Jump to content

Astronomia Starożytna


Recommended Posts

Dziś przy okazji przeczytania newsa o planowanej chińskiej misji do Jowisza (swoją drogą ciekawa misja jeśli nie okaże się tylko hasłem rzuconym w Internet - LINK) , dowiedziałem się o historii starożytnego astronoma o imieniu Gan De (misja ma nosić właśnie taką nazwę), który według zapisów był prawdopodobnie pierwszym człowiekiem jakiemu udało się zaobserwować jeden z księżyców Jowisza. Ujrzał on Kalisto lub Ganimedesa w 364 p.n.e.! Oczywiście ujrzał księżyc nieuzbrojonym okiem co - o czym tez nie miałem pojęcia - jest ponoć faktycznie możliwe. Dla zainteresowanych zostawiam LINK do wiki do tym człowieku.

 

W życiu wcześniej o tym nie słyszałem i wciągnęła mnie ta krótka historia. Zastanawiam się czy nie ma jakiejś publikacji lub może nawet książki, która zbierałaby do kupy i opisywała właśnie takie historie dotyczące astronomii w starożytności. Gdyby ktoś znał i mógł polecić coś takiego to z góry dzięki :).

 • Like 6
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, szuu napisał:

nie znam książek ale ostatnio @heweliusz dał link do tak starożytnej astronomii że już bardziej starożytnie się nie da!

https://astropolis.pl/profile/3473-heweliusz/?status=19865&type=status

 

Tak właśnie czegoś w tym rodzaju szukam. Ciekawy papier! Może trochę naciągany ale z drugiej strony wydaje się być bardzo logiczny :).

Link to post
Share on other sites

Z książkami w języku angielskim jeszcze mam problem :) niby w porządku ale jednak małe przestoje w czytaniu, aby się co co czegoś upewnić, trochę zabierają przyjemność. Oczywiście dzięki  @alesol za te tytuły.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 119 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
   • 236 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.