Skocz do zawartości
  • 0

Szukam najmocniejszej lornetki


Lornetek

Pytanie

Dzień dobry, 

aktualnie mam lornetkę 20-60x70 jest i jest nawet, nawet, ale potrzebuję czegoś jeszcze mocniejszego np 100x70 lub lepszego.

Czy ktoś z Was widział może gdzieś taką lornetkę w necie (realne przybliżenie/realne), gdzie można ja kupić lub może macie taką, to podzielcie się informacją.

Będę wdzięczny za dobre wieści.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Lornetek
nowe informacje
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Lornetkę z powiększeniem 100x? To już raczej teleskop + nasadka bino. Z drugiej strony, skoro zadawala cię 20-60 x 70 to pewnie wynalazek typu 100 x 70 cię zadowoli :) 

Edytowane przez dexter77
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@dexter77 nie śmiej się tak, bo to da się zrobić ;-)

Oczywiście pytanie o sens. Do DS-ow to już moim zdaniem za ciemno.

Używałem powiększenia ok. 100x w kątowej lornecie 100mm. Tyle, że do Jowisza. Niestety to już na granicy. Przy takich powiększeniach barierą jest kolimacja.

Lorneta to nie jest narzędzie do planet.

Sensowne powiększenia dla 100mm lornety to tak do 70x (okular 8mm). Przeważnie trzymam się 30x. Na Veila akurat ;-).

Edytowane przez piotrfie
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
33 minuty temu, Lornetek napisał:

Dzień dobry, 

aktualnie mam lornetkę 20-60x70 jest i jest nawet, nawet, ale potrzebuję czegoś jeszcze mocniejszego np 100x70 lub lepszego.

Czy ktoś z Was widział może gdzieś taką lornetkę w necie (realne przybliżenie/realne), gdzie można ja kupić lub może macie taką, to podzielcie się informacją.

Będę wdzięczny za dobre wieści.

Pozdrawiam.

Zacznijmy od tego, że Twoje 20-60x70 jest totalnym syfem! (wiem, mogło zaboleć.....) W skali jakości od 0 do 10 jest lokowana gdzieś na "-1,5"

 

Zanim kupisz jakąkolwiek lornetkę, udaj się do dobrego sklepu z lornetkami i spróbuj popatrzeć przez prawdziwą lornetkę, np 10x50 czy 12x50. Może nawet 20x80, byle nie Celestron Sky Master. Da Ci to dużo do myślenia.

Lornetek 100x to nawet nikt nie produkuje.

Jeśli naprawdę potrzebujesz dużego powiększenia w lornetce, szykuj o koło 2000€ na jakiś model APM lub Omegona Tu masz fajny model z powiększeniami 20x i 40x, ciężko będzie znaleźć Ci coś o jeszcze większym powiększeniu

Inną drogą będzie refraktor + nadaska bino + parki różnych okularów 1,25" --> poczytaj

 

https://www.astroshop.de/geraete/omegon-fernglas-nightstar-20-40x100-triplet-mit-wechselbaren-okularen/p,14697

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, Qrczak99 napisał:

https://www.youtube.com/watch?v=qsDdQAmR_OI

Tutaj jest recenzja takiego "cuda optyki"

Kubełek zimnej wody na miłośnika dużych powiększeń?

@Lornetek, polecam jeszcze lekturę tego forum:

https://forum.optyczne.pl/viewforum.php?f=7&sid=4885b4ea2c62f12a0784da19fafb22d1

 

Napisz jeszcze CO chcesz obserwować. Przy okazji pytanie pomocnicze - czy masz świadomość, że przy powiększeniach około12x kończą się sensowne możliwości użycia lornetki używanej z ręki?

Edytowane przez Marcin_G
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 12.01.2021 o 10:04, Marcin_G napisał:

Kubełek zimnej wody na miłośnika dużych powiększeń?

@Lornetek, polecam jeszcze lekturę tego forum:

https://forum.optyczne.pl/viewforum.php?f=7&sid=4885b4ea2c62f12a0784da19fafb22d1

 

Napisz jeszcze CO chcesz obserwować. Przy okazji pytanie pomocnicze - czy masz świadomość, że przy powiększeniach około12x kończą się sensowne możliwości użycia lornetki używanej z ręki?

Hej, chce obserwowac tylko i wyłącznie obiekty naziemne w dzień i w nocy.

Mam dobry punkt obserwacyjny z dużą panoramą, dlatego te moje 60x70mm nie daje rady tak dokńca.

Tak mam świadomość hehe mam statyw z adapterem ;-)

Tak przy okazji czy pryzmat Bk7 jest naprawdę tak beznadziejny od Bak4 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 12.01.2021 o 09:55, Qrczak99 napisał:

https://www.youtube.com/watch?v=qsDdQAmR_OI

Tutaj jest recenzja takiego "cuda optyki"

 

W dniu 12.01.2021 o 10:18, Marcin_G napisał:

Obawiam się, że kolega Lornetek nie wie nawet co to jest źrenica wyjściowa....

Gdyby coś wiedział - nie kupiłby lornetki z zoomem.

 

W dniu 12.01.2021 o 10:18, Marcin_G napisał:

Obawiam się, że kolega Lornetek nie wie nawet co to jest źrenica wyjściowa....

Gdyby coś wiedział - nie kupiłby lornetki z zoomem.

Marcin_G  już tak  nie cwaniakuj ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie cwaniakuję, chcę Cię zawrócić ze ślepej uliczki...

