Jump to content

Wybór teleskopu

B4rt3k
 Share

Recommended Posts

Witam, jest to mój pierwszy post na tym forum ,lecz nie jestem tu nowy bo czytam często tutejsze recenzje sprzętu. W tym temacie przychodzę z zapyaniem , które zapewne często się tu pojawiało. Jaki teleskop na start? Mam niewielkie, jednak zawsze jakieś pojęcie o teleskopach, lecz chciałem zapytać o radę profesjonalistów. Mieżę konkretnie w sprzęt do astrofotografi, mam Nikona D5100 i Sony (bodajże) A5000 lub A 6000... Mieszkam niedaleko miasta - 5 w skali Bortla ale czasem wyjeżdżam na wieś - 4 Bortla. W obu lokalizacjach dom jednorodzinny. Celuję w obiekty głębokiego nieba więc montaże azymutalne raczej odpadają, lecz fajnie byłoby też zobaczyć w bliższa księżyc i planety, a także Słońce. Niestety cena gra dość dużą rolę bo chodzi o budżet około 1500zł (wiem to dość mało jak na takie hobby ale cóż), możebyć sprzęt używany.  A więc do rzeczy. Na celowniku mam trzy modele które zbierają dość dobre recenzje:

-  SW 150/750 + eq 3-2 lub eq 5

- SW 90/ 900 + eq 2 lub eq3-2

- Dobson 8" - (aczkolwiek nie znalazłem o nim zbyt dużo opini na temat astrofotografi, więc mam pewne podejrzenia że nie posiada on montażu paralaktycznego, ale nie jestem tego pewien)

Jeżeli mielbyście jeszcze jakieś inne propozycje lub rady to z chęcią jeszcze się czegoś dowiem :)

Z góry dziękuję za pomoc.

18 minut temu, B4rt3k napisał:

- Dobson 8" - (aczkolwiek nie znalazłem o nim zbyt dużo opini na temat astrofotografi, więc mam pewne podejrzenia że nie posiada on montażu paralaktycznego, ale nie jestem tego pewien)

Jeżeli mielbyście jeszcze jakieś inne propozycje lub rady to z chęcią jeszcze się czegoś dowiem :)

Z góry dziękuję za pomoc.

Do Newtonów na dobsonie można kupić lub zbudować samemu platformę palaraktyczną. Było o tym parę tematów na forum. Poczytaj 

Pozdrawiam

13 minut temu, B4rt3k napisał:

Rozumiem, a czy wiesz który z wymienionych wyżej lub jakiś inny teleskop byłby najelpszy?

Ja mogłem ci tylko tyle pomóc. Wspomniałem o platformie ponieważ  niedawno przeglądałem zdjęcia z dobsonów na platformie palaraktyczniej .Więcej nie pomogę bo "działam " w wizualu. 

Pozdrawiam

Nie jestem specem od astrofoto DS, ale wg. mojej czysto podstawowej wiedzy nie jest najlepszym pomysłem próba pożenienia w jednym startowym sprzęcie zarówno obserwacji wizualnych, jak i fotografii DS. Z zestawów teleskop + montaż, które wymieniłeś, w zasadzie żaden nie nadaje się dobrze do tego typu fotografii, może poza SW 150/750 + EQ5, a i tak to byłby bardzo trudny zestaw dla początkującego. Lepiej osobno zaopatrzyć się w teleskop do wizualnych obserwacji, a o zestawie do astrofoto pomyśleć osobno i to zaczynając od krótkich ogniskowych. czyli najpierw sam aparat + jakiś teleobiektyw + dobry montaż paralaktyczny (czyli nie EQ2 ani EQ3-2).

Pozdrawiam

-J.

• Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.