Skocz do zawartości

Budowa teleskopu jak dobrać soczewki ???


domel1410

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry Jak zbudowć teleskop?
Od lat marzę o posiadaniu własnego teleskopu lub lunety ,ale jakoś nigdy nie było czasu.Co prawda teraz
ceny teleskopów znacząco spadły w porównaniu z cenami z przed 20 lat gdzie dobry teleskop kosztował 3-4
wypłaty teraz można go kupić za pół wypłaty.Teoretycznie budowa teleskopu nie ma juz sensu ale ja bym
chciał spróbwać dlatego ze lubie majsterkować i obecnie dzięki drukarkom 3d mozna sobie podrukowac duzo
częsci uchwytów itp ( tak mi sie wydaje).Na aliexpres mozna kupic masę soczewek i jak by mi ktoś
wyjaśnił jak to sie czyta? Długość ogniskowej i średnica soczewki to mozna sie domyslić ale co dalej?
Jak wybrać dobrą soczewkę do konstrukcji  która by miała ze 100-200 razy powiekszenia? No i kwestia czy
wybrać refraktor czy teleskop zwierciadlany...
Przpraszam na moje prymitywne pytania jestem kompletnie poczatkujący obejrzałem pare poradników  ale np
takie coś   https://pl.aliexpress.com/item/4000849515250.html?spm=a2g0o.detail.0.0.14781b29I58kYH&gps-
id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.13339.169870.0&scm_id=1007.13339.169870.0&scm-
url=1007.13339.169870.0&pvid=06b48e29-632a-45d1-a01c-f2d9a5abc9cf&_t=gps-
id:pcDetailBottomMoreThisSeller,scm-url:1007.13339.169870.0,pvid:06b48e29-632a-45d1-a01c-
f2d9a5abc9cf,tpp_buckets:668%230%23131923%2368_668%23888%233325%2311_668%232846%238107%231934_668%23271
7%237563%23525_668%231000022185%231000066059%230_668%233468%2315615%23614   jak to rozumieć ???
Obiektyw ogniskowa d70df700  ma srednice  131mm i ogniskową 700mm? a okular to obustornnie wklęsła i
srednica 80 ? ale nie podano ogniskowej okularu czyli nie wyliczy sie teoretycznego powiekszenia
x=Foboiektywu/Fokularu ?I co kupuję te soczewki i już moge budować?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek lepiej kup teleskop. Taniej Cię wyjdzie. Dlaczego? Bo na tym etapie, na którym jesteś (z całym szacunkiem) błędy podczas budowy teleskopu będą Cię więcej kosztować niż wtedy kiedy poznasz tajniki optyki teleskopów na własnej skórze (oczach) i dopiero wówczas podejmiesz się budowy. 

Aha, no i jeszcze jedno. Teleskopy ATM nigdy nie są tańsze niż te fabryczne nisko i sredniopółkowe. Dobre, ręcznie robione lustra swoje kosztują, dobre obiektywy do refraktorów jeszcze wiecej.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anatolu, no i zabiłeś zapał :facepalm: Tak właśnie wyginęły jednorożce :D Co nie znaczy, że nie masz racji.

 

Domel1410, tam na tej stronie masz wybór jak duże soczewki zamówić - cena się zmienia! Zacznij od małych, nie stracisz dużo. Średnica 70 lub 80 mm starczy na początek. Inaczej będzie porażka. Pamiętaj, że trzeba mieć jeszcze okular, nie tylko obiektyw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, OBERON RD napisał:

Anatolu, no i zabiłeś zapał :facepalm: Tak właśnie wyginęły jednorożce :D Co nie znaczy, że nie masz racji.

 

Domel1410, tam na tej stronie masz wybór jak duże soczewki zamówić - cena się zmienia! Zacznij od małych, nie stracisz dużo. Średnica 70 lub 80 mm starczy na początek. Inaczej będzie porażka. Pamiętaj, że trzeba mieć jeszcze okular, nie tylko obiektyw.

Chyba masz rację, tym bardziej że sam tak zaczynałem, ale w tamtych odległych czasach nie było wyboru tylko samemu budować.

Więc jako rehabilitacja - Domel1410 - kup na ali soczewkę 70-80 mm jak pisze Oberon, najlepiej w oprawie (w zasadzie tylko w oprawie, nie kupuj samej soczewki bez tzw. celi) i dorób resztę, czyli tubus z rury kanalizacyjnej, kup na giełdzie jakiś tani wyciąg 1,25" (a łącznik pomiędzy wyciągiem a tubą zlec komuś do wykonania z aluminium albo wydrukuj na drukarce). Jeśli masz zdolności do majsterkowania to dasz radę zrobić jakiś fajny montaż AZ i statyw. Polecam strony amerykańskie, oni tam się lubują w ATM. 

