Skocz do zawartości

Polski Astronomy Picture Of the Day - rok 2021


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

  • Gość zmienił(a) tytuł na Polski Astronomy Picture Of the Day - rok 2021
  • Paether podpiął/eła i promował(a) ten temat
  • 4 tygodnie później...

@wessel czy rozważałeś oddanie projektu komuś innemu? Może jakiś podział odpowiedzialności i kosztów? Jakiekolwiek inne pomysły mające na celu kontynuację tej inicjatywy?

Czy miałeś w ogóle tego typu propozycje wsparcia?

Czy możesz zdradzić, gdzie kryją się powody takiej decyzji? Czy można jakoś temu zaradzić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domena polskiapod.pl jest wolna. Jeśli ktoś ma ochotę to może robić z tym co tylko chce. Ja do tego nie wrócę na pewno. Praca 8 osób tylko po to żeby w końcu kolejne 8 obejrzało to mija się z celem. Podobnie jak utrzymanie domy i hostingu.

Propozycji wsparcia lub współpracy - zero.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wessel napisał:

Praca 8 osób tylko po to żeby w końcu kolejne 8 obejrzało to mija się z celem.

 

Hmm.. Przyznaję, że nie byłem stałym fanem tej inicjatywy więc nie zaglądałem tam zbyt często. Czasem oddawałem głosy, gdy na astropolis były umieszczane linki.

Nie byłem też uczestnikiem, gdyż uznaję że moje dotychczasowe prace nie były na wystarczającym poziomie, żeby brać w tym współzawodnictwie udział. Myślałem sobie: gdy już uznam że moje fotki są wystarczająco ciekawe i jakościowo dobre, będę je zgłaszał do konkursu.

 

Niemniej jestem zaskoczony takim obrotem sprawy. Sądziłem, że gdzieś tam obok mnie intensywnie kręci się coś fajnego. Nie znam dokładnie formuły tego konkursu, ale wydawało mi się, że przebiegał on w systemie pucharowym:

1. Fotka dnia

2. Fotka miesiąca

3. Fotka roku

?

Jeżeli tak, to znaczy że konkurs był rozstrzygany codziennie (?). Żeby utrzymać taki codzienny konkurs, musiała wpływać spora ilość prac. A żeby konkurs miał sens, musiała być odpowiednio duża ilość oddających głosy. Czego zabrakło: prac, czy obserwatorów (głosujących)?

Może formuła była zbyt "intensywna" i mało emocjonująca dla polskiego chyba dość skromnego grona astrofanów? Może warto było ją ograniczyć do fotki miesiąca a potem roku a  jednocześnie zrobić coś, żeby zbudować większe emocje związane z uczestnictwem w konkursach i głosowaniach? W końcu takie formuły opierają się przecież na emocjach. Może ranga konkursu była za mała?

 

Cóż, szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak było, z tym że fotka dnia była tak naprawdę fotką tygodnia. Wybór odbywał się w cyklu tydzień>miesiąc>rok. I prac było za mało. Pomimo moich mailingów, pomimo przypominania na wszystkich trzech forach. Zdecydowanie - ranga konkursu była zbyt mała.

I nagrody tylko po 3000 zł - przecież taką każdy astrofotograf w Polsce dostaje dwa razy dziennie - więc po co się wysilać?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy była jakaś komunikacja ze strony twórców Polish APOD, że potrzebne jest jakiekolwiek wsparcie, czy to technologiczne, czy to finansowe, czy chociażby przerobowe? Bo konwersacja z @Paether wyraźnie pokazała, że z zewnątrz własnie wyglądało to tak, że świetnie radzicie sobie sami i nie potrzebujecie pomocy. Jeżeli powodem zakończenia był brak oczekiwanej popularności, oraz brak wsparcia ... to tym bardziej dziwi mnie totalny brak sygnałów na temat tego co potrzeba. Bo chyba nie chodziło o jedno wielkie "domyśl się" :flirt:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne wsparcie jakie było potrzebne - to Wasze fotki. A tych nie było, pomimo mailingów i przypominania na forach. Nie widzę sensu utrzymywania portalu dla 11 zgłaszających tych samych osób.

Inna pomoc była zbędna, sponsorów, nagrody i obsługę załatwiałem bez problemów.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, wessel napisał:

Nie widzę sensu utrzymywania portalu dla 11 zgłaszających tych samych osób.

