Skocz do zawartości

Apertura,zdolność zbiorcza,źrenica a widoki w achromatach i Apo.


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

27 minut temu, Marcin_G napisał:

Moja kobieca intuicaj mówi mi, że wahając się między 115 apo i 152 achro, należy kupić 130-140 apo.....

za tę cenę to będzie bino, a nawet trino z achromatów 6" i dożywotni zapas aviomarinu :D

 

Godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

A tak na poważnie to zrób jakiś porządny test i opisz. Głównie mi idzie o głębokie niebo. Gromady,parki gwiazd w małych i średnich powiększeniach. Czy kolory gwiazd przy źw 2-5mm są wiernie oddaje. Jakieś niewielkie rozbłyski czerwieni czy fioletu na tych jaśniejszych to i w tym ed mam.

zrobię takie porównanie z newtonem 8", ale raczej co do ostrości i rozdzielczości, ale AC też sfotografuję. Kolory przy źrenicy 5mm (152/1200 + plossl 40mm) są takie jak opisujesz - odrobinę kolorowa krawędź. Z okularem 3.2mm się spektroskop zrobił :D

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w zasięgu między soczewką 115mm a 152mm będzie widoczna i oczywista. To tak jak porównywałem dwa achromaty 80mm i 120mm. W tym mniejszym 1/3 gwiazd w gromadzie podwójnej gdzieś zbladła albo zupełnie zanikła.

Patrzę jeszcze pod kątem ogniskowej i te 900mm niebezpiecznie zbliża się do 1250mm które ma 10" :) Nie wiem czy nie szukałbym czegoś co ma max 600mm ogniskowej jeżeli ma to być teleskop do małych powiększeń. Dla mnie np 750mm już było za dużo, bo przy gromadach otwartych takie optimum to 20-30x (40x max) wyżej już za dużo, pomijając wielkość pola kątowego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, astrokarol napisał:

A tak w ogóle dlaczego chcesz coś kupić ?

 

10" zostaje ? ED 72 ? 

 

Czego Ci brakuje/potrzebujesz ?


 

 

10" zostaje. 

ED 72 jest naprawdę fajny. Bezobsługowość,gotowość do natychmiastowej obserwacji, oddanie kolorów gwiazd. Bajka.

Tylko ten zasięg... Podwójna Perseusza jest wspaniała w tym polu ale brakuje tego diamentowego pyłu w tle.

To musi być soczewka o większym zasięgu. Właściwie to ciężar nie ma wielkiego znaczenia tylko kompaktowość. Nic długiego. Wystawiam montaż,zapinam tubę i cześć pieśni. Obserwuję. Tylko DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Mariusz Psut napisał:

10" zostaje. 

ED 72 jest naprawdę fajny. Bezobsługowość,gotowość do natychmiastowej obserwacji, oddanie kolorów gwiazd. Bajka.

Tylko ten zasięg... Podwójna Perseusza jest wspaniała w tym polu ale brakuje tego diamentowego pyłu w tle.

To musi być soczewka o większym zasięgu. Właściwie to ciężar nie ma wielkiego znaczenia tylko kompaktowość. Nic długiego. Wystawiam montaż,zapinam tubę i cześć pieśni. Obserwuję. Tylko DS

 

Cóż ... kup największe APO ;) Dobrze kojarzę, że do 7k zł można kupić używane 130 mm ? To już fajna aperatura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, astrokarol napisał:

 

Cóż ... kup największe APO ;) Dobrze kojarzę, że do 7k zł można kupić używane 130 mm ? To już fajna aperatura.

Tylko wtedy nie będzie na czym powiesić:icon_wink:. Jak sama tuba to musi grać z az4 który mam więc 6kg to max. TS 6" zmieści się w tym budżecie z montażem. Taki kompromis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mareg napisał:

 

A lorneta, tak ze 100 mm ?

tyle, że musiałaby być najlepiej 90st żeby karku nie kaleczyć a wzroku np na fk61 a to już spory wydatek... tym bardziej, że dobre widły by jej pasowały do kompletu.

Edytowane przez arek_ilawa_olsztyn
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Kątowa nie przejdzie. Podwojenie okularów,montaż. Sama APM 100 to 7k.

Proponuję zapoznać się z porównaniem TS 152/900 i lornety APM 100 Semi-Apo 90°. Może to nieco pomoże

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=54902&hilit=Refraktor+6+lorneta+100

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Eternal84 napisał:

Proponuję zapoznać się z porównaniem TS 152/900 i lornety APM 100 Semi-Apo 90°. Może to nieco pomoże

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=54902&hilit=Refraktor+6+lorneta+100

Dzięki za link.

Ale zestaw:D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Tylko wtedy nie będzie na czym powiesić:icon_wink:. Jak sama tuba to musi grać z az4 który mam więc 6kg to max. TS 6" zmieści się w tym budżecie z montażem. Taki kompromis.

