Skocz do zawartości

Nasadka Bino a wady wzroku.


Arthur Skoracki

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

 

Od niedawna jestem posiadaczem Maka127 i czytając o tym sprzęcie pierwsze czego można się dowiedzieć że koniecznie trzeba się zaopatrzyć w bino.

Ale czytałem dalej że mając wady wzroku może już nie być tak kolorowo. Tyle że bez konkretów. 

Otóż w moim przypadku dokucza mi krótkowzroczność oraz astygmatyzm. Obie wady nie są zbyt mocne.

Dodatkowo mam różnice w krótkowzroczności na obu oczach rzędu 0,5 dioptrii. 

I od razu zastrzegam że nie mam zamiaru oglądać w okularach.

Przy obserwacjach mono mój astygmatyzm dotychczas nie był dla mnie dokuczliwy. 

Pytanie czy z taką wadą wzroku jest sens się brać za nasadkę bino? Czy mogę ustawiac osobno ostrość jak w lornetkach? I czy jest może tak ze któryś model mogę wziąć a któregoś nie za bardzo? 

 

Dzięki i pozdrawiam, 

Arthur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, każda nasadka (nawet ta "prawie-moja", zgubiona przez DHL....) ma możliwość indywidualnego ogniskowania, niezależnie od ogniskowania makowym lustrem.

Co do wad - im większe powiększenie zapodasz, tym bardziej wada wzroku odbierze Ci radość z binomanii. Maki z bino to sprzęt planetarno-księżycowy i tu ważny jest wątek powiększeń:

- minimalne powiększenie otrzymasz z plooslem 32 mm (polecam coś klasy Super-Plossl z polem 52*) - ponieważ z makiem 127 ogniskowa wzrośnie Ci do około 1600mm, to powiększenie będzie rzędu 50x - super na całą tarczę Księżyca (i z filtrem - Słońca) ale do planet to zaledwie gra wstępna.

- typowo planetarne powiększenie to 100-120x czyli celujesz w okulary 13-16 mm. Z moich testów (jest wątek) wynika, że fajny będzie Omegon Super LE 14,5, Morfeusz 14, APM UFF 15, Nagler 16, i inne - jest w czym wybierać. Z powyższych znam wszystkie i każdy ma jakiś swój atut.

 

Co do modeli bino-nasadek: gdybyś chciał kupić parkę świetnych ES 24/68 oraz Super-Plossle Omegona 32/52 to zyskujesz dwie parki o najszerszej możliwej diafragmie. Aby nie mieć winiety MUSISZ kupić nasadkę TS z dużymi pryzmatami. Dokładnie taka wyparowała między Poznaniem a Łodzią z auta DHLu :(

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p11593_TS-Optics-1-25--Weitfeld-Binokularansatz-mit-30-mm-Prismen-fuer-Teleskope.html

Każda inna z tanich, nawet wielbiony Wiliam Optics czy Baader Maxbright da winietowanie i niesmak.... 

 

W temacie wady wzroku - krótkowzrocznością bym się nie przejmował, ale mając jako parkę planetarną Omegona Super LE lub Morfeusza, z powodzeniem możesz obserwować w okularach.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za obszerną odpowiedź.

Co do tych obserwacji w okularach to odpada to dla mnie z tego powodu, że mam dookoła jeszcze sporo domów a lubię się po prostu w okularze "zanurzyć" bez tego żeby widzieć cokolwiek dookoła.

A tym bardziej mając bino chce wykorzystać to że nie muszę zasłaniać drugiego oka.

 

Poza tym cena Morfeuszy czy Omegonow jest dla mnie momentalnie na tyle zabójcza że raczej rozważałem trochę tańsze parki.

 

Mi chodziło przede wszystkim o to czy mi moja wada nie uniemożliwi w ogóle sensownego oglądania w bino.

Ale skoro idzie regulować ostrość w każdym z okularów osobno to chyba nawet jakoś przeżyję z moim astygmatyzmem bo w mono go nie odczuwam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcin_G napisał:

gdybyś chciał kupić parkę świetnych ES 24/68

Tak na marginesie okulary te mają szerokie obudowy i trzeba mieć spory rozstaw oczu aby z nich korzystać. U mnie nie sprawdziły się nawet esy 20mm 68* które mają około 5mm mniejszą średnicę. Jakoś dało się obserwować ale daleko było do komfortowego użytkowania. 

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, wojt0000 napisał:

Tak na marginesie okulary te mają szerokie obudowy i trzeba mieć spory rozstaw oczu aby z nich korzystać. U mnie nie sprawdziły się nawet esy 20mm 68* które mają około 5mm mniejszą średnicę. Jakoś dało się obserwować ale daleko było do komfortowego użytkowania. 

  

I tak i nie - to "najszczuplejsza" szerokokątna parka w okolicach 24mm, która ociera się o klasę premium. 

Zauważ, że miłośnicy opcji bino są często skłonni nawet frezować znacznie grubsze okulary, by tylko osie optyczne okularów dały rozstaw rzędu 65 mm.

@Arthur Skoracki, myślę, że spojrzenie przez parkę Omegonów czy Morfeuszy (w okularach.....) szybko Cię skłoni do zmiany preferencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, alesol napisał:

a czy musisz zasłaniać drugie oko? Po latach obserwacji wizualnej nie widzę potrzeby zasłaniania drugiego oka - może to wprawa? Spróbuj...

Mam dookoła domu sporo sąsiadów, którzy na swoich ogrodach maja takie lub inne oświetlenie. Plus w pewnej odległości widzę latarnie uliczne. Mi to bardzo przeszkadza przy obserwacjach jakbym mial mieć otwartych dwoje oczu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Arthur Skoracki said:

Mam dookoła domu sporo sąsiadów, którzy na swoich ogrodach maja takie lub inne oświetlenie. Plus w pewnej odległości widzę latarnie uliczne. Mi to bardzo przeszkadza przy obserwacjach jakbym mial mieć otwartych dwoje oczu. 

te światła bedą z pewnością przeszkadzać zawsze. Ja mam tylko jedną lampę w odległości ok. 80 metrów i to mi przeszkadza. Przy obserwacjach chowam się za budynek. I może tu jest pomysł dla Ciebie. Dome, czyli kopuła do teleskopu abyś się zasłonił od wszelkich świateł. To droga rzecz.. ale można coś taniego zrobić z desek samemu. Prawdziwe teleskopowe dome mogłoby "wystraszyć" sąsiadów.... Sugerowałbym zbudowanie małego budynku gospodarczego (takiego jak szopa na narzędzia) z przesuwanym dachem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.