Skocz do zawartości
  • 1

EQ5 Synscan, dobre to?


Astroigi

Pytanie

Chciałbym zapytać o performance EQ 5 Synscan w astrofotografii.

Już wyjaśniam: Postanowiłem że kupię nowy montaż po tym jak się zawiodłem na SWSA, no bo jak to mi tutaj już mówiono (przepraszam panów za nie branie was na poważnie :()SA nijak się nadaje do DS-òw, więc zdecydowałem go wymienić na właśnie EQ5 bo mam nadzieję , że będzie to dla mnie dobrą inwestycją

Czekam na wasze opinie

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
2 minuty temu, Tayson napisał:

Postanowiles ze kupisz, czy juz kupiles?

Pytasz sie nas o opinie, czy utwierdasz w przekonaniu o sluszmym zakupie?

 

@flamezz dobrze radzi!

Postanowiłem że kupię porządny montaż

Edytowane przez Astroigi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Astroigi napisał:

Wszystko fajnie, tylko problem polega na tym że HEQ5 wychodzi już poza mój budżet, który będzie wynosił około 3,5k zl i dlatego zainteresowałem się EQ5, czy są jeszcze inne opcje godne uwagi oprócz HEQ5? 

uwaznie obserwuj gieldy. HEQ5 bedzie w tej cenie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Poczekaj na HEQ5 - to dobry montaż. Na giełdzie prędzej czy później się pojawi w akceptowalnej dla ciebie cenie.

Obawiam się że jak weźmiesz EQ5, to za rok będziesz sobie pluł w brodę że nie poczekałeś i będziesz się zastanawiał nad zmianą.

 

A czy nówka czy używka? ... osobiście kupiłem używany i jestem bardzo zadowolony. Ostatnio oddałem go na serwis i opasowanie, a mimo to sumarycznie nawet nie zbliżyłem się do ceny nowego. A mam teraz pewność że mechanicznie jest w dobrym stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Może wspomnij o tym, czego po montażu oczekujesz i co masz zamiar na nim zawiesić. Mam taki akurat i co prawda zmieniam wkrótce na IEQ45, ale służy mi bardzo dobrze do obserwacji i prostej astrofotografii. Mam 8" Newtona i do obiektów glebiokiego nieba jest już nieco za słaby, ale np planety można z łatwością nagrywać. Wszelakie astrosklepy lansują właśnie taki zestaw z moim teleskopem wszem i wobec do astrofotografii, ale akurat dałem się nabrać, bo do dso się średnio nadaje. Chociaż znajdą sie tacy, którzy osiągnęli dobre rezultaty.

Jeżeli jednak masz zamiar robić zdjęcia czymś mniejszym, to powinieneś dać radę. Bardzo przyjemnie mi się z tego korzysta i jest względnie lekki. 

Edytowane przez Martyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
52 minuty temu, Martyn napisał:

Może wspomnij o tym, czego po montażu oczekujesz i co masz zamiar na nim zawiesić. Mam taki akurat i co prawda zmieniam wkrótce na IEQ45, ale służy mi bardzo dobrze do obserwacji i prostej astrofotografii. Mam 8" Newtona i do obiektów glebiokiego nieba jest już nieco za słaby, ale np planety można z łatwością nagrywać. Wszelakie astrosklepy lansują właśnie taki zestaw z moim teleskopem wszem i wobec do astrofotografii, ale akurat dałem się nabrać, bo do dso się średnio nadaje. Chociaż znajdą sie tacy, którzy osiągnęli dobre rezultaty.

Jeżeli jednak masz zamiar robić zdjęcia czymś mniejszym, to powinieneś dać radę. Bardzo przyjemnie mi się z tego korzysta i jest względnie lekki. 

Racja, generalnie chcę wieszać na tym Taira 3 i mniejsze obiektywy ale chcę potem iść w refraktor do głębszego nieba ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja bardzo lubię CG5 GT. Jego nowszą wersją jest Advanced VX. Używki obu są stosunkowo tanie.  Takie CG5 na statywie 2" kupisz poniżej 2k pln. Łatwy do serwisowania, regulacji. Używam do planet z SCT 8" i barlowem i nie ma żadnego problemu. Dobrze wyregulowany i wyważony szerokie kadry też pewnie ogarnie. Można sterować ze Stellarium, z PHD2 łączy się bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To może inne pytanie: W czym tak naprawdę HEQ5 jest lepsze od EQ5?

