Skocz do zawartości

Siarczysty mróz!


BuzzAstral

Rekomendowane odpowiedzi

48 minut temu, orlen napisał:

chroni, trust me, tylko musi to być odpowiednia odzież / śpiwór a nie dżinsy z Lidla. 

Wszystko działa do czasu. Mój ubiór pozwala na wystanie 4-5h na -10 -20, ale i tak w końcu mróz dojdzie do środka. Nie licząc rąk, które cyklicznie zamrażam i odmrażam (bo w grubej rękawiczce nic się nie da zrobić), to drugim najsłabszym ogniwem są stopy. Mam porządne buty śniegowe, dwie pary skarpet w tym jedne grube i niestety, po 5h nawet one dają za wygraną. A niespecjalnie mam pomysł, co tu jeszcze można usprawnić, bo ściskanie nogi dodatkową parą skarpet przynosi odwrotny efekt. Oczywiście można użyć jakiegoś ogrzewania, ale chodzi o pasywne metody.

11 minut temu, orlen napisał:

Chyba nie zrozumiales jaki "zestaw" opisalem. 

Każdy ubiór prędzej czy później da za wygraną, inaczej górscy wspinacze by nie zamarzali. Pytanie nie jest "czy" tylko "kiedy" :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MateuszW napisał:

Wszystko działa do czasu. Mój ubiór pozwala na wystanie 4-5h na -10 -20, ale i tak w końcu mróz dojdzie do środka. Nie licząc rąk, które cyklicznie zamrażam i odmrażam (bo w grubej rękawiczce nic się nie da zrobić), to drugim najsłabszym ogniwem są stopy. Mam porządne buty śniegowe, dwie pary skarpet w tym jedne grube i niestety, po 5h nawet one dają za wygraną. A niespecjalnie mam pomysł, co tu jeszcze można usprawnić, bo ściskanie nogi dodatkową parą skarpet przynosi odwrotny efekt. Oczywiście można użyć jakiegoś ogrzewania, ale chodzi o pasywne metody.

Każdy ubiór prędzej czy później da za wygraną, inaczej górscy wspinacze by nie zamarzali. Pytanie nie jest "czy" tylko "kiedy" :) 

Czyli siedząc 4 doby na wys >6000 robiąc aklimatyzacje nie śpią tylko drepczą żeby nie zamarznac :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długie lata moje kalesony i koszulka z angory leżały w szafie, nieużywane- zbyt ciepłe.

 

Nie pomyślałem, że to były w istocie pierwsze elementy mojego zestawu astronomicznego!

Edytowane przez Herbert West
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niech będzie i -30C. W sumie to nie mam się o co martwić, kalesony zakładam tylko do montowania i regulacji gratów w ogródku.

 

A steruję wszystkim za pomocą tableru dosłownie spod kołdry w sypialni :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

godzina lukania na mrozie lornetką czy tam drugim teleskopem nikomu krzywdy nie zrobi. Pracuje jako dekarz i wierzcie mi ze nie ma nic lepszego na rozgrzanie się, niż odśnieżanie dachu, a śniegu teraz jest dużo ,więc dorzucić do sprzętu łopatę i po problemie. Ja na pewno nie odpuszczę pooglądania nieba w niedzielę ,czego i Wam życzę

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przedwczoraj fociłem w miejscowości Krukowo, gm. Chorzele. Niebo bezchmurne było do godz. 01.00. Temperatura (na podstawie wskazań samochodowego termometru) wynosiła -15+-1oC. Fotografowałem Mgławicę Koński Łeb. Ostatecznie z 3 h naświetlania ostały się 2 h, ponieważ przez kadry przeleciało mnóstwo satelitów. Silnika w samochodzie w ogóle nie wyłączyłem, pracował cały czas, także siłą rzeczy cały czas miałem ogrzewanie. Dzięki temu nie zmarzłem. Dzisiaj prawdopodobnie wybiorę się ponownie w to samo miejsce, jeśli prognoza pogody na Clear Outside będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie raczej czystego, mroźnego nieba nie będzie dziś. Będzie tylko mroźne.

 

Czy możecie proszę powiedzieć, z jakiego portalu meteorologicznego korzystacie? Chodzi mi zwłaszcza wypróbowane mapy zachmurzenia, które zachowują przyzwoitą dokładność przez okres 24 godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minutes ago, tomchm said:

Ja ze swojej strony polecam Clear Outside

 

Rewelacja, dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Herbert West napisał:

 

Rewelacja, dziękuję!

Ja tyle różnych stron wypróbowałem i czasem nawet kilka godzin przed obserwacjami potrafi się zmienić pogoda. Używam równocześnie do Clear Outside: newmeteo, Wetter online, sat24, Krajowy Instytut Meteo, Ventusky. Ponieważ obserwuję w górach na wysokościach 800 do 900 m.n.p.m. zwracam też uwagę na wierzchołek chmur, gdyż niejednokrotnie zdarzyło się, że chmury kończyły się np. na 500m.n.p.m. a powyżej było pięknie i zupełnie bezchmurnie przez całą noc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 18 dotarłem na miejscówkę i już miałem zawracać ale chwile poczekałem i od godziny mam tak czyste niebo jakiego naprawdę dawno nie widziałem. Dobrze że nie prowadzę żadnych obserwacji tylko się zdjęcia same robią bo już w trakcie rozstawiania sprzętu dobrze udało się zmarznąć :laughing:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.