Skocz do zawartości

Trochę statystyki


Szarlej

Rekomendowane odpowiedzi

Melduję się na trzeciej pozycji:D.

Dla mnie ten rok (mój drugi) był kiepski.

Dziennika nie prowadzę ale od nowego roku zacznę. Mało było tych obserwacji. Zdecydowanie za mało. Zmiana pracy z trzech na dwie zmiany teoretycznie przyniosła więcej wolnego czasu. Teoretycznie.

Dużo było do zrobienia przy domu przez co też wydatków więcej i na astro zostało mniej. Tak to jest. Ty myślisz o nowym okularze a kobieta o kolorze ścian i drewnie na podłodze :icon_wink:. Ale odfajkowane.

Co do roszad sprzętowych to w zasadzie codziennie w myślach coś kupuję i zmieniam:laughbounce2:. Z nowych przybył Aculon 8/42 ,ES 100° i maleńki WO 72. Pomysłów wiele. Na szczęście z kasą coraz lepiej a i apetyt rośnie. Jak to będzie jeszcze nie wiem ale jak mawiał mój dziadek "na czworakach ale do przodu".

Oby ten Nowy Rok był lepszy dla nas wszystkich. Żeby wasze marzenia, te o nowym sprzęcie się ziściły a kłopoty i troski odeszły w niepamięć.

Szczęśliwego Nowego Roku.

Mariusz.

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwalcie się wizualowcy, chwalcie!
Ja również podsumuję obserwacje w 2020r.


Komety - REKORD odkąd obserwuję te właścicielki warkoczy :) - aż 160 obserwacji.

2017T2 - 64 obserwacje, w tym 2 przez filtr Lumicon comet, aby porównać wielkość otoczki - 2,5' z obrzeży miasta, 3,2' na wiejskim niebie i 4,2' z filtrem kometarnym.
2019Y4 - 28 obs.
2019Y1 - 29 obs.
2020F3 - 27 obs.
2019U6 - 2 obs.
2020M3 - 9 obs.
156P/Russell-LINEAR - 1 obs.

 

Meteory - 250 sztuk -  godzina obserwacji Lirydów i 8,5h obserwacji Perseidów (2 noce)
Za to 3 kamery zaobserwowały 5848 spadających gwiazd:

2020met.jpg.8bed70628f772c4398f2ffbf73fdb73e.jpg

 

Poza tym kilka razy podziwiałem plamy na Słońcu, planety i DS-y, szczególnie przy obserwacji komet.
Złączenie gazowych gigantów obserwowałem przez otwarte okno lunetą 90/900 opartą o okiennicę, mały hardkor, ale udało się utrzymać stabilny obraz :Boink::D

 

Na nadchodzący Nowy 2021 Rok życzę Wam pogody, środków na koncie na astro zakupy (sam zaczynam "chorować" na dużą lornetę kątową 100 lub 120 mm) i czerpania radości z focenia i obserwacji astronomicznych.

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Odkopuję wątek, bo kończy się kolejny obserwacyjny rok, szanse na czyste niebo przed 1 stycznia są znikome. Obchodzę jubileusz, bo wkrótce minie 25 lat, odkąd zacząłem prowadzić dziennik obserwacyjny (początek stycznia 1997). Ćwierć wieku ten bakcyl we mnie już siedzi. Kilka razy wyniósł się na krócej lub dłużej, ale zawsze wracał. Ech... na szczęście są bardziej szkodliwe bziki :-)

 

Tymczasem update po 2021 roku:

 

W 2021 roku miałem w sumie 17 sesji obserwacyjnych, czyli powtórzyłem wynik z 2020. To lepiej, niż w 2019 (12 sesji), ale wyraźnie gorzej, niż w 2018 (28 sesji).
Razem mój dziennik obserwacyjny - prowadzony od stycznia 1997 roku - zawiera 587 opisanych sesji.

Całkowity czas sesji w 2021 roku to 23 godziny i 35 minut, czyli średnio wypada 83 minuty na sesję. Było 7 sesji teleskopowych, 8 lornetkowych, 1 mieszana i 1 gołym okiem (Perseidy).

 

Roszad sprzętowych było niewiele. Kupiłem i po kilku miesiącach sprzedałem lornetę BPC Tento 20x60, ponieważ trafiła się okazja nabycia bardzo zadbanej lornety Miyauchi Bs-77 z okularami 20x i 30x.
Kupiłem też żuraw lornetkowy Astrokrak na statywie geodezyjnym, a walizkę okularów teleskopowych uzupełnił Meade SPL 26mm.

 

Szczęśliwego Nowego Roku wszystkim Obserwatorom i Astrofotografom!

Paweł

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.