Skocz do zawartości

Spektrometr z Astromedia - działa!


stratoglider

Rekomendowane odpowiedzi

Po niemałej walce udało mi się wyskalować widmo słoneczne z mojej "przystawki spektograficznej" do telefonu, której zdjęcia wrzuciłem parę postów wcześniej.

Tak wyglądają wyskalowane widma, kolejno: jak na zdjęciu z telefonu, kanały R, G, B, i na końcu wersja "monochromatyczna" z ważonego sumowania kanałów RGB.

 

210210_sun_1_SC_f.png.c065cd3c8f63a3a628f89723c797d3c4.png

 

210210_sun_1_SC_r.png.8c2fb95e21cfecdc5f2094b074ec255d.png

 

210210_sun_1_SC_g.png.fc0a1db50866017b54f1e4a863b5b5a9.png

 

210210_sun_1_SC_b.png.50989b090849112783530f8d9248f4b2.png

 

210210_sun_1_SC_i.png.bdc7ab9cf1ed01be6ee0d027bdf01b16.png

 

 

Zrobiłem tez wykres z uśrednienia poszczególnych widm:

 

210210_sun_1_plo_IN.png.f1ec7ea8222c9e37ef6f1500c0d5a1fa.png

 

 

Dla zainteresowanych opisuję, jak zrobiłem skalowanie.

Okazało się, że wcale to nie jest takie proste jak chce się to zrobić w miarę dokładnie.

Najpierw porysowałem kreski na widmie pokrywające się z liniami Fraunhofera i zrobiłem sobie tabelkę z pikselami zdjęcia widma i odpowiadającymi im długościami fali w nanometrach.

 

210210_sun_1_FL_f.png.ba40b7ead65505c523ec0df8ade7b7b0.png

 

 

Z danych w tabelce zrobiłem sobie wykres i zależność położenia linii Fraunhofera na moim zdjęciu widma w pikselach od długości fali w nanometrach była prawie liniowa.
I właśnie przez to "prawie" zrobiłem sobie parę "matematycznych wieczorów", bo koniecznie chciałem wiedzieć, jak taka zależność powinna wyglądać "teoretycznie".

Zacząłem od równania transmisyjnej siatki dyfrakcyjnej, potem rzutowałem odchylenia siatki na sensor aparatu i dostałem równanie, które trzeba było jeszcze przeskalować i przesunąć tak, żeby pasowało do danych pomiarowych z tabelki.

Na końcu dostałem taki wykres przedstawiający zależność położenia w pikselach maksimów widma z siatki w zależności od długości fali światła w nanometrach, zrobiony według wzoru na wykresie.

 

1524372195_210210_sun_1_plo_MT.png.22f587d6856482fd11c323b7eeeecf90.png

 

 

Stałą A (skala) i B (przesunięcie) znalazłem przez dopasowanie "teoretycznego  wzoru" do pomiaru.
Stała 1/pierwiastek_z_dwóch to jest sinus kąta 45* a 45* to jest kąt odchylenia "kanału optycznego" od prostopadłej do siatki dyfrakcyjnej w moim "instrumencie", czyli też kąt padania światła na siatkę.

Liczba "1000" we wzorze to jest stała mojej "foliowej" siatki dyfrakcyjnej z Astromedia w nanometrach (1000 linii na mm = 1 linia na um = 1 linia na 1000 nm).

Taka zgodność teorii z pomiarem bardzo mnie ucieszyła, bo przecież nie uwzględniłem zniekształceń wprowadzanych przez obiektyw telefonu, który na pewno nie jest szczytem doskonałości optycznej.
Jak można zobaczyć za chwilę na wykresie z błędami, maksymalna odchyłka pomiarów od teorii jest około 5 pikseli, co odpowiada błędowi około 0.4 % w porównaniu do 1121 pikseli całkowitej długości zdjęcia widma. 
Dla zabawy do tabelki z pikselami i nanometrami dopasowałem jeszcze prostą, parabolę i wielomian 3-go stopnia.
Tak one wyglądają na wykresie, razem z linią teoretyczną i pomiarami. Wykres, podobnie jak poprzedni, jest zrobiony dla długości fali od 350 nm do 750 nm, sporo poza pomiary, żeby było wyraźniej widać jakieś różnice pomiędzy liniami.

 

1675710451_210210_sun_1_plo_MF.png.4402ed27812ae4960e8defafb818372f.png

 

 

A tak wyglądają odchyłki poszczególnych "metod dopasowania" od pomiarów:

 

210210_sun_1_plo_E.png.89e46e44c9b464111da51f872ca112a8.png

 

 

Jak widać, parabola i wielomian trzeciego stopnia wiele się nie różnią i zapewniają skalowanie widma słonecznego w nanometrach z błędem mniejszym niż 1 piksel.
Ostatecznie do skalowania pokazywanych tu widm użyłem paraboli.
Te malutkie czarne kreseczki na wyskalowanych widmach w nanometrach, leżące na liniach Fraunhofera, też są już wyliczone z tej parabolicznej zależności.

Jak widać, pokrywają się bardzo dobrze. W ten sposób też sprawdzam, czy wszystko na końcu całej procedury skalowania się dobrze zgadza.

 

Wszystkie obliczenia, widma i wykresy zrobiłem w programie "Mathematica", którego używam też zawodowo.
Przygotowanie skryptu z opisanymi tu procedurami zajęło mi trochę czasu, ale teraz wygenerowanie wszystkich widm i wykresów zabiera 12 sekund.

Ostatnio dorobiłem trochę zdjęć widm słonecznych i z takim narzędziem będę mógł je teraz sprawnie poprzeglądać.

 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.02.2021 o 18:54, don Pedro napisał:

Macie gdzies gotowy projekt odudowy do tego spektrografu do wydruku 3D?

Znalazłeś jakiś projekt? Mój pozostał w fazie zero. Prototyp pokazał konieczność poprawek, ale mogę Ci go podesłać. Będziesz miał punkt startowy. Jest w openSCAD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...

Czy ktoś wie, dlaczego w widmie Słońca mam takie poziome kreski? Tylko w widmie Słońca. Nie robi czy skierowana szczelina na Słońce, czy założone dwie "matówki z pojedynczej warstwy papieru toaletowego", jedna przy szczelinie druga na wejściu kanału. Przy dobitym od białej ściany już ich nie ma, ale wtedy słabo widać pionowe prążki. Przy "badaniu" ledów, halogena itp., tego objawu nie ma.

 

spektroskop.jpg.24f5c8bbdda5c6d92c8e4f8350ebfe09.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

@apolkowski @Gość na chwilę

Poszukuje solidnej wersji spektografu, który chciałbym wykorzystać na pokazy w @PTMAWarszawa.

Czy któryś w Was mógłby mi druknąć wersję tuning (np ze szczelinami z żyletki o ile to dobrze działa) i ze skalibrowana skalą?

Obserwacje okiem - spektograf czymany w reku, bez potrzeby podłączenia kamery/aparatu.

 

Warto kupic siatke z wieksza ilościa szczelin, niz jest w oryginalnym zestawie?

Jakoś zmodyfikować soczewkę?

Mam oryginalną, kartonową wersję... jeszcze niezłożoną od ponad roku :) 

 

Dzięki za pomoc.

T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.