Jump to content

Saturn King Size


Andrzej (Lysy)
 Share

Recommended Posts

A gdzie dają takie tylko, że XXXL King Size? Bo jeżeli chodzi o wielkość to nigdy nie ma za dużo. Ja bym chciał jeszcze większego Saturna. :D Tylko skąd wziąść taką ogniskową i seeing??

Link to comment
Share on other sites

No ten "size" nie wynika bezpośrednio z avika, to efekt resamplingu przy alginowaniu klatek. Przy ogniskowych rzędu 2m (mewlon) optymalnym rozwiązaniem jest barlow 2x lub w b.dobrych warunkach-odsunięcie czipu webcama na power 2,5x ale w Polsce taki seeing to rzadkość.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Resampling czyli powiększanie nie wnosi do obrazu żadnych nowych szczegółów i robi tylko wrażenie wielkości i działa na wyobraźnię. Do szczegółów potrzeba nie tyle ogniskowej co średnicy. Zdolności rozdzielczej nie da się przeskoczyć.

Edited by adamsz12
Link to comment
Share on other sites

Racja Andrzeju racja!!! A tak wogóle to Saturn super! Naturalność połączona z dużą ilością szczegółów,planeta nie przeostrzona co w moim przypadku stanowi problem(to jednak 15cm).Do ideału brakowało by tylko równego Cassiniego na całym obwodzie(jednak prawa strona do lewej nieco odstaje).Sorry,że się czepiam! :Salut:

Link to comment
Share on other sites

Hmm ja uważam tak-synta daje piękne obrazy planet, ale mewlon powala na kolana. Chodzi o kontrast i rozdzielczość widać po prostu barwy i ostre granice w pierścieniach. W światłosilnym newtonie takim jak Synta obraz był białawy i pozbawiony pewnych niuansów jak granice przejść pomiędzy pasami itd. No ale to bez sensu trochę takie porównania. Mewlon z uwagi na konstrukcję lustra ma też większa rozdzielczośc ale kosztem sporej komy i niedużego pola niestety, to typowy zaawansowany scope do planet, gromad kulistych i małych otwartych. Synta była tutaj bardziej uniwersalna.

 

O ile chodzi o obiekty punktowe to średnica lutra nie ma znaczenia, w zależności od konstrukcji możemy mówić o obrazie lepszym lub gorszym, przy długich ogniskowych obraz jest lepiej zogniskowany i stąd lepsza rozdzielczość i kontrast.

Pamiętam jak Janusz Wiland zawsze przekonywał do newtonów sferycznych ale lustro w syncie pomimo że to oczywiście parabola jest naprawdę bardzo dobrej jakości, zupełnie jak nie z tej "półki cenowej".

 

Dla obiektów rozciągłych, mgławicowych rolę oprócz D lustra odgrywa światłosiła i tu żaden katadioptryk czy inny telp w podobnej konstrukcji dobremu newtonowi nie podskoczy. Przyjemnośc obserwowania M31 przez Intesa którego miałem a nawet większe apo jest dość problematyczna, w newtonie o przeciętnych wymiarach lustra 20-25cm widac o wiele więcej i ciekawiej.

 

Z drugiej strony jest kwestia mobilności, studzenia. Ja na duże pola to wolę po prostu krótki refraktorek, ew. lornetę nawet niż ciężki sprzęt. Mewlon wymaga dobrego seeingu jest mało odporny na złe warunki.

Kontrast jest zbliżony do refraktorowego i przy braku aberacji chromatycznej wiadomo czego się mozna spodziewać. Kwestię obstrukcji a więc w konsekwencji spadek kontrastu (punktowości) w pewnej mierze załatwia średnica lustra głównego i jego konstrukcja (trudno raczej kupować 20cm apo). Emde zdaje się masz i syntę i 80ED?- idealny system.

 

Hej.

Link to comment
Share on other sites

Racja Andrzeju racja!!! A tak wogóle to Saturn super! Naturalność połączona z dużą ilością szczegółów,planeta nie przeostrzona co w moim przypadku stanowi problem(to jednak 15cm).Do ideału brakowało by tylko równego Cassiniego na całym obwodzie(jednak prawa strona do lewej nieco odstaje).Sorry,że się  czepiam!  :Salut:

A bardzo dobrze czepiaj się czepiaj bardzo dobrze mnie krytyka cieszy akurat.

Ja tę fotkę uważam za mało kontrastową przede wszytkim. Można rozjasniać partisami sam pierścień ale to już rzeźbienie na żywym materiale a nie obróbka :D Sama kwestia braku ostrości to niestety głównie słaby seeing. MIałem nadzieję że dzisiaj jeszcze złapię saturniastego ale chmurzyska :icon_cry: hehehe

Link to comment
Share on other sites

Nie miałem jeszcze okazji być powalonym na kolana przy Mewlonie, bo wogóle miałem bardzo mało okazji patrzeć przez niego, ale z tego co Waldi mówi to jest to straszliwy wymiatacz, który wymaga jednak idealnych warunków... Synte trudno porównywać z Mewlonem - to prawda - ale powiedz mi Andrzeju jaki inny sprzęt z tej półki cenowej można porównać do Synty? :lol: Jak to Miras mówił - najlepszego Saturna widziałem u Waldiego w Taku a potem w Syncie... :rolleyes:

ED i Synta wydają się współgrać i uzupełniać. Synta na mgławice, kulki, planety, ED generalnie na gwiazdeczki, otwarte, duże obszary drogi mlecznej, troche też planetki w powiększeniu do 150max ale z ładnym detalem i kolorem.

A sprzętu jak wiesz nigdy dosyć, i można kupować i kupować... a mój zestaw docelowy to jeszcze APO130 i Newton 37 :szczerbaty:

Link to comment
Share on other sites

ED i Synta wydają się współgrać i uzupełniać. Synta na mgławice, kulki, planety, ED  generalnie na gwiazdeczki, otwarte, duże obszary drogi mlecznej, troche też planetki w powiększeniu do 150max ale z ładnym detalem i kolorem.

A sprzętu jak wiesz nigdy dosyć, i można kupować i kupować... a mój zestaw docelowy to jeszcze APO130 i Newton 37 :szczerbaty:

 

Tak dokładnie w dobrych warunkach 80ed można nawet pociągnąć do 180x i jest bardzo ładnie, sprawdzone na Saturnie. No i mały wpływ na złe warunki, w mewlonie kiepski seeing i można darować sobie obserwacje, fakt.

Pozdro.

Link to comment
Share on other sites

Tak dokładnie w dobrych warunkach 80ed można nawet pociągnąć do 180x i jest bardzo ładnie, sprawdzone na Saturnie. No i mały wpływ na złe warunki, w mewlonie kiepski seeing i można darować sobie obserwacje, fakt.

Pozdro.

Waliłem Saturna przy 170x z Pentaxem 7mm+Powermatex2 i to było za dużo... za ciemno... natomiast o dziwo Jowisz był nawet, nawet...

Uważam też, że orthoskop z Barlowem jest lepszy od Pentaxa z Barlowem gdzie ilość szkła jest już moim zdaniem za duża i dlatego robi się za ciemno. Natomiast przy mniejszych powerach ale z dużym polem Saturn mnie powala! Zawieszony w przestrzeni i na dodatek przy powerzy 85x z Pentaxem 7mm spokojnie widać Cassiniego... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.