Skocz do zawartości
  • 0

Sprzęt do obserwacji naziemnych


toots

Pytanie

Cześć wszystkim!

Na wstępie chciałbym przeprosić za brak wiedzy, ale dopiero zaczynam się interesować tym tematem. Potrzebuję kupić prezent urodzinowy dla taty, a ostatnio kupiłem mu lunetę Yukon 30x50 WA i jest mega zadowolony. Sprzęt byłby używany głównie do obserwowania pobliskich gór i tych bardziej oddalonych. Z domu widać między innymi:  Babia Góra (~40km), Pilsko (~30km) i przy dobrej widoczności Tatry wysokie, od Hawrania po Krywań(~100km).

 

Marzeniem Taty zawsze było zobaczyć turystów na szczycie góry (~40km w lini prostej) i tutaj bez żartów chciałbym spytać, czy jest to w ogóle możliwe? Dzieliłem sobię odległości z przybliżeniami ~250x i w głowie mi wychodziło, że to możliwe, ale oglądając filmiki i zdjęcia nie spotkałem się z taką odległością).

 

Zrobiłem mały reserach na tym forum oraz w innych miejscach   przeczytałem o Yukonie 6 100x100, Celestronie C5, jakichś refaktorach od Sky-Watcher, ale nie spotkałem się z propozycjami przekraczającymi 3 tyś zł. Alterantywą mógłby być Aparat Nikon P1000. Wiem, mieszam tu lunety, teleskopy, aparaty, za co przepraszam, ale tu chodzi tylko i wyłącznie o oglądanie krajobrazu.

 

Prosiłbym o zaproponowanie sprzętu z każdej kategorii (lunety, teleskopy, aparaty), który najlepiej się sprawdzi do takich dalekich obserwacji. Może to akurat coś co wyżej wymieniłem? Mój budżet wynosi ~10 000zł, ale to nie ściśle określona kwota którą chcę wydać, jeżeli zaproponujecie coś do 3-5k zł, co w zupełności wystarczy to będę zadowolony, a jeżeli będzie trzeba dać ponad 10k (żeby zobaczył tych turystów :)), również nie będzie problemu. 

Życzę wszystkim czytającym miłego dnia i z góry dziękuję za pomoc :). Pozdrawiam.

Edytowane przez toots
literówka
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

toots, przy takiej odległości problemem jest nie sprzęt, ale stan atmosfery.  O ile w ekstra warunkach atmosferycznych przejrzystość może być zadowalająca, a refrakcja drastycznie zwiększy zasięg obserwacji poza horyzont, to niestety z rozdzielczością zawsze będzie bieda. O ludzikach na takie dystanse (40km) raczej zapomnij. W astronomii obserwując np. planety narzekamy na seeing, czyli rozmycie obrazu wywołane mieszaniem się powietrza w atmosferze, a patrzmy pod kątem kilkunastu-kilkudziesięciu stopni w górę, głównie przez rozrzedzone warstwy stratosfery. W dalekiej obserwacji naziemnej patrzysz wyłącznie przez gęstą i mocno się mieszającą troposferę. Skutki oczywiste.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.