Skocz do zawartości

Spektrometr z Astromedia - działa!


stratoglider

Rekomendowane odpowiedzi

Powiem szczerze, czytając ten wątek stwierdzam że ludzie z tego forum mają niesamowitą energię do ulepszania, postępu, kombinowania, wdrażania, projektowania, drukowania, składania... Musk mógłby się uczyć. Niesamowity potencjał techniczno - naukowy. :like:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wessel napisał:

No to chyba jest rozwiązanie budżetowe. Gdyby udało się zmusić tą kamerkę do współpracy to byłby taki kompakt do podpięcia pod teleskop na tulei 1.25 cala.

No i gitara! Działa z kamerą po wyjęciu soczewki na oryginalnym mini obiektywie! Małe zmiany w obudowie, podświetlenie skali i będzie super!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteście o krok od domowego pomiaru widm filtrów astronomicznych. Blisko, coraz bliżej :)

Oczywiście nie ma tu szans na uzyskanie takiej precyzji jak w prawdziwym spektrofotometrze, ale sam fakt wejścia w tą tematykę kosztem wręcz śmiesznym jest imponujący.

 

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włożyłem tą siatkę w oprawę filtra 1.25" i włożyłem do mojego setupu (Samyang 135+ASI120mm). Odległość matryca-filtr wynosi u mnie ok.24mm i to stanowczo za dużo dla siatki o tak małej dyspersji (o ile dobrze rozumiem) - widmo widać gdzieś daleeeko, daleeeko poza kadrem. Z gwiazdami nie byłoby najmniejszych szans. No, szkoda, ale warto było spróbować. Następny przystanek - Star Analyzer 100 :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne testowe widmo - tym razem już kamery płytkowej z sensorem takim jak ZWO ASI 120 MC albo T7C. Cos przekombinowałem z ostrością elektroniczną albo z formatem zapisu , bo w podglądzie skala jest żyleta a tu przekontrastowana. Wymaga to spokoju, a tu dzień jak co dzień.

Widmo lasera czerwonego 655 nm.

210110-132819.jpg.4b56b6481bb1607e338e1882c403e1ef.jpg

 

i widmo żarówki halogenowej

 

210110-134425.jpg.419b3fb8b376862710651cf53e7cd2c7.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wyflokowaniu środka uzyskiwane obrazki są o wiele lepsze i łatwiej je ustawić.

Tak jak koledzy stwierdzili - podświetlenie skali niezależne od mierzonego źródła światła to konieczność.

Żarówka halogenowa

w1.jpg.c7c449206030ad85120d3bd8a0eb73b6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, wessel napisał:

podświetlenie skali niezależne od mierzonego źródła światła to konieczność

Jakie wymiary ma skala (jaki obszar trzeba podświetlić)?

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że trochę mniej.. Na portalu aukcyjnym jest "Podświetlenie LED do LCD 2x16" o wymiarach 64x16.

Zawsze można zrobić własne z płytki plexi o kształcie jak w linku oświetlonej LED'em + prosty PWM do tego. Krawędzie płytki można okleić folią alu żeby odbijały światło do jej wnętrza.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamówiłem sobie ten spektroskop i tak sobie myślę czy dobrze było by wymieniś orginalną szczelinę na  szczelinę regulowaną (można taką  zrobić zrobić np. z  nożyków do tapet lub z ostrzy od temperówki) a może to zły pomysł i nie warto.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżbym został sam na placu boju?

Założyłem do kamerki obiektyw o ogniskowej 4mm ( poprzednie próby to był 1.39 mm rybie oko) i znacznie poprawiła się czytelność skali. Poniżej aktualny wygląd obudowy ze zintegrowaną kamerką. Podświetlenie dalej kuleje.

Lampa żarowa

w2.jpg.f29394591544392c02e478c7653640d3.jpg

Filtr SII Astronomik nie do końca udane, bo to jednak musi być na stałe wszystko umocowane, trzymanie w rękach jest bez sensu.

O dziwo nawet dobry pomiar, bo SII to 672 nm i dokładnie tyle pokazuje ta zabawka!

