Skocz do zawartości

Ceny kamer SWIR


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, MateuszW napisał:

Co to jest? To te "chmury"? :)

 

Night glow, czy tam sky glow to świecenie rodników OH powyżej 1000nm.

Swoją drogą efekt powinien być do uchwycenia nawet zwykłą kamerą w poczerwonym końcu spektrum (spróbuję kiedyś!)

 

00003_psisdg9641_964104_page_9_2.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Night glow, czy tam sky glow to świecenie rodników OH powyżej 1000nm.

Swoją drogą efekt powinien być do uchwycenia nawet zwykłą kamerą w poczerwonym końcu spektrum (spróbuję kiedyś!)

Sky glow to raczej określenie na LP, przynajmniej wg wikipedii :) 

A czy night glow to inne określenie na air glow? Tylko że jest tam kilka procesów i jedne produkują światło zielone (co rejestrujemy na zwykłych fotkach, a inne podczerwień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MateuszW napisał:

Sky glow to raczej określenie na LP, przynajmniej wg wikipedii :) 

A czy night glow to inne określenie na air glow? Tylko że jest tam kilka procesów i jedne produkują światło zielone (co rejestrujemy na zwykłych fotkach, a inne podczerwień?

 

Na terminologii się nie znam bo różnie czytam w różnych artykułach. Ale ogólnie jeden proces zaczyna dominować w podczerwieni SWIR: to świecenie rodników OH:

 


Night_Figure1.jpg

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mały-duży news za @Tuvoc:

ZWO wydaje się, że podjęło rękawicę QHY i też zabrało się za dewelopment kamery na bazie sensora IMX991 (tego mniejszego niż 990). Ciekawe jest to przede wszystkim dlatego, że o ile QHY ma już w portfolio drogie kamery dla - powiedzmy - profesjonalistów, to ZWO chyba celuje mocno w rynek amatorski. W związku z tym można śmiało wyobrażać sobie, że będą próbowali konkurować ceną, bo nie wiem jak inaczej mieliby przekonać do kupowania u nich, a nie w QHY.

 

 

https://m.facebook.com/ZwoDesignAstronomyCameras/

 

ciekawe, ciekawe.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, OnlyAfc napisał:

Z tak małym sensorem, to będziesz musiał mozaikę dla gwiazd nawet robić :P

0.34 megapixele i 4mm szerokości sensora, to będzie hardkorowe odkrywanie świata w podczerwieni :)

 

 

Teraz operuję sensorem IMX462 (jakieś 5x4mm więc niewiele większym). Ogniskowa 650mm. Jest to pewne wyzwanie, ale chcę być gotowy :)

To takie FOV że M101 mieści się na styk w kadrze - więc chyba nie aż tak mikro :) Z imx991 pewnie nieco mniej, ale to wciąż w granicach "wyobrażalności". 

 

Zauważ, że mały sensor z rozsądnie dużymi pikselami (5um) nie wymaga zbyt wiele od optyki. Wystarczy dobrze skolimowany Newton... albo dedykowane szkiełka do SWIR za 10k dolarów :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Behlur_Olderys napisał:

Zauważ, że mały sensor z rozsądnie dużymi pikselami (5um) nie wymaga zbyt wiele od optyki. Wystarczy dobrze skolimowany Newton

Tu się zgadzam :)

Oczywiście z tą mozaiką pojedynczych gwiazd to żart, wiadomo, nie jesteśmy zazwyczaj przyzwyczajeni do pracy z tak małym sensorem, stąd czasem nasze zdziwienie. Jestem bardzo ciekaw, jakie efekty byłyby, jakbyś użył takiej kamerki i co potrafiłaby pokazać :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@OnlyAfc Jeszcze w ramach zajawki-ciekawostki: gwiazdy w dzień: (zdjęcie ze strony QHY https://www.qhyccd.com/qhy990-991/)

BU Gem to czerwony supergigant, 6.4mag w V, tymczasem w paśmie H (czyli pod koniec zakresu czułości InGaAs) ma już 1.26mag, 
więcej do poczytania o gwieździe tutaj: http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=BU+Gem&NbIdent=1&Radius=2&Radius.unit=arcmin&submit=submit+id
 

Szkoda, że nie podano ekspozycji :) 

 

PS sprawdziłem na stronie QHY - ekspozycje były 60ms. Malutko! Ale nie wiem, czy to pojedyncze klatki czy stacki, bo tego już nie powiedzieli.




2021090637.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Behlur_Olderys w razie czego tu masz fallback dla obserwacji dziennych: https://astropolis.pl/topic/80293-merkury-wenus-i-oszacowanie-najsłabszych-obiektów-osiągalnych-w-dzień/ Taniej się już nie da :D

 

No czekam z zapartym tchem na ogłoszenie ceny przez ZWO...

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.09.2021 o 02:04, lkosz napisał:

No czekam z zapartym tchem na ogłoszenie ceny przez ZWO...

 

Na FB ZWO skomentowało pytania zadane w komentarzach do posta w którym chwalili się pracami nad kamerą z IMX991. Ich odpowiedzi były bardzo zdawkowe, i sprowadzały się do tekstu że będzie to kamera na potrzeby badań naukowych więc wydaje mi się że cena nie będzie zaskakująca (powyżej 10k$, chciałbym się mylić...), a konkurencja z QHY sprowadzi się do supportu albo minimalnych różnic w osiągach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mały update co do cen kamer:

W przypadku starszych konstrukcji (z dużym pikselem) dostałem odpowiedź od przedstawicielki handlowej firmy Quantum Design.

