Skocz do zawartości

Moja kolimacja Maka 127


twegier

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Chyba niefortunnie to wyraziłem...

Miałem na mysli obraz rozogniskowanej gwiazdy widoczny przez okular. A to czy przed czy za ogniskiem to wszystko jedno dla tej ilustracji. U mnie problem był tylko "inside focus". No właśnie, "inside focus" to będzie po polsku za czy przed ogniskiem? Nasze nazewnictwo nie jest tutaj dokładnym tłumaczeniem z angielskiego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obraz PRZEDogniskowy jest wówczas, gdy okular jest wsunięty "za głęboko" w teleskop. Obraz ZAogniskowy - okular jest wysubięty.

W Makach i SCT jest probem aby to rozróżnić, bo kręcąc gałką ostrości okular się nie porusza. Jak rozpoznać w którą stronę trzeba kręcić aby być przed ogniskiem lub za ogniskiem? Wysuń okular na 10 mmw diagonalu, ustaw ostrość, po czym wsuń okular do końca. Masz nieostrość przedogniskową. Teraz trzeba zapamiętać w którą stronę kręcisz gałką ostrości aby być w ognisku. Jesli kręcisz zgodnie ze wskazówkami zegara, to taki obrót przesunie Cię z ogniska do nieostrości ZAogniskowej; kręcąc w drugą stronę - będzie z ogniska obraz się rozjeżdzał do ostrości PRZEDogniskowej.

Ma to ogromne znaczenie podczas kolimacji, bo jeśli tuba jest prosta i osiowa, to wygląd nieostrości przed- i zaogniskowych jest symetryczny.

"inside focus" to jest "w ognisku" = ostry obraz. Niektórzy używają określeń "infra focal" i "extra focal"

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, czyli przed ogniskiem = intrafocal, za ogniskiem = extrafocal.

Ale jesteś pewien, że "inside focus" to znaczy "w ognisku"?

Moim zdaniem w ognisku to "in focus", a rozogniskowany to "out of focus".

Ja zakładałem, że "inside focus" to synonim "intrafocal", a "outside focus" to "extrafocal". Ręki nie dam sobie za to uciąć,

ale można spotkać ilustracje gdzie rozogniskowane obrazy są podpisane "inside focus" i "outside focus".

Tak czy siak, dla mnie najbardziej intuicyjne terminy to teraz "intrafocal" i "extrafocal". Najlepiej oddają ułożenie płaszczyzn ognioskowych obiektywu i okularu względem siebie i są też najczęściej używane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.