Skocz do zawartości
  • 0

Obiektyw, prowadzenie, teleskop, obróbka + Canon 600D


pretzel

Pytanie

Witam,

 

zakładam że tego typu tematów była cała masa, więc z góry przepraszam za odgrzewanie kotleta. Potrzebuję informacji na temat tego jaki obiektyw najlepiej sprawdzi się w astrofotografii do Canona 600D, jaki statyw(chyba najlepiej z prowadzeniem) dobrać, no i na koniec jaki teleskop sprawdzi się najlepiej.

Na górze rzucałem ogólnikami, więc przejdę do meritum :) 

Chciałbym z powodzeniem sfotografować przynajmniej mgławicę w Orionie, lecz jeżeli sprzęt na to pozwoli to nie ukrywam, że usatysfakcjonowały by mnie również inne obiekty mgławicowe, lub planety. Nie wiem jednak za jakim obiektywem się rozglądać - czy powinien mieć duży zoom, stałą światłosiłę - właściwie to jaka też powinna być swiatłosiła(zawsze myślałem ze im mniejsza tym lepsza np. f/1.8, tymczasem im więcej o tym czytam tym większy mam mętlik w głowie, ponieważ używane są też obiektywy o światłosile f/4 i robią świetne zdjęcia mgławic itp.). Kolejny problem to statyw. Wczoraj w nocy miałem prawie idealne warunki na niebie, cały gwiazdozbiór oriona był idealnie widoczny, więc też myślałem że coś ładnego uda się uwiecznić, niestety obiektyw kit'owy 18-55 - przynajmniej w moich rękach nie daje zbyt dobrych efektów, poza tym nie spodziewałem się że na każdym zdjęciu będzie tak bardzo widać obrót Ziemi, więc stwierdziłem że przyda się kiedyś kupić statyw z prowadzeniem, aby sam za mnie robił robotę. Za jakim powinienem się rozglądać, oraz jakie to będą koszty? 

Kolejna sprawa to teleskop. Większość obiektów które chciałbym zobaczyć i uwiecznić pewnie nie są widoczne gołym okiem, a Canon też pewnie będzie miał problem z ich uchwyceniem. Na pewno już wiem że refraktory to fatalny pomysł, kupiłem i się rozczarowałem :) Myślałem o czymś w systemie Newtona, nie wiem tylko jakie powinien mieć wymiary, nie wiem też czy jakiś teleskop w miarę rozsądnych pieniądzach będzie dawał mi możliwość umieszczenia w nim obiektywu od aparatu. 

Budżet hipotetyczny to 6k zł, po 2k na obiektyw, statyw i teleskop. Oczywiście zależałoby mi aby było to wszystko jak najtańsze, akurat ciężko mi trafić szóstkę w Lotto ;) Nie boję się sprzętów używanych, no może poza teleskopem, o różnych cudach z używanymi teleskopami słyszałem i chyba wolałbym nie ryzykować. Obiektyw i statyw mógłby być używany. 

Ostatnia sprawa to obróbka takich zdjęć - jak stackować, ile materiału zbierać, inwestować w Photoshopa czy Gimp wystarczy? Tutaj potrzebowałbym jakiegoś bardzo łopatologicznego poradnika, gdyż nie ukrywam że jest to mój ciężki początek w astrofotografii :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Nie udzielono jeszcze odpowiedzi na to pytanie

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.