Racja. Pomyślałem o sobie (ja by zrobił montaż ATM), sorry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Eternal84 napisał:

Proponuję zapoznać się z porównaniem TS 152/900 i lornety APM 100 Semi-Apo 90°. Może to nieco pomoże

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=54902&hilit=Refraktor+6+lorneta+100

Hej.

Jako autor przytoczonego wątku powiem tylko, że jestem właśnie w takiej sytuacji.

Mam ED120mm, mam dwa Achromaty 120 i 150mm.

Na razie nie chcę się za bardzo wypowiadać - bo nie wszystko jest zrobione na 100%.

Wiem tylko tyle, szkło ED rzeczywiście pokazuje lepszy detal na Księżycu....na razie.

Co do Marsa jak narazie najlepszy obraz z detalem widziałem w Achromacie 120mm z filtrem czerwonym - były ku temu warunki seeing 9/10.

Przy porównaniu ED120mm z achro 150mm z balkonu przy średnich warunkach 5/10 postawiłbym remis, z tym że achro dało większą kulkę więc lepiej się odbierało oglądany obiekt.

Co do DS-ów na razie się nie wypowiem. Achro 120mm jest bardzo blisko ED120mm. Achro 150mm na razie daje obrazy gwiazd z ogonkami, więc nie ma co porównywać.

 

Trzeba zaznaczyć dwie rzeczy aby zrozumieć czym jest jakość obrazu z poszczególnych soczewek.

1. Kolimacja ogólna czyli osiowość wyciągu do zespołu soczewek i kolimacja samych soczewek.

2. Jakość wykonania optyki, ja mam akurat achromaty szlifowane ręcznie z gwarancją dokładności minimum lambda 1/8. W stosunku do standardowych seryjnych obiektywów gdzie mamy lambda 1/4 to około 60% lepiej w teorii. To się przekłada na czystość, jakość i  troch ę  na zasięg obrazu oraz redukcję aberracji sferycznej prawie do "0". Pozostaje jedynie aberracja chromatyczna bo tutaj zależy to tylko od rodzaju szkła.

 

Na pewno zrobię porównanie ED4/5" VS Achro 5/6".

 

Nie kopałbym po ziemi achromatów jak tutaj niektórzy na starcie robią bo mając w rękach jeden czy dwa egzepmplarze, może tafiłeś na słaby lub średni jakościowo produkt a nigdy nie widziałeś obrazu z dobrej soczewki.....

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W razie czego na AZ4 na statywie stalowym BM 152/1200 wisi, nawet znośnie, nie ma problemu z wyważeniem, ale drobne oscylacje przeszkadzające w powerach >200x wygasają dopiero po dotknięciu ręką. Na początek powinno wystarczyć pod te proponowane wyżej apo, ale jakby co to nie ja to napisałem :D

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

No dobra.

Powalczę jeszcze z tym maluszkiem. Popatrzę dostępne opcje ,policzę to wszystko i przemyślę temat.

Dziękuję za dyskusję i rady.

Pozdrawiam.

Oprócz tripletu 115/800 rozważ dublet 125/975. Ceny bardzo podobne, a dystans apertury w porównaniu do achro 152/900 znacznie mniejszy.

Miałem okazję porównać TS 152/900 z SW 120/900 ED. Bez wahania wygrywa ED. Ciemniejsze tło nieba, ostrość, kontrast, punktowośc gwiazd na dużo wyższym poziomie. Nie wspominam o planetach i Księżycu

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Eternal84 napisał:

Oprócz tripletu 115/800 rozważ dublet 125/975.

 

Juz o tym pisałem, ze ten dublet 125/975 wydaje mi sie lepszym rozwiaązaniem od tripletu 115/800.

Aberracje porównywalne, a większa apertura i większa ogniskowa. No chyba, ze refraktor ma słuzyc wyłacznie do małych powiekszeń i szerokich pól, to wtedy jak najkrótszy 152mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JSC napisał:

 

Juz o tym pisałem, ze ten dublet 125/975 wydaje mi sie lepszym rozwiaązaniem od tripletu 115/800.

Aberracje porównywalne, a większa apertura i większa ogniskowa. No chyba, ze refraktor ma słuzyc wyłacznie do małych powiekszeń i szerokich pól, to wtedy jak najkrótszy 152mm.

Najlepiej podsumowała to wczoraj kobieta "Człowieku ale masz problem! Kup to co Ci odpowiada emocjonalnie i tyle. To nie jest droga bez powrotu. Jak nie przypasuje to sprzedasz i tyle.":D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mariusz Psut napisał:

Najlepiej podsumowała to wczoraj kobieta "Człowieku ale masz problem! Kup to co Ci odpowiada emocjonalnie i tyle. To nie jest droga bez powrotu. Jak nie przypasuje to sprzedasz i tyle.":D

Racja, ale...

zapytaj ją czy woli sukienkę w groszki czy w kwiatki :D

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.