Skocz do zawartości

Siarczysty mróz!


BuzzAstral

Rekomendowane odpowiedzi

W okolicach Wrocławia wisi zamglenie. Próbowałem podjechać na górki pomiędzy Trzebnicą a Oleśnicą. Ale tam taka mgła, że widoczność na 10-20m :/

I mega inwersja, 50m różnicy poziomów i 4*C cieplej. Żałuję, że nie podjechałem na Tąpadła, mogłby być super warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-16. Sprzet bez zarzutów. Stal na mrozie przez 15h. Heq5 PRO z fabryki (bez wymiany smarów, bez modyfikacji). Lustro glowne wentylowane przez cały czas obserwacji (6h). Lustro wturne zmarznięte, ale nie zaparowane! Żadnych problemów z prowadzeniem. Za każdym razem GOTO znajdowal obiekt bez poprawek (oczywiście po wstępnej kalibracji).

Wszystko pokryte szronem na zewnątrz i wewnątrz. 

Obraz żyleta. Swoją drogą Hyperion to naprawdę dobre okulary. 

Przy okazji, była to pierwsza noc z gwiazdami od 18.12. Ciekawe kiedy będzie następna okazja na mroźne obserwacje lub na jakiekolwiek obserwacje. 

 

 

 

20210117_212508.jpg

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie było piękne -19 a może i mniej przy gruncie. Niebo było krystaliczne- zapewne- nad chmurami..... :-( 95-100% zachmurzenia w Górach Świętokrzyskich.

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie również na mrozie sprzęt się zachowywał bez najmniejszych problemów mimo że stał kilka godzin na tym mrozie.

Najgorzej jak się raz cuchnęło przypadkowo w okular to już sprawa pozamiatana.

 

Ale widoki były beznadziejne. Wilgotność/zanieczyszczenie powietrza dawały się bardzo mocno we znaki. A miało być tak pięknie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minutes ago, Arthur Skoracki said:

U mnie również na mrozie sprzęt się zachowywał bez najmniejszych problemów mimo że stał kilka godzin na tym mrozie.

Najgorzej jak się raz cuchnęło przypadkowo w okular to już sprawa pozamiatana.

 

Ale widoki były beznadziejne. Wilgotność/zanieczyszczenie powietrza dawały się bardzo mocno we znaki. A miało być tak pięknie. 

 

Najgorsza suszarka rozwiąże problem zamarzającej soczewki od razu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mój przykład z mojej próby zrobienia sesji wczorajszej nocy (temperatura -29 stopni na Podlasiu). Możecie się ze mnie pośmiać :D
 

  • kable bardzo szybko zamieniły się w twarde druty, przez co wypinały się wtyczki przy ruchu montażu
  • AsiAir zaliczał spontaniczne resety od samego początku
  • wyszedłem na szybko z tabletem, żeby przeprowadzić ustawianie na biegun, jednak tablet wyłączył się po 5 minutach (nie zdążyłem)
  • wkrótce po tym to samo stało się z telefonem :D
  • grzałki na obiektywy zrobiły sie jak z blachy już po paru minutach i praktycznie niemożliwe było je założyć, żeby dobrze przylegały

Po 20 minutach walki decyzja o odwrocie ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minutes ago, dominiksito said:

Taki mój przykład z mojej próby zrobienia sesji wczorajszej nocy (temperatura -29 stopni na Podlasiu). Możecie się ze mnie pośmiać :D
 

  • kable bardzo szybko zamieniły się w twarde druty, przez co wypinały się wtyczki przy ruchu montażu
  • AsiAir zaliczał spontaniczne resety od samego początku
  • wyszedłem na szybko z tabletem, żeby przeprowadzić ustawianie na biegun, jednak tablet wyłączył się po 5 minutach (nie zdążyłem)
  • wkrótce po tym to samo stało się z telefonem :D
  • grzałki na obiektywy zrobiły sie jak z blachy już po paru minutach i praktycznie niemożliwe było je założyć, żeby dobrze przylegały

Po 20 minutach walki decyzja o odwrocie ;)

 

Śmiać się nie zamierzam z heroicznej walki, brawo!

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój przenośny zestaw (Skyguider Pro + Canon 1100d) dzielnie wytrzymał 3,5 godz przy -21 stopniach. Jedyne co padło to powerbank do opaski grzewczej na obiektyw.

 

Większość czasu spędziłem w aucie z odpalonym silnikiem. W życiu bym się nie zdecydował na wizual przy takiej pogodzie, tym bardziej że z powodu zimna ludzie palili jak szaleni (i wcale nie mówię tu o klatkach) i przejrzystość była kiepska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja se odpuściłem - nie mam czasu, żeby jeździć gdzieś za miasto; mogłem niby wystawić graty na balkon albo na podwórko, bo co prawda chmur nie było, ale przejrzystość była na tyle słaba, że uznałem, że nie warto. Do tego miernik smogu pokazywał wszystko na czerwono, normy przekroczone o kilkakrotnie :/

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na południu kaszub -22, smar w montażu zaczął zamarzać, okulary parowały, generalnie fajna zabawa w przetrwanie. Gwiazdy były ładne ale całe niebo zalane cienkim cirrostratusem więc seeing tak 5/10. Niezapomniana przygoda i pierwszy wypad od 3 miesięcy:D

 

tele2.jpg

Edytowane przez BuzzAstral
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, BuzzAstral napisał:

Na południu kaszub -22, smar w montażu zaczął zamarzać, okulary parowały, generalnie fajna zabawa w przetrwanie. Gwiazdy były ładne ale całe niebo zalane cienkim cirrostratusem więc seeing tak 5/10. Niezapomniana przygoda i pierwszy wypad od 3 miesięcy:D

 

tele2.jpg

Co to za zielony refraktor ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.