Na początek nie polecam newtona, więcej komplikacji jest z ustawieniem optyki niż małego prostego refraktora. I najlepiej żeby obiektyw miał długą ogniskową bo będzie miał mniej wad optycznych. Okularów oczywiście nie wykonuj sam, tego chyba już nikt nie robi na świecie, jak obiektyw będzie miał małą światłosiłę (czyli długa ogniskową) to tanie okulary dadzą przyzwoite obrazy.

A więc do dzieła !    

P.S. Oczywiście jeśli koniecznie chcesz zrobić sobie teleskop sam, bo nadal twierdzę, że lepiej go kupić. Skyluxa 70/700 albo 70/900 kupisz już za mniej niż 200 zł na giełdzie, czyli niewiele więcej ile dasz za sam wyciąg do refraktora. Decyzja należy do Ciebie.

Edytowane przez anatol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapaleńcy sami szlifują lustra i soczewki, ale oczywiście nowicjuszowi nie polecam. Sa w internecie poradniki, sa też poradniki w formie opasłych książek (ale nie w polskim języku).

Lepiej kupić używany, tani refraktorek (lub dowolnie inna konstrukcje) z giełdy i ewentualnie go dopieścić, wyregulować. Juz z tym bedzie bardzo dużo zabawy w majsterkowicza :) Praktycznie kazdy teleskopik wyciagnie te 100...200x powikęszenia (np. na Ksiezycu).

 

Gdybyś chciał porządne i sprawdzone pod wzgledem optycznym soczewki achro w celi to są np. tu:

http://www.dgoptical.com/objective.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi, czytam te strony o telekskopach i juz sam nie wiem.Może Anatol  ma rację faktycznie może taniej wyjdzie kupic jakiś używany niż eksperymentować, można do 200 zł nawet  wyczaić jakiś tzw ,,nietrafiony prezent"...o powiększeniu nawet 170x to by ksieżyc już fajnie było widać.Ale jak bym chciał złożyć sobie najprostszą lunetę-refraktor,coś w rodzaju prymitywnej lunety  galileuszowej, na razie pomijam jakieś super paramety np.jakies swiatłości.Ogladam dziesiątki tych aukcji soczewek na aliexspers i jak by mi ktoś odpowiedział na pytania których rzeczy nie rozumiem chociaż tak lub nie .Przepraszam ze zacząłem o teleskopie a teraz przechodze do lunety.

 

1.Czyli te aukcje co zapodałem wyżej to są tylko soczewki obiektywu bez okularu z jakąś tam ogniskową? Dwie soczewki jedna obustronnie sferyczna druga (nie wiem czy dobrze nazywam) prawostronnie wklesła(obiektyw achromatyczny ?)

2.Anatol pisał że okularów  sie juz prakycznie nie robi i faktycznie jak przegladam te aukcje to nigdzie nie mogę znaleźć samej soczewki barlowa tylko kompletne okulary? W wyszukiwaniu ciągle wskakują inne soczewki od laserów.I zreszą podejrzewam że tam jest kilka soczewek w takim okularze? Że budowa okularu jest bardziej skomplikowana  a nie jedna obustronnie wklęsła soczewka taka jak w
najprostszych lunetach-refraktorach opisuja? I co trzeba by kupić taki okular Barlowa sa np za 90 zl SvBony 1.25 " i można budować lunete ? I taki okular umieścic w ogniskowej obiektywu i już? I mieć nadzieję ze złapie ostrość ? Jako poczatkującego intereuje mnie właściwie tylko maksymalne powiekszenie i zeby jakaś ostrość była i tyle.

3.I jak bym kupił lub nabył taki okular Barlowa to można go użyć z  soczewkami obiektywu o rożnych ogniskowych lub potem w  budowie teleskopu zwierciadlanego ? To sa te same zasady?

