Skocz do zawartości

Naglery - typ 4 a typ 6


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

Do pola 82 stopnie trzeba się przyzwyczaić bo oko nie obejmuje go naraz i trzeba szukać obiektów w polu ruszając okiem co powoduje efekty znikania części obrazu przy nieprawidłowym umieszczeniu oka w źrenicy okularu co nie każdy lubi :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Andrzeja [Łysego]:

Andrzeju!

To nie tak! Przecież obraz w ognisku głownym ma swoje rozmiary poprzeczne! Np. 0.5 stopnia [mniej więcej rozmiar Słońca lub Księżyca] to w ognisku przy F=1000mm będzie jakieś 8.7mm, no ale już 2 stopnie da ponad 32mm w ognisku i okular 1.25" nie obsłuży takiego pola, niezależnie od ogniskowej, bo obraz nie zmieści się w oprawie, pojawi się winietowanie. Włąśnie dlatego do dużych teleskopów do DS stosuje się 2" okulary, bo inaczej ich maksymalne pola widzenia nie przekraczałyby pewnie 0.5 stopnia... Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do "ograniczenia" pola w Pentaxie do 65 st. w stosunku do Naglera 82 st. podam przykład okularu Pentax 40 i Nagler 31 . W obu przypadkach uzyskane pole widzenia ( w moim refraktorze ) to 2,1 st. Marcin to co przemawia w tym porównaniu za Naglerem to ciemniejsze tło nieba i powiększenie Naglerem 38x, a Pentaxem 30x. Na niekorzyść Naglera przemawia jego prawie trzykrotnie wyższa cena :o ;D :P .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już tego "dziwnego" naglera 1,25/2" 12mm. W nawiązaniu do linku Czarka moge powiedzieć że sprawa jest jeszcze bardziej zawiła. Otóż okular ten składa się z zespołu soczewek szerokich, zamontowanych do oprawy 2" oraz soczewek nieco mniejszych znajdujących się w końcówce obsady o wymiarze zewnętrznym 1,25". Wykonanie oczywiście a'la mercedes.

Co przez niego widac-nie wiem, zgodnie z utartą tradycją (nowe zakupy) pogoda jest be. Otrzymałem też iesamowity okular 34mm Celestrona-Axiom o polu ok. 70st. Wykonanie nieco gorsze niż TV, ale ciekawostka-okular jest made in Japan. Tak jak pisałem nie raz-nie ma znaczenia czy jest to China, Singapur, Malezja czy Japonia. Liczy się wyłącznie jakość. Okular kupiłem w zasadzie tylko do MK (52X-do DS) ale w małym krótkim refraktorku daje świetna obrazy, choc power rzędu 15X nie jest moim ulubionym. Może zdarzy się okazja oddać te okulary do porządnej i "parametrycznej" oceny El Capitanowi? Ale na pierwszy "rzut oka"-same pozytywy. Słoneczko przez naglera przy 40X+filtr mylar. własnego wyrobu-super sprawa. Mieszczą się ok. trzy średnice w polu widzenia!-w refraktorku z 480mm ognisk.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W komplecie nie ma takiej tulej-jest za to śmieszny wynalazek-nakładka na okular do aby ustawić prawidłowo żrenicę pośrodku obrazu. Ten nagler przy bardzo dużej soczewce od strony obserwatora ma pewną tendecję do "zaciemniania" obrazu przy brzegach przy momowolnych poruszeniach się obserwatora. Dzisiaj ok 3.00 udało mi się poobserwować Księżyc-przy 40X widać spokojnie tarasy wewnątrz większych kraterow. Przeczytałem to co napisał Janusz o 82st-w pełni to potwierdzam. 82st owszem piękna rzecz, ale sprawa wyglada tak: oko obejmuje środek pola widzenia z obrzeżami super ostro, olbrzymie pole. Jednak jesli chce się spojrzeć bezpośrednio na obiekt w rejonie obrzeży pola widzenia-ulega on zciemnieniu. Można go zobaczyć wyraźnie nieco przesuwając oko. Tak to wygląda-olbrzymie pole, obejmowane w całości przez oko "nie do końca".

P.s. Porównanie obrazu Księżyca przez ten nagler i zwykły SP: obraz w Naglerze jest zdecydowanie bardziej wyrazity i ostrzejrzy Abberacja chrom. jest na zbliżonym poziomie.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia z polem 82 stopni są takie, że patrząc centralnie w okular oko obejmuje coś około 70 stopni, natomiast resztę pola obserwuje się jakby zerkając ::) ::) ::) Być może pozwala to na dostrzeganie słabszych gwiazd na skraju pola widzenia ale nie wiem czy obraz tam nie jest ciemniejszy w wyniku konstrukcji okularu???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.