 

w3.jpg.a14738c1903dd7d7ff73734522bf5799.jpg

 

Aktualny wygląd obudowy z kamerą

 

IMG_1322.thumb.JPG.599157c66826b03b2bad5315b200f52b.JPG

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, że zapał nieco minął. Trochę się waham czy rozbebeszać koło filtrowe żeby zobaczyć widma filtrów. 

Poniżej widmo żarówki halogenowej. Nie jest łatwo znaleźć klasyczne źródło. Same ledy i resztki świetlówek.

halogen_max.jpg.93a77f16c2db90134746eeb083bb9929.jpg

 

EDIT. Uświadomiłem sobie, że przecież halogeny mają widmo mocno przesunięte w stronę IR, a tu takie odcięcie. Sprawdziłem "ocznie" i rzeczywiście było widać więcej. Filtr zintegrowany z obiektywem standardowym kamerki T7C tnie widmo w okolicach 625 nm. To samo źródło w sfotografowane iphonem wygląda tak:

 

halogen_iphone.jpeg.61be0eec1ba50eb5e6f153e4c237b3b1.jpeg 

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, seg napisał:

Wessel, jak Ty w skali "co pięć" dostrzegasz "dwa"? :)

 

Pracowałem kiedyś w laboratorium wzorcującym. Gdy przyrząd pomiarowy miał skalę analogową, to rzeczą normalną była jej interpolacja, wzrokowe dzielenie jej na 5 lub 10 części, w zależności od grubości wskazówki i wprawy osoby wzorcującej (np gdy ciśnieniomierz miał działkę elementarną 0.1 bara, wtedy legalny odczyt był np 0.17 bara). A mieliśmy tam jedną panią, która w szybko i prawidłowo dzieliła wzrokowo działkę elementarną na 20 części :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, apolkowski napisał:

Fakt, że zapał nieco minął. Trochę się waham czy rozbebeszać koło filtrowe żeby zobaczyć widma filtrów. 

Poniżej widmo żarówki halogenowej. Nie jest łatwo znaleźć klasyczne źródło. Same ledy i resztki świetlówek.

halogen_max.jpg.93a77f16c2db90134746eeb083bb9929.jpg

 

EDIT. Uświadomiłem sobie, że przecież halogeny mają widmo mocno przesunięte w stronę IR, a tu takie odcięcie. Sprawdziłem "ocznie" i rzeczywiście było widać więcej. Filtr zintegrowany z obiektywem standardowym kamerki T7C tnie widmo w okolicach 625 nm. To samo źródło w sfotografowane iphonem wygląda tak:

 

halogen_iphone.jpeg.61be0eec1ba50eb5e6f153e4c237b3b1.jpeg 

 

Ciekawa rzecz: ajfon dostał embargo na żółty kolor? Jakoś go tam brakuje. Trump wymusił blokadę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze QHY462 w wersji full, IR_cut i IR_Pass. Filtr IR Pass ma linię odcięcia  850 nm czyli puszcza wszystko powyżej.

 

QHY462_Full.jpg.18e943c41644b876a455cdba939ee092.jpgQHY462_IR_Cut.jpg.85344d3f55a5b602bf43df1f9baaab6d.jpgQHY462_IR_Pass.jpg.757c77ac1e1c2e82ce4f931cb44f1b81.jpg

 

 

Źródło światła - halogen. "Stanowisko" doświadczalne:

 

image.png.a435447c7629271cc492e199d2287872.png

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zostałem sam na polu walki, ale nic to.

Spektroskop ma już szufladę do wkładania testowanych filtrów ( wchodzą 2 cale, ale ma redukcję na 1.25),innych szkiełek albo matówki oraz nodek 1.25 do wsunięcia całości do wyciągu teleskopu.

Ma też podświetlenie skali w wersji PRO :) Zapewnia wystarczającą równomierność oświetlenia, co widać na drugiej fotce.

 

IMG_1343.thumb.JPG.c3379fdeb2dae0233e81fe70cb6c1bc8.JPG

scale.jpg.4c4955f8e91b1e2f1b0f8c9de19efb01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.