Warsztatem bym sie narazie najmniej  przejmował mam  tam jakies narzedzia drukarke 3d która sam zrobiłem( skręcona drutem taśmami klejacymi ale działa) Na drukarach na prawde można  wydrukować fajne rzeczy, oprawki do soczewek(najważniejsze ze wydruk
zachowuje symetrie i wymiary że soczewki by nie latały...O szlifowaniu soczewek it oczeniu na razie moge zapomnieć po prostu myślałem ze kupie sobie soczewki na ali i już  bedzie luneta, ale widze zgodnie z Anatolem ze chyba taniej bedzie kupić
nawet używaną, czyli dać se spokój ze zrób to sam  i upić się a potem kupić...:)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Domel1410 - to jest za trudne i zbyt obszerne, aby Ci wszystko wyjaśnić nawet w kilkudziesięciu postach.

A jeśli nie posiadasz teleskopu to będzie to jeszcze bardziej, znacznie bardziej trudne.

 

 

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

domel1410, przychylam się do tego co wyżej pisze JSC i koledzy. Na tym etapie (zarówno w kwestii wiedzy technicznej jak i finansów) móglbyś zrobić prosta lunetkę z 2 prostych soczewek, nic więcej. Optycznie w wielu aspektach przegra nawet tanim sprzetem -zabawką za 200-400zł z marketu, na którą wielu początkujących kolegów nawet by nie spojrzało. A koszt części, z których składałbyś to cudo będzie sumarycznie większy. Ślepa uliczka.

Trochę ludzi nawet w dzisiejszych czasach bawi się w konstrukcję lunet / teleskopów. Bądź ich poważne przeróbki. Często powodem jest chęć uzyskania unikalnego sprzętu, o parametrach znacznie lepszych niż seryjny dostępny na rynku. Ale nawet oni korzystają z gotowych, zamawianych elementów czy podzespołów. I są to ludzie dysponujący sporą wiedzą techniczną nt. teleskopów i odpowiednim zapleczem warsztatowym.

 Dlatego bezpieczniej będzie, jeśli jednak po prostu kupisz jakiś fabryczny teleskop "startowy" i liźniesz temat od strony praktycznej. Taniej, szybciej, satysfakcja wieksza niż z nieudanych prób zmajstrowania czegoś samodzielnie bez odpowiedniej wiedzy i zaplecza. Ogólnie z małych sprzętów jako absolutne minimum to może być jakiś refraktor 70-90mm na azymutalnym montażu, ze światłosiłą F/8-10. Tym się da pooglądać całkiem sensownie te rzeczy, które Cię interesują. Albo Newton 130-150mm. Konkretny wybór zależy od miejsca / warunków przyszłych obserwacji ,budżetu itp.

Ewentualny zakup koniecznie skonsultuj z nami, bo tu ogromny diabeł tkwi w szczegółach. A na rynku małych teleskopów dla początkujących jest mnóstwo tanich modeli - pułapek, źle wyposażonych w osprzęt (dobór okularów, szukacza itp.), tragiczne montaże. Często ten sam teleskop na montażu dawanym w zestawie jest użytkową porażką, a na innym będzie już całkiem O.K. Itd. Itp. Temat rzeka.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 200 zł to możesz kupić najwyżej okular....

Jeśli BARDZO chcesz coś budować, to na Aliexpress kup achromatyczny dublet w celi, coś klasy 130/1200, do tego wyciąg okularowy 2" i Twoje majsterkowanie ograniczy się do zrobienia tubusa z rury PCV.

 

Dublet i cela:

https://www.aliexpress.com/item/4001177650956.html?spm=a2g0o.cart.pcrcomd.5.1e8f3c00STCU56&gps-id=pcShopcartBuyagain&scm=1007.13440.197706.0&scm_id=1007.13440.197706.0&scm-url=1007.13440.197706.0&pvid=31eb32a1-fc37-4ed7-8fac-8169b0b9e8ea&_t=gps-id:pcShopcartBuyagain,scm-url:1007.13440.197706.0,pvid:31eb32a1-fc37-4ed7-8fac-8169b0b9e8ea,tpp_buckets:668%230%23131923%2386_668%23888%233325%236_668%232846%238109%231935_668%232717%237558%23124__668%233374%2315176%23162

 

Wyciąg okularowy:

https://deltaoptical.pl/wyciag-sky-watcher-2-do-refraktorow-rack-pinion?from=listing

 

Pozostanie Ci dokupienie, diagonala 2" i okularów. Przy odrobinie szczęścia i cierpliwości za 1500-2000 zł złożysz podstawowy zestaw okularów kupując używane.

Potem jest wątek montażu. Samodzielnie nie zrobisz nic więcej jak prosty Alt-Az a'la dobson, statyw geodezyjny kupisz na Allegro lub w Castoramie.

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.