Skocz do zawartości

Spektrometr z Astromedia - działa!


stratoglider

Rekomendowane odpowiedzi

Ogólnie rzecz biorąc, moim zdaniem widma wyglądają wspaniale. Lepiej niż na powyższych zdjęciach - oglądając okiem przejścia pomiędzy kolorami są płynniejsze, zwłaszcza od czerwonego do zielonego - kolory pomarańczowy i żółty mają "swój kawałek" :-) Astronomik CLS świetnie wyszedł na zdjęciu, a w widmie Moon and SkyGlow - bez problemu widać także lekki dip przy około 530 nm.

 

W widmie Słońca widać natomiast ciemne linie absorpcyjne, a do tej pory wydawało mi się to nieosiągalne taką prostą metodą. 

solar_spectra_graph.jpg.4b44a8731f9d30f278331484a5f3683b.jpg

 

Wszystkie oznaczone linie z powyższego wykresu widać w zasadzie od razu. Widać także część z tych słabszych, słabiej. O ile H_alfa i H_beta widziałem wiele razy, tak linię H_gamma widziałem pierwszy raz w życiu właśnie tym spektroskopem :-) Mało tego: widać także ciemną linię w okolicy 690 nm a także tą szerszą ciemną w okolicy 720 nm ! (czyli już poza skalą :-) ) Moje oko, kończy widmo słoneczne wiśniową czerwienią dopiero w okolicy 730 nm (a nie 700 jak się zwykle przyjmuje). Co do krótkofalowego końca widma - moje oko "zaczyna widzieć" dopiero przy około 410 nm (a nie przy 380 nm jak się zwykle przyjmuje). (Wiem, wygląda to tak jakby skala była przesunięta o 30 nm, jednak nie jest, można to poznać po miejscach ciemnych linii i ich szerokości. Dokładność około 6 nm, jak pisałem w pierwszym poście).

 

Inną ciekawą rzeczą którą da się zaobserwować jest IR_cut w filtrze Baader Neodymium Moon and Skyglow w porównaniu z tym samym od SV Bony, który IR_cut nie posiada. Patrząc na widmo słońca przez baadera, widmo nagle urywa się w okolicy 690 nm, natomiast w SV Bony - rozpływa się łagodnie aż do około 730 nm, tak jak bez filtra.

 

 

Edytowane przez stratoglider
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie łączenia z 1.25 cala - nie mam za bardzo pomysłu po co to robić ... Może udałoby się zobaczyć widma gwiazd, ale mgławic raczej nie - jeśli już to tylko okolice H beta i O III. Widma Księżyca i Słońca przez teleskop pokażą się tak samo - powiększenie teleskopu nie zwiększy rozdzielczości widma. Trzeba by wziąć pod uwagę, że od strony oka, powinna być możliwość podpięcia porządnego aparatu foto. Aparat złapałby jeszcze okolice H alfa i dalej w kierunku podczerwieni, co miało by pewien sens.

 

Jeśli ktoś drukowałby sobie obudowę na drukarce 3D, polecam ten najdłuższy bok - od szczeliny do soczewki, wyczernić od wewnątrz welurem, albo wydrukować tam "baffle" w kształcie np paska zębatego. To miejsce obudowy generuje najgorszy odblask i pojawia się od niego takie jakby widmo wtórne, mocno przesunięte w lewo względem tego widma właściwego, które w pewnych warunkach nakłada się częściowo na widmo główne. Ewentualnie można wydłużyć ten "wlot" przy szczelinie, aby zapobiec wpadaniu światła w ten bok obudowy. Poza tym, to ten karton jest dobrej jakości - obudowa jest sztywna, trzyma się mocno. Podejrzewam że gdyby go posklejać klejem, byłoby jeszcze nieco lepiej. Jedynie to, że jest to gładki, śliski karton i pomalowanie na czarno od wewnątrz - bardzo słabo wygasza odblaski.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam ten sklep, wnuczki już mają okarynę, lampkę nocną i stateczek puf-puf   :)

Można wnętrze wykleić flockiem, tez powinno być ok?

Pisząc 1.25 cala miałem na myśli i wlot i wylot.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sobie kombinuję jak by tu usprawnić ten spektroskop. A gdyby tak mieć kilka różnych siatek dyfrakcyjnych i np. zrobić egzemplarz z rozszerzoną skalą w okolicy H alfa lub O III? Do tego wydruk 3D zamiast kartonu i może dało by się uzyskać dokładność rzędu 1 nm? 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, wessel napisał:

Do zabawy wystarczy chyba taki jaki jest, jak myślisz Oskar? Oczywiście z dokładnością do obudowy :)

 

Zabawa zabawą, ale zawsze chciało by się wprowadzić ją na wyższy poziom. Po zwiększeniu dokładności tego spektroskopu mógłby służyć do szybkiej diagnostyki zakresu transmisji filtrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ważną informację dla kupujących:

Trzeba bardzo uważać na siatkę dyfrakcyjną żeby jej nie upalcować. Jest malutka, około 1.5 cm x 1.0 cm, delikatna a to najważniejszy element. Wydawało mi się że mam czyste palce, na szczęście złapałem i udało mi się dobrze wkleić siatkę trzymając ją tylko za jeden róg, około 2...3 mm i na tym obszarze siatka straciła swoje właściwości! Kawałek siatki złapany palcami nie pokazuje widma. 

(możliwe że umycie siatki wodą z mydłem przywróciłoby siatkę do stanu sklepowego, jednak nie sprawdzałem tego, nie wiem jak to działa, że utłuszczenie gasi dyfrakcję)

 

2 godziny temu, apolkowski napisał:

+1. Spróbuję zrobić obudowę. Wrzucę projekt do działu Pliki.

Ważna będzie odległość siatki dyfrakcyjnej od szczeliny i skali. Dla siatki dyfrakcyjnej i skali z zestawu - będzie ona prawidłowo pokazywać nanometry tylko dla rozmiaru obudowy też z zestawu. Dziś wieczorem pomierzę, dam znać.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam siatkę 3 X 3 cm 500 linii z "Zamkoru", odpowiednia soczewka też by się znalazła, szczelinę też bym zrobił, gdyby ktoś pokazał mi jak to rozmieścić byłbym wdzięczny , kiedyś to tą siatkę wkładałem do zwykłej rury i też działało dobrze też było by pokazać jak wygląda skala.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.