Skocz do zawartości

Spektrometr z Astromedia - działa!


stratoglider

Rekomendowane odpowiedzi

43 minuty temu, lkosz napisał:

@ŁukaszO to może taki deal: też kupię jedną sztukę z nowej dostawy, a Ty podzielisz się groszem z forum robiąc sobie konto przyjaciel forum np. to za 12 albo 36zł? I ja wtedy tutaj opublikuję model na drukarkę, z podłączeniem 1.25" :D

Stoi. Na razie poszła Miranda. Jeśli to nie nadużycie to pozwolę sobie podlinkować ten wątek w sklepie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem, przedstawiam schemat w załączniku. Skala niestety nie jest liniowa, jest ciaśniej w okolicy 400 nm - ktoś ją specjalnie zaprojektował do tego modelu. W połowie długości skali jest 570 nm (a nie 550). Skala i szczelina jest jednym elementem, nie ma więc możliwości ich przesunięcia względem siebie.

 

 

5 godzin temu, dobrychemik napisał:

 

Zabawa zabawą, ale zawsze chciało by się wprowadzić ją na wyższy poziom. Po zwiększeniu dokładności tego spektroskopu mógłby służyć do szybkiej diagnostyki zakresu transmisji filtrów.

Dokładność 1 nm będzie fizycznie możliwa - jest takie prawo, które mówi że max rozdzielczość widma jest taka jak ilość linii w siatce (tzn nie na milimetr tylko w sumie). Dokładność 1 nm przy 700 nm da się uzyskać na siatce która ma 700 linii (lub więcej), siatki z AstroMedia mają spokojnie więcej. Trudności trzeba szukać gdzie indziej. Siatka i skala nie mogą ani drgnąć - obudowa musi być conajmniej plastikowa (a nie kartonowa), siatka i skala muszą być porządnie wklejone (a nie taśmą klejącą), siatka musi być wklejona na płasko i równolegle do skali (a nie "na oko równolegle"). Możliwe, że skalę byłoby trzeba cechować samemu, bo może nie dać się na tyle dokładnie wyliczyć miejsce np 600 nm. Problemem może też być szerokość szczeliny - musi być na tyle wąska, by jej szerokość "prezesunięta" na skalę była mniejsza niż 1 nm. A to oznacza mniej światła wpadającego i słabsze widmo od tego uzyskanego w szerszej szczelinie.

 

(Wg danych producenta, opisywany tutaj spektroskop ma szczelinę wejściową o szerokości 0.25 mm. Zmierzyłem, że odstęp na skali między 400 a 700 nm jest 40 mm, co daje około 7.5 nm / mm. Czyli szczelina 0.25 mm daje szerokość na skali około 2 nm)

meas_0.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrą metodą kalibracji takiego cuda jest zrobienie przesuwnej skali i oświetlenie siatki np. przez filtr Ha i ustawienie prążka na skali we właściwym miejscu? I zablokowanie skali w tej pozycji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wessel W przypadku spektroskopu z AstroMedia - będzie to bardzo dobra metoda, gdyż skala jest specjalnie dopasowana do niego (jej szerokość i stopień nieliniowości) więc wystarczy taka właśnie jednopunktowa kalibracja.

Choć sądzę, że chyba lepszym punktem byłoby coś w pobliżu środka skali (może solar continuum, albo zielony laser).

 

W przypadku budowania spektroskopu od zera - będzie to niewystarczające, gdyż trudno będzie oszacować gdzie wypadną inne długości fal. Trzeba by zastosować kilka takich punktów kalibracyjnych.

Edytowane przez stratoglider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, stratoglider napisał:

wessel W przypadku spektroskopu z AstroMedia - będzie to bardzo dobra metoda, gdyż skala jest specjalnie dopasowana do niego (jej szerokość i stopień nieliniowości) więc wystarczy taka właśnie jednopunktowa kalibracja.

Choć sądzę, że chyba lepszym punktem byłoby coś w pobliżu środka skali (może solar continuum, albo zielony laser).

 

W przypadku budowania spektroskopu od zera - będzie to niewystarczające, gdyż trudno będzie oszacować gdzie wypadną inne długości fal. Trzeba by zastosować kilka takich punktów kalibracyjnych.

Dzięki. Tak myślałem, ale wolałem się upewnić. Do mnie już jutro dojedzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się nabiegałem po domu, żeby znaleźć źródło światła które nie jest ciągłe - ale w końcu mam, stara świetlówka w garderobie wygląda tak jak na zdjęciu.

Lampy uliczne niestety za ciemne by kliknąć lustrzanką "z ręki". Mam i sodowe i rtęciowe lampy w okolicy, więc mogłem obejrzeć okiem wiele wiele pasków, a nie tylko te cztery jak na zdjęciu z garderoby.

 

Teraz zastanawiam się nad Newtonem z kartonu. Nie trzeba go kolimować, bo nie ma jak :D

IMG_6482 crop.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj złożyłem mój. Jestem zachwycony jak dobrze może działać tak prosty instrument !

Idąc za radą @stratoglider, środek spektrometru, osłonę szczeliny i okularu wykleiłem welurem samoprzylepnym.

 

spektro_1.jpg.610ab3335e5d1ad1614082371d8d1936.jpg

 


Kleju użyłem tylko do soczewki, resztę pokleiłem "taśmą elektryka", która ma parę zalet w takich zastosowaniach:

  • nie musi schnąć, działa od razu
  • nie klei "na amen", można odkleić i skorygować
  • zalepia wszelkie szczelinki, którymi może wpadać światło

spektro_2.jpg.9bed4afd5f54229034de5df78bbb9ca2.jpg

 

 

Na razie najbardziej interesujące było dla mnie widmo mojej *********** lampy sodowej, bo jej linie są dobrze zdefiniowane i można sobie oszacować dokładność spektrometru.

