Jump to content

Nasadka Bino a wady wzroku.


Recommended Posts

Cześć, 

 

Od niedawna jestem posiadaczem Maka127 i czytając o tym sprzęcie pierwsze czego można się dowiedzieć że koniecznie trzeba się zaopatrzyć w bino.

Ale czytałem dalej że mając wady wzroku może już nie być tak kolorowo. Tyle że bez konkretów. 

Otóż w moim przypadku dokucza mi krótkowzroczność oraz astygmatyzm. Obie wady nie są zbyt mocne.

Dodatkowo mam różnice w krótkowzroczności na obu oczach rzędu 0,5 dioptrii. 

I od razu zastrzegam że nie mam zamiaru oglądać w okularach.

Przy obserwacjach mono mój astygmatyzm dotychczas nie był dla mnie dokuczliwy. 

Pytanie czy z taką wadą wzroku jest sens się brać za nasadkę bino? Czy mogę ustawiac osobno ostrość jak w lornetkach? I czy jest może tak ze któryś model mogę wziąć a któregoś nie za bardzo? 

 

Dzięki i pozdrawiam, 

Arthur

Link to post
Share on other sites

Tak, każda nasadka (nawet ta "prawie-moja", zgubiona przez DHL....) ma możliwość indywidualnego ogniskowania, niezależnie od ogniskowania makowym lustrem.

Co do wad - im większe powiększenie zapodasz, tym bardziej wada wzroku odbierze Ci radość z binomanii. Maki z bino to sprzęt planetarno-księżycowy i tu ważny jest wątek powiększeń:

- minimalne powiększenie otrzymasz z plooslem 32 mm (polecam coś klasy Super-Plossl z polem 52*) - ponieważ z makiem 127 ogniskowa wzrośnie Ci do około 1600mm, to powiększenie będzie rzędu 50x - super na całą tarczę Księżyca (i z filtrem - Słońca) ale do planet to zaledwie gra wstępna.

- typowo planetarne powiększenie to 100-120x czyli celujesz w okulary 13-16 mm. Z moich testów (jest wątek) wynika, że fajny będzie Omegon Super LE 14,5, Morfeusz 14, APM UFF 15, Nagler 16, i inne - jest w czym wybierać. Z powyższych znam wszystkie i każdy ma jakiś swój atut.

 

Co do modeli bino-nasadek: gdybyś chciał kupić parkę świetnych ES 24/68 oraz Super-Plossle Omegona 32/52 to zyskujesz dwie parki o najszerszej możliwej diafragmie. Aby nie mieć winiety MUSISZ kupić nasadkę TS z dużymi pryzmatami. Dokładnie taka wyparowała między Poznaniem a Łodzią z auta DHLu :(

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p11593_TS-Optics-1-25--Weitfeld-Binokularansatz-mit-30-mm-Prismen-fuer-Teleskope.html

Każda inna z tanich, nawet wielbiony Wiliam Optics czy Baader Maxbright da winietowanie i niesmak.... 

 

W temacie wady wzroku - krótkowzrocznością bym się nie przejmował, ale mając jako parkę planetarną Omegona Super LE lub Morfeusza, z powodzeniem możesz obserwować w okularach.

 

 

Link to post
Share on other sites

Dzieki za obszerną odpowiedź.

Co do tych obserwacji w okularach to odpada to dla mnie z tego powodu, że mam dookoła jeszcze sporo domów a lubię się po prostu w okularze "zanurzyć" bez tego żeby widzieć cokolwiek dookoła.

A tym bardziej mając bino chce wykorzystać to że nie muszę zasłaniać drugiego oka.

 

Poza tym cena Morfeuszy czy Omegonow jest dla mnie momentalnie na tyle zabójcza że raczej rozważałem trochę tańsze parki.

 

Mi chodziło przede wszystkim o to czy mi moja wada nie uniemożliwi w ogóle sensownego oglądania w bino.

Ale skoro idzie regulować ostrość w każdym z okularów osobno to chyba nawet jakoś przeżyję z moim astygmatyzmem bo w mono go nie odczuwam. 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Marcin_G napisał:

gdybyś chciał kupić parkę świetnych ES 24/68

Tak na marginesie okulary te mają szerokie obudowy i trzeba mieć spory rozstaw oczu aby z nich korzystać. U mnie nie sprawdziły się nawet esy 20mm 68* które mają około 5mm mniejszą średnicę. Jakoś dało się obserwować ale daleko było do komfortowego użytkowania. 

  

Link to post
Share on other sites
42 minuty temu, wojt0000 napisał:

Tak na marginesie okulary te mają szerokie obudowy i trzeba mieć spory rozstaw oczu aby z nich korzystać. U mnie nie sprawdziły się nawet esy 20mm 68* które mają około 5mm mniejszą średnicę. Jakoś dało się obserwować ale daleko było do komfortowego użytkowania. 

  

I tak i nie - to "najszczuplejsza" szerokokątna parka w okolicach 24mm, która ociera się o klasę premium. 

Zauważ, że miłośnicy opcji bino są często skłonni nawet frezować znacznie grubsze okulary, by tylko osie optyczne okularów dały rozstaw rzędu 65 mm.

@Arthur Skoracki, myślę, że spojrzenie przez parkę Omegonów czy Morfeuszy (w okularach.....) szybko Cię skłoni do zmiany preferencji.

Link to post
Share on other sites

Tu już nie chodzi o frezowanie bo może i się da. Te okulary mają krótki ER i dużą górę która tworzy sporą "patelnię" i ciężko w bino docisnąć oko. Tu moim zdaniem nie ma alternatywy a stworzone są do bino okulary panoptic 24mm :) Ale może nie odbiegajmy od tematu :)

 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, alesol napisał:

a czy musisz zasłaniać drugie oko? Po latach obserwacji wizualnej nie widzę potrzeby zasłaniania drugiego oka - może to wprawa? Spróbuj...

Mam dookoła domu sporo sąsiadów, którzy na swoich ogrodach maja takie lub inne oświetlenie. Plus w pewnej odległości widzę latarnie uliczne. Mi to bardzo przeszkadza przy obserwacjach jakbym mial mieć otwartych dwoje oczu. 

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Arthur Skoracki said:

Mam dookoła domu sporo sąsiadów, którzy na swoich ogrodach maja takie lub inne oświetlenie. Plus w pewnej odległości widzę latarnie uliczne. Mi to bardzo przeszkadza przy obserwacjach jakbym mial mieć otwartych dwoje oczu. 

te światła bedą z pewnością przeszkadzać zawsze. Ja mam tylko jedną lampę w odległości ok. 80 metrów i to mi przeszkadza. Przy obserwacjach chowam się za budynek. I może tu jest pomysł dla Ciebie. Dome, czyli kopuła do teleskopu abyś się zasłonił od wszelkich świateł. To droga rzecz.. ale można coś taniego zrobić z desek samemu. Prawdziwe teleskopowe dome mogłoby "wystraszyć" sąsiadów.... Sugerowałbym zbudowanie małego budynku gospodarczego (takiego jak szopa na narzędzia) z przesuwanym dachem.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 119 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 236 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.