Skocz do zawartości

Spektrometr z Astromedia - działa!


stratoglider

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, wessel napisał:

Chyba zostałem sam na polu walki

Kibicuję i ciekaw jestem eksperymentu z teleskopem. Może dorobię mocowanie do kamerki typu T7C czy QHY462, bo do tej pory stosowałem taśmę. Przy okazji kupna spektroskopu kupiłem też dostępne siatki, które czekają na swoją kolej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też coś tam dłubię w temacie.

 

Przez tę plastikową soczewkę, która de facto jest lupą do skali, nie widzę ostro, więc pracuję nad wersją bez niej.
Ma to być "przystawka" do telefonu, bez możliwości obserwacji wizualnych. Mnie najbardziej kręci Słońce, więc taka wersja będzie też bezpieczniejsza.

Pierwszy prototyp zrobiony i przetestowany:

- siatka wycięta z siatki zakupionej na astromedia

- szczelina zrobiona z dwóch segmentów noża segmentowego

- konstrukcja zrobiona z czarnej pianki modelarskiej 3 mm, poklejonej czarną "taśmą elektryka"

- wszystko przyklejone do etui telefonu

Teraz jak się znajdzie trochę czasu to zrobię drugą wersję, już zintegrowaną z dedykowanym etui telefonu.
W międzyczasie dumam nad kalibracją i skalą.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mareg napisał:

Ja też coś tam dłubię w temacie.

 

Przez tę plastikową soczewkę, która de facto jest lupą do skali, nie widzę ostro, więc pracuję nad wersją bez niej.
Ma to być "przystawka" do telefonu, bez możliwości obserwacji wizualnych. Mnie najbardziej kręci Słońce, więc taka wersja będzie też bezpieczniejsza.

Pierwszy prototyp zrobiony i przetestowany:

- siatka wycięta z siatki zakupionej na astromedia

- szczelina zrobiona z dwóch segmentów noża segmentowego

- konstrukcja zrobiona z czarnej pianki modelarskiej 3 mm, poklejonej czarną "taśmą elektryka"

- wszystko przyklejone do etui telefonu

Teraz jak się znajdzie trochę czasu to zrobię drugą wersję, już zintegrowaną z dedykowanym etui telefonu.
W międzyczasie dumam nad kalibracją i skalą.

Dzisiaj zauważyłem że przy obserwacji Słońca im mniejsza szczelina tym lepiej widać linie Fraunhoffera tylko oczywiście samo widmo jest ciemniejsze.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ W trakcie sprzedaży] Oddam za symboliczne 20 zł ( cena przesyłki paczkomatowej wliczona) kompletną, wydrukowaną obudowę do spektroskopu. Wystarczy wsunąć skalę ze szczeliną, zamocować soczewkę ( potrzebny kawałek tekturki) i siatkę. W komplecie jest  dołączona obudowa do podświetlenia z paska LED. Wyklejona flockiem w środku.

IMG_1356.thumb.JPG.df15d551bcd434e5ebc191df2058f9c7.JPG

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostateczna wersja obudowy. Ma trochę zmian w stosunku do "fabrycznej". Przy zachowaniu wzajemnych odległości szczelina-siatka-skala wyprostowałem osie optyczne i teraz kamerka patrzy prostopadle na skalę. Skala ma regulowane podświetlenie paskiem LED ( 2 szt) zasilanej regulowanym napięciem z USB.

W osi siatka-szczelina jest szuflada na ew. filtry 2 cale ( adapter do 1.25 jest także) oraz mocowanie z aluminiowym utwardzeniem noska. Całość w środku wyklejona flockiem. Spektrograf kalibrowałem na 672 nm filtrem SII.

Od spodu wklejona nakrętka 1/4 cala , aby można było jakoś zamocować całość.

Czy te zabiegi wpłyną na jakość obrazków- zobaczymy. Na razie mają pozytywny wpływ na moje samopoczucie :)

IMG_1357.thumb.JPG.b185e440d3c5c42140dec28c0883457e.JPGIMG_1358.thumb.JPG.75fd173b6da848597186b1804be15ff6.JPG

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest prawie idealnie jak na takie g...wienne składniki za parę złotych. Muszę popracować nad równomiernością oświetlenia skali albo zastosować flaty, bo środek jest ewidentnie jaśniejszy pomimo matówki. Mini optyka pewnie niedomaga :).

Widmo filtra Astronomik SII 12 nm.

 

 

70494005_SII12nm.jpg.991df27eb04a8849836c4bc0678e0949.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wessel napisał:

Jest prawie idealnie jak na takie g...wienne składniki za parę złotych. Muszę popracować nad równomiernością oświetlenia skali albo zastosować flaty, bo środek jest ewidentnie jaśniejszy pomimo matówki. Mini optyka pewnie niedomaga :).

Widmo filtra Astronomik SII 12 nm.

 

 

70494005_SII12nm.jpg.991df27eb04a8849836c4bc0678e0949.jpg

A sprawdzałeś jakąś wartość z lewej? Bo u mnie wyszło że muszę oddalić skalę żeby sii, ha i najważniejsze Oiii pasowało do skali. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.