Czy sprawdzałeś jakie powiększenie NAPRAWDĘ ma ta lornetka Twoja? Wiesz jak to zmierzyć?

jeśli powiększenie 60x nie daje rady, to sorki, ale tylko refraktor będzie rozwiązaniem.

Różnica między BK7 i BaK-4 nie ma znaczenia w lornetkach z zoomem, w nich i tak nic nigdy nie jest ostre :(

 

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Marcin_G napisał:

Nie cwaniakuję, chcę Cię zawrócić ze ślepej uliczki...

Czy sprawdzałeś jakie powiększenie NAPRAWDĘ ma ta lornetka Twoja? Wiesz jak to zmierzyć?

jeśli powiększenie 60x nie daje rady, to sorki, ale tylko refraktor będzie rozwiązaniem.

Różnica między BK7 i BaK-4 nie ma znaczenia w lornetkach z zoomem, w nich i tak nic nigdy nie jest ostre :(

 

ok, dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
On 1/12/2021 at 9:50 AM, Marcin_G said:

Jeśli mobilność nie jest aż tak ważna, to tu w linku masz bardzo dobrą lornetkę, ale powięszenie tylko 25x.....

https://beafoto.pl/pl/p/Nikon-Lorneta-astronomiczna-25x120-BBA102AE/9000

ale taniocha, chyba zrobię jutro skok na bannk i sobie kupię

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, bartolini napisał:

Jeżeli to ta:

https://www.amazon.co.uk/product-reviews/B082GZLG13/ref=cm_cr_othr_d_show_all_btm?ie=UTF8&reviewerType=all_reviews

To niejaki Juan manuel porównywał ze swoim teleskopem i wyszło jemu około 30x max.

30x w lornetce z powiększeniem 60x? Producent daje jak widać 50% zniżki za bezszkodową jazdę......:hysterical:

 

A, nie - czekaj: lewe oczko 30x, prawe oczko 30x - w sumie mamy 60x, tak?:g:

 

@Lornetek wyznacz źrenicę wejściową lornetki (obstatwiam 60mm) oraz prawdziwe powiększenia. tu masz opis jak to zrobić

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Szanowni Państwo doceniam wszelki trud w tłumaczeniu nowemu użytkownikowi co i jak z tymi parametrami na lornetkach "coś tam razy coś tam", jednak zwracam uwagę, że kolega Lornetek nie potrzebuje większego powiększenia lecz tylko mocniejszej lornetki 

W dniu 12.01.2021 o 09:13, Lornetek napisał:

jest nawet, nawet, ale potrzebuję czegoś jeszcze mocniejszego

 Tym samym (zakładając, że mocniejsza = wytrzymalsza) odsyłam do testów np:

https://www.optyczne.pl/18.1-Test_lornetkek_podsumowanie-Test_wytrzymałościowy_lornetek_8x42.html

:laughing:

Przepraszam nie mogłem się powstrzymać i powyższe pierwsze przyszło mi na myśl, ale może akurat też nie jest bez znaczenia 

 

Dobrze, ale tak poważniej 

:g:

A niech będzie od razu napiszę polecam w 100% (nie mocną lecz pancerną) lornetkę Fujinon 16x70 lub mniej pewną co do jakości wykonania, ale wartą uwagi którąś z tzw. serii BA8 np.: TS Optics 15x70 MX Marine, Delta Optical Extreme 15x70 ED, Orion Resolux 15x70 itp. 

Jeszcze do rozważenia ciekawe lornetki APM z serii MS ED: 16x70, 20x70 (którą osobiście posiadam i chwalę), 20x100 i 25x100

Dlaczego powyższe, bo ogólnie myślę, że jakość na pierwszym planie, a nie powiększenie i wbrew pozorom powiększenie 15x w lornetkach to już nie mało byle by było na statywie

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na Astromaniaku Sebson sprzedaje lornetę zrobioną z dwóch Bresserów 102x460; jak dasz do tego okulary 4,5mm to będziesz mieć powiększenie nawet powyżej 100x. I pewnie będzie lepiej niż w tym wynalazku, co masz teraz.

A przy okazji wygląda całkiem solidnie, więc pewnie i do wbijania gwoździ by się nadała :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 godzin temu, Lornetek napisał:

Hej, chce obserwowac tylko i wyłącznie obiekty naziemne w dzień i w nocy.

 

Pewnie wiesz, że do obserwacji w nocy dobrze jest mieć źrenicę wyjściową gdzieś tak w okolicach 4 mm. Albo więcej! A to - przy powiększeniu 100x oznacza, że celujesz w obiektywy o średnicy minimum 400 mm. 

Rozwiązanie nazywa się dobson  16" (lub dwa, jeśli nalegasz na obserwacje obuoczne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 godzin temu, Marcin_G napisał:

30x w lornetce z powiększeniem 60x? Producent daje jak widać 50% zniżki za bezszkodową jazdę......:hysterical:

A, nie - czekaj: lewe oczko 30x, prawe oczko 30x - w sumie mamy 60x, tak?:g:

Marcin znalazłem nowy avatar dla Ciebie :P

 

dw.JPG.7875302b00580c65d17dad1b14e6469d.JPG

 

A tak poważnie - ludzie się nie znają i kupują takie gnioty:

https://allegro.pl/oferta/borwolf-10-380x100-duze-powiekszenie-teleskop-10092444842?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_UZSD_pla_sport_militaria-nca&ev_adgr=Militaria&gclid=CjwKCAiAl4WABhAJEiwATUnEF-TI5qcc8ZbfoNBbqDKtT7Ut-_FNI0EEs3HbMhryiW693wKBSDgG1hoCArQQAvD_BwE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.