Skocz do zawartości
  • 0

Jaka jest "słuszna" proporcja ceny montażu do ceny teleskopu


piotrkoc

Pytanie

Po kilku latach przerwy postanowiłem wrócić do mojego starego hobby czyli astronomii. Kompletuje nowy sprzęt. Mam pytanko dość ogólnej natury. Wiadomo że dobry teleskop na tanim montażu będzie służył głównie do irytowania właściciela. Nie warto oszczędzać na montażu.  Szkoda byłoby też przepłacać. Jaka jest zdaniem Kolegów słuszna proporcja ceny teleskopu do ceny montażu?  Specjalnie chciałbym tu abstrahować od konkretnego typu teleskopu i montażu. Czy widzicie jakąś ogólną rozsądną regułę? Powiedzmy tylko że chodzi o obserwacje wizualne a nie astrofotografię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
5 minut temu, piotrkoc napisał:

No ja wiem. Ale przecież nie warto płacić za montaż 6000 zł by powiesić tam małego maka za 1000 zł. Też odwrotnie to nie ma sensu. Zapytam więc inaczej. Ile wynosi ta proporcja w przypadku Waszego sprzętu?

 

 

Nie ma takiej proporcji. Aktualnie, u mnie na jednym montażu za kilkanaście tysięcy wisi sprzęt za 2-2,5 tysiąca , na drugim o wartości 2 tysięcy jest teleskop za 4-5 tysięcy. Można mieć dobrze prowadzący heq5 i powiesić na nim Takahashi FSQ85 za kilkanascie tysięcy, lub mieć np. MyT i na nim ED80. Ważniejszy montaż niż szkło generalnie do astrofotografii.

Edytowane przez Sebastianus
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W moim przypadku Takahashi e-130d to ok. 60% ceny montażu RST-135. To docelowy zestaw do szerokiego pola. 

Ja jestem zdania, że do astrofoto ważniejsza jest optyka. Montaż zawsze można dopracować, o ile nie zostanie przeciążony. Z optyką nic się już nie da poprawić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pytam o wariant do obserwacji wizualnych (nie interesuje mnie astrofoto). Chodzi o powieszenie Explore Scientific  APO 127/952 (waga około 7 kg + pryzmat + szukacz + okular to razem około 9 kg). Szukam  montażu azymutalnego, przenośnego i z GoTo. 

Edytowane przez piotrkoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak z 4 : 1 przy niższym budżecie, 4:2 przy średnim , mniej więcej 4:3 przy dużym.

 

edit. pisałem o astrofot.

 

Przy wizualu to dobsona albo przy EQ budżet 4:2 lub 4:3, przy dużych budżetach to już 4:4, 4:5 na rzecz optyki.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam ES 127ED w wersji carbon i do wizuala od biedy coś typu HEQ5 powinno się sprawdzić. Miałem IEQ30 i przy tym montażu niestety obserwacje nie były komfortowe. Po prostu montaż nie wyrabiał przy lekkim wietrze nawet. Tak naprawdę pełny komfort jest z montażem typu EQ6 lub IEQ45 (sam mam EQ6R). Nawet nowy GEM45 od Ioptron mnie nie przekonuje.  

Jeśli chodzi o montaż azymutalny to pewnie wymagania są inne ale to wbrew pozorom dość duża tuba.

Edytowane przez JustinSullivan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do tej tuby to AZ-EQ5 GoTo powinien wystarczyć oczywiście do wizuala. 

Ja wieszam na tym SCT9.25, znaczy gdy jest pogoda, której dawno już nie było... 

 

Jednak to strasznie długa tuba... Z doświadczenia wiem, że te długaśne tuby są bardzo wymagające co do montażu. Może się okazać, że lepiej będzie z AZ-EQ6, a to już przyciężkie ustrojstwo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
47 minut temu, piotrkoc napisał:

 

A czy ten by dał radę  https://www.astroshop.pl/azymutalny-z-goto/ioptron-montaz-az-pro-goto-literoc/p,50088#tab_bar_1_select ? Jest znacznie lżejszy ale nośność do 15 kg. A jeśli bym zrezygnował w gototo jakie propozycje przenośnego azymutala widzicie?

Dałby radę, to już okolice docelowego montażu do wizualna. Mógłbyś zawiesić na nim rozwojowo nawet 11 calowy SCT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, piotrkoc napisał:

 

A czy ten by dał radę  https://www.astroshop.pl/azymutalny-z-goto/ioptron-montaz-az-pro-goto-literoc/p,50088#tab_bar_1_select ? Jest znacznie lżejszy ale nośność do 15 kg. A jeśli bym zrezygnował w gototo jakie propozycje przenośnego azymutala widzicie?

Da radę ale będą problemy. Nie bez powodu podałem ten z pierem (droższy i cięższy niestety). Masz dość długą rurę i będzie haczyć o nogi bez piera podczas ustawiania się do obserwacji blisko zenitu.

Edytowane przez Hamster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.