Zastanawia mnie to, ponieważ nie mam zbyt wysokich wymagań jeżeli chodzi o nośność, bo i tak bedę wieszał na nim maksymalnie małe lub średnie refraktory ale narazie tylko obiektywy, a mniejsza waga całęgo tego interesu byłaby mile widziana :)

Edytowane przez Astroigi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja mam Star Adventurera i EQ5. Kupiłem i oddałem zarówno CEM25P jak i opaskowany HEQ5 z prostej przyczyny, nie udało mi się osiągnąć na nich powtarzalnych wyników z czasem 5 min, a ja chciałem docelowo robić  10 min. Nie wiem jaka była przyczyna, z jednym i drugim przesiedziałem miesiąc na testach bez większej poprawy rezulatatów. Z tych dwóch zdecydowanie wolałbym HEQ5 w powodu innego (mi zupełnie nie odpowiadającego ) rozwiązania sposobu wyważenia sprzętu w Cem-25P.

 

Star Adventurer z guidingiem jest w stanie sesja w sesję osiągać prawie punktowe gwiazdy na 300 mm z matrycą APS-C do 2 min. Głównym problemem z tym montażem jest przede wszystkim jego delikatność. Ktoś kto nie będzie się z nim obchodził jak z jajkiem nie ma szans na uzyskanie dobrych rezultatów na takiej ogniskowej. Ustawienie na polarną trzeba poprawiać wielokrotnie po najmniejszej zmianie kadru. Całość musi być idealnie wyważona. Jest również bardzo podatny na podmuchy wiatru.

 

Jeśli chodzi o prowadzenie, zwłaszcza z guidingiem EQ5 wypada znacznie gorzej od mojego Star Adventurera. Na wykresie rzuca nim niemiłosiernie. Do avikowania planet i księżyca nadaje się dołączanym Newtonem  1000/200.

 

Na co byś się nie zdecydował proponowałbym kupić po przetestowaniu sprzętu w akcji z Twoją optyką u sprzedającego aby uniknąć rozczarowania i zaoszczędzić sobie i sprzedającemu nerwów związanych że coś jest nie tak.

 

Dodam tylko że osoby od których kupiłem sprzęt z tego forum były bardzo uczciwe i nie było problemu z oddaniem sprzętu.

Edytowane przez Adam87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
47 minut temu, Astroigi napisał:

To może inne pytanie: W czym tak naprawdę HEQ5 jest lepsze od EQ5?

Mysle ze w tej sytuacji jednak dla Ciebie najlepszym rozwiazaniem bedzie zakup EQ5. Zabawa z nim jakis rok i przesiadka na opaskowany HEQ5. Nic innego nie da Ci lepszego porwnania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dobre EQ5 daje radę.

Mam Vixena GP opaskowanego z kontrolerem EqDrive i z Newtonem 130/650 prowadzi RMS < 1 arcsek/piksel. Tak samo Meade LX85 którego ostatnio udało mi się opaskować we własnym zakresie. Myślę, że dobrze utrzymany i wyregulowany EQ5 SW zda egzamin z kilkukilogramowym sprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

HEQ5 to pierwszy montaż na którym można się bawić w AP. Jest cięższy, stabilniejszy, dokładniejszy w prowadzeniu (inny naped niż w EQ5), wyposażony standardowo we lunetke biegunowa. Ja musiałem jedynie dokupić przedłużkę do prenta przeciwwagi, by móc prawidłowo wyważyć teleskop,dosłownie brakowało 2 cm (N200/1000). Oprócz tego jeszcze zasilacz sieciowy. Tez sie sporo zastanawiałem nad takim samym wyborem. Mnie przekonał większy udźwig.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miałem oba montaże, zaczynałem swoją przygodę od eq5, do którego szybko się zniechęciłem (ciągła walka, że coś nie tak), szybko zmieniłem na heq5 - zupełnie inna klasa montażu, jak ogarniesz ten montaż zabawa dopiero się zaczyna, pstryk i działa, szeroki wachlarz rozwiązań na lata i z guidingiem niemalże pewne dobre prowadzenie pod wiele tubek (o ile oczywiście nie przeciążymy)

Zdecydowanie warto dopłacić/poczekać i wyrwać heq5!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Najważniejsze różnice są wewnątrz - większa średnica ślimacznic, oraz dużo, dużo lepsze łożyskowanie. W efekcie EQ5 z guidingiem nie jest w stanie dokonywać tak precyzyjnych korekt jak HEQ5. A bez guidingu też HEQ5 będzie średnio zauważalnie lepszy (ale średnio! bo różnice między skrajnymi egzemplarzami mogą być większe niż między modelami.

Poza tym - podświetlana lunetka, większa nośność, sztywność, brak wystających silników i kable z jednego miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.