Poniższe zdjęcie robiłem telefonem i przy takim punktowym źródle światła trudno jest uzyskać oświetlenie całej skali. Musiałem wspomóc się białym styropianem odbijającym białe światło w stronę skali.
Także uzyskanie wszystkich linii, z ostrą skalą i bez lewego światła ze szczeliny wymaga niezłej gimnastyki spektrometrem i telefonem, ale czego nie robi się dla nauki. Najlepsze widmo udało mi się uzyskać niestety przy skali z perspektywą.
 

widmo_sodowa.jpg.256719ca93d0d6c00cc0a0eb36bc1edb.jpg

 

 

Wizualnie widmo tej lampy sodowej jest jeszcze ładniejsze jak się stoi w ciemności, tylko wtedy słabiutko widać skalę.
Wtedy bardzo przypomina to piękne poniższe widmo z internetów, włączając tę linię koło 620 nm, której nie ma na zdjęciu z telefonu.

Tak na telefonie jak i wizualnie ja nie daję rady złapać widma w całości, trzeba troszkę "przewijać", bo albo ginie jeden koniec, albo drugi.

 

NaStreetLamp2Pan_0.jpg.400329a2e8ce5f1e9c68bbba751ec9ed.jpg

 

 

Do oszacowania dokładności weźmy trzy linie, które porównuję do powyższego widma lampy sodowej z internetów:

  1. absorpcyjna: zmierzona 582 nm, referencyjna 590
  2. zmierzona 512 nm, referencyjna 520
  3. zmierzona 465 nm, referencyjna 470

Więc mamy błąd od -8 nm do -5 nm. Jak dla mnie to jest szokująco dobrze jak na moje odczyty "na oko", konstrukcję z papieru i elastyczną siatkę dyfrakcyjną.

 

A tak wygląda zdjęcie przez spektrometr widma świetlówki CFL zrobione w lepszych warunkach niż lampy sodowej:

 

widmo_swietlowka.jpg.5433b3268aeeed8145318339cb77ef3d.jpg

 

 

Teraz dumam nad jakimś "wewnętrznym" podświetleniem skali, najlepiej z regulacją, tak aby nie trzeba było manewrować spektrometrem, aby też skala była oświetlona w odpowiednim stopniu.
I czekam na pogodę aby popatrzeć na widmo słoneczne. Na zdjęciach robionych przy dzisiejszych chmurach są chyba jakieś ślady linii absorpcyjnych, dlatego będę próbował je złapać jak będzie więcej światła.

 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.01.2021 o 18:12, OBERON RD napisał:

Co się nabiegałem po domu, żeby znaleźć źródło światła które nie jest ciągłe

 

Proponuję obejrzeć widmo posolonej świeczki (uważając, by nie spalić spektrografu). Sód aż razi w oczy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam już wydrukowane 80% części do obudowy z kalibrowanym położeniem skali. Na razie robię to w wersji , która jest kopią kartonowej obudowy bez bajerów, ale docelowo z jednej strony będzie wisiał aparat a z drugiej strony jakaś optyka. Pewnie wszystko razem zamocuję na jakiejś listwie, żeby się nie gięło. Ale efekty fajne macie   :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka poprawna nazwa ma być dla tego urządzenia, bo to klasyczny spektroskop, ale dodanie skali w polu widzenia czyni go spektrometrem, a sfotografowanie widma spektrografem?

Dla mnie ten papierowy model jest zbyt delikatny. Zamówiłem sobie solidniejszy spektroskop w metalowej oprawie, by jakoś go przysposobić do ambitniejszych zadań. 

spektroskop-reczny-13546-1.jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lemarc napisał:

Jaka poprawna nazwa ma być dla tego urządzenia, bo to klasyczny spektroskop, ale dodanie skali w polu widzenia czyni go spektrometrem, a sfotografowanie widma spektrografem?

 

 

Wg mnie jest to spektroskop, ponieważ nie ma elementu światłoczułego służącego do pomiaru intensywności światła. Spektrometru używam do rejestracji prezentowanych na forum widm filtrów, przy czym często dla spektrometrów działających w zakresie uv/vis stosuje się nazwę "spektrofotometr".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lemarc napisał:

Jaka poprawna nazwa ma być dla tego urządzenia, bo to klasyczny spektroskop, ale dodanie skali w polu widzenia czyni go spektrometrem, a sfotografowanie widma spektrografem?

Dla mnie ten papierowy model jest zbyt delikatny. Zamówiłem sobie solidniejszy spektroskop w metalowej oprawie, by jakoś go przysposobić do ambitniejszych zadań. 

spektroskop-reczny-13546-1.jpg

Zaczyna się wyścig zbrojeń :) a miała być zabawa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Mareg napisał:

Teraz dumam nad jakimś "wewnętrznym" podświetleniem skali, najlepiej z regulacją

Myślałem o wydrukowaniu skali na przezroczystej albo matowej folii takiej, jakie kiedyś były używane do prezentacji na rzutnikach podświetleniu jej delikatnie od tyłu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, apolkowski napisał:

Myślałem o wydrukowaniu skali na przezroczystej albo matowej folii takiej, jakie kiedyś były używane do prezentacji na rzutnikach podświetleniu jej delikatnie od tyłu

 

Będę próbował podświetlić "fabryczną" skalę papier-spektrometru czerwonymi LEDami SMD świecącymi na białe tło przed skalą, plus mała bateria litowa 3 V i miniaturowy potencjometr z wyłącznikiem. A to wszystko w jakiejś światłoszczelnej przybudówce doklejonej przed skalą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.