 

Zastanawia mnie jedna rzecz. Nie wnikałem w zasady działania tego oryginalnego APOD-a. Czy tam są zgody autorów przed publikacją zdjęcia? Jak to sie ma do praw autorskich?  Czy to może działa tylko na zasadzie "dobrej woli" i każdy się cieszy, że jego zdjęcie zostało "zdjęciem dnia" więc nie przychodzi autorowi do głowy rozpętanie jakiejkolwiek afery?

Czy i na jakich warunkach byłoby możliwe uznanie jakiegoś zdjęcia za Polski APOD bez uprzedniej zgody autora? :g:

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że fotek jest mało bo całe zjawisko ma charakter mocno elitarny. To z jednej strony dobrze, bo nobilituje ale w naturalny sposób ogranicza dostępność i zainteresowanie przeciętnych zjadaczy chleba. Mamy na forum małe plebiscyty popularności przy publikacji zdjęć w galerii, i widać, że nie zawsze jest to forma najlepsza dla promocji ambitnych projektów. PAPOD albo musiałby stać się dużo bardziej dostępny i w naturalny sposób obniżyć rangę, albo może powinien być wyróżnieniem miesiąca. APOM. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, wessel napisał:

Jedyne wsparcie jakie było potrzebne - to Wasze fotki. A tych nie było, pomimo mailingów i przypominania na forach. Nie widzę sensu utrzymywania portalu dla 11 zgłaszających tych samych osób.

Inna pomoc była zbędna, sponsorów, nagrody i obsługę załatwiałem bez problemów.

 

No to właśnie widać, że była pomoc w promowaniu. Jakby nie patrzeć to aktywnie udzielających się tutaj osób, które też fotografują na jakimś poziomie jest może 2x więcej niż te 11 osób. Kwestia decyzji, czy to ma być konkurs elitarny, czy dla każdego. Jeżeli elitarny, to idziemy do punktu wyjścia. Jeżeli dla każdego, to wysyłanie maili i publikowanie na forum (które mimo wszystko jest i tak dość hermetyczne) to zdecydowanie za mało, żeby taki konkurs wypromować. Tylko wtedy, kiedy Ci lepsi nie wysyłają zdjęć, w danym tygodniu musiałoby wygrać jakieś gorsze i pytanie czy to by było do przyjęcia. Z mojej perspektywy, na podstawie wielu rozmów z postronnym osobami problemy były dwa. Konkurs sprawiał wrażenie, że raczej mega ciężko się przebić i wiele osób stwierdzało "a co się będę ośmieszał" i przestawało wysyłać. Druga sprawa, że jednak dużo ważniejszym dla większości ludzi, nawet ważniejszym niż cenne nagrody jest prestiż i tzw. "szacun na dzielni". PolishAPOD poza forami i tymi 20-30 aktywnymi użytkownikami raczej nie miał jakiegoś dużego rozgłosu i jego zasięgi poza tutejszym bąbelkiem były pomijalne. Konkursy Facebookowe takie jak AZM, czy inne prawdopodobnie połykały go wielokrotnie w kwestii popularności.

 

Ale tak czy siak teraz to już jest woda po herbacie i szacun za pracę do tej pory :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, dominiksito napisał:

Kwestia decyzji, czy to ma być konkurs elitarny, czy dla każdego.

 

Zaryzykuję stwierdzenie, że doprowadzenie do sytuacji gdzie jakikolwiek APOD jest kojarzony z konkursem, rywalizacją, pogonią za prestiżem to jak wydanie wyroku...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Paether napisał:

 

Zaryzykuję stwierdzenie, że doprowadzenie do sytuacji gdzie jakikolwiek APOD jest kojarzony z konkursem, rywalizacją, pogonią za prestiżem to jak wydanie wyroku...

 

Czy się to komukolwiek podoba czy nie, w przypadku tego głównego APODa tak własnie jest ;) Ludzie tam nie wysyłają tylko po to, żeby poćwiczyć palce. Ten prestiż wynika własnie z tego, jak dużo prac tam trafia i jak duże zasięgi ma dana strona, tak jak wszystkie jej odłamy. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym co napisałeś kryje się sedno sprawy - prestiż jest naturalnym skutkiem ubocznym zasięgów, wypracowanego wcześniej statusu. Nie widzę tam żadnej odgórnie wykreowanej rywalizacji, czasem nawet wybierane zdjęcia są nienajlepszej jakości, co zwykle wiąże się z jakimś innym przesłaniem ale dodatkowo "pacyfikuje" poczucie, że tu chodzi o wybór jakiegoś "naj" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.