Najtańsza wersja Bobcata z matrycą 320x256 20um, bez chłodzenia, z interfejsem GigE kosztuje w okolicach 6k EUR netto.

To jest matryca o rozmiarze 6.4 x 5.12mm, więc nieco większa od mojej ASI120 czy QHY462.

 

Specyfikacja:

https://qd-europe.com/fileadmin/Mediapool/products/Xenics/_pdf/Bobcat_plus_320-Series.pdf

 

Taka cena przybliża już tego typu kamerę cenowo do kamery mono FF. Zatem nie jest tak, że jest poza budżetem astroamatora.

Najważniejsze jednak jest pytanie: co z interfejsem GigE? Dostępne jest SDK, więc jestem niesłychanie ciekaw, czy mając takie narzędzia można dostać surowe klatki z kamery?

Szczerze mówiąc nic nie wiem o tym GigE, może ktoś jest w stanie doradzić, rozjaśnić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, lkosz napisał:

28000zł za lichą kamerę nie brzmi jak budżet amatora :)

 

To tylko parę filtrów Antilli ;) 

 

51 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Szczerze mówiąc nic nie wiem o tym GigE, może ktoś jest w stanie doradzić, rozjaśnić?

 

Swego czasu jechaliśmy na Baslerach GigE z ICX618 do foto planetarnego. Kamera połączona była kablem ethernetowym z portem ethernet w laptopie i śmigało "ogólnie".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Najważniejsze jednak jest pytanie: co z interfejsem GigE? Dostępne jest SDK, więc jestem niesłychanie ciekaw, czy mając takie narzędzia można dostać surowe klatki z kamery?

Szczerze mówiąc nic nie wiem o tym GigE, może ktoś jest w stanie doradzić, rozjaśnić?

Kamery Flir mają często wersje ethernetowe, możesz to normalnie podłączyć i nawet Firecapture będzie działać :) Generalnie to jest tylko medium transmisji, całą obsługę robi sdk. No tylko że obsługa sdk Flir jest zaimplementowana w programach astro (Firecapture, sharpcap), a już ta Twoja zapewne nie. Więc musiałbyś napisać kawałek programu, który poprzez sdk zrobi to co trzeba. Czasem do kamer oferują też dedykowane karty ethernet do pc, ale to się tyczy raczej tych szybszych / większych. Pamiętaj też, że nie każdy laptop ma gigabitowe złącze, starsze mogą mieć 100 Mb. Ogólnie w porównaniu do ceny, jest to marginalny problem :P 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Kapitan Cook napisał:

Dobra rozdzielczość tej kamery. Taka nie za duża....

 

W sam raz żeby robić prawdziwy drizzling ;)

 

57 minut temu, riklaunim napisał:

Swego czasu jechaliśmy na Baslerach GigE z ICX618 do foto planetarnego. Kamera połączona była kablem ethernetowym z portem ethernet w laptopie i śmigało "ogólnie".

 

Ale można było normalnie ściągnąć pojedynczą klatkę w formacie RAW RGB16? Wiesz, o co mi chodzi? Żeby nie było kompresji sygnału...

 

Godzinę temu, lkosz napisał:

28000zł za lichą kamerę nie brzmi jak budżet amatora

Ale już tyle samo za mono FF to jest ok? 

No, wiem, wiem.... ;)

 

Ale w porównaniu do imx991 gdzie płacimy 12k USD za mniejszy sensor....

Tak czy inaczej porównując opłacalności kupowania matryc z krzemu do InGaAs nigdy nie będzie korzystnie. 

 

Trzeba poczekać aż euro pojedzie trochę w dół;)

 

 

@OnlyAfc
 

Cytat

Myślę, że nazwa tego typu kamer idealnie oddaje osoby, które się porywają na tego typu astrofoto :D

 

A wiesz, jakie dziwne wyniki zwracają google jak się tego szuka? :):) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Ale można było normalnie ściągnąć pojedynczą klatkę w formacie RAW RGB16? Wiesz, o co mi chodzi? Żeby nie było kompresji sygnału...

 

Kompresja nie jest generowana przez interfejs. Stare USB 1.1 czy nawet 2.0 było za wolne dla strumieniowania bez kompresji dlatego kamery posiadały taką opcję - np. webcamy. GigE i ogólnie kamery wizyjne tego typu mogą strumieniować jakieś formaty bez kompresji. Nawet w tym PDFie jest wspomniane "GigE Vision".

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Behlur_Olderys napisał:

OK rzeczywiście - są nawet mono FF za 4k USD. Jednak 4k USD vs 6k EUR to już prawie 2x więcej :/

16000 to nadal za dużo, jak na amatora. Po co w ogóle iść w FF, skoro sprzęt optyczny pokrywający taką połać kosztuje też nie mało? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, lkosz napisał:

16000 to nadal za dużo, jak na amatora. Po co w ogóle iść w FF, skoro sprzęt optyczny pokrywający taką połać kosztuje też nie mało? :)

 Ja nie wiem, po co iść w FF, bo ja chcę iść w SWIR :D

 

A jednak są ludzie, którzy idą w FF i wydają niemało, a mogliby wydać te pieniążki na SWIR-owanie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.