Skocz do zawartości

Astrobin - system oceniania.


Rekomendowane odpowiedzi

Przeklejam tutaj printscreeny dyskusji z komentarzy - bardzo ciekawej i pouczającej. Szkoda, żeby się to zmarnowało! :)

 

astrobin_dyskusja.png

 

 

Najważniejszy tekst jaki tam padł to cytat z FAQ Astrobina:
 

Cytat

How is the Image of the Day selected?

A staff of 52 volunteers goes thru a three-stage process: 30 "submitters" propose images for IOTD; 15 "reviewers" advance some of them to the next stage; finally, any one of 7 judges can select an image from the pool of finalists as IOTD. There are limitations in place in the system to avoid abuse and monopoly.

Only users with a Lite, Premium, or Ultimate subscription are eligible for the IOTD and Top Picks contests.

You do not need to submit your image for review: all new images enter the contest automatically, unless you specifically opted out in your preferences.

How are the Top Picks selected?

Top Picks are images that are in the Image of the Day selection queue (see previous question). They have been submitted by submitters, and reviewers have advanced them to the final step. However, they have not become Image of the Day. If a Top Pick does not become an Image of the Day within the selection window, it retains the Top Pick status indefinitely. If it gets promoted to Image of the Day, it is also removed from the Top Picks list.

 

 

Po polsku to znaczy mniej więcej tyle:

* 30 "submitterów" proponuje zdjęcia do IOTD 

* 15 "reviewerów" promuje niektóre z nich do następnego etapu (zdjęcie zostaje wtedy Top Pickiem)

* [o ile dobrze rozumiem] którykolwiek z 7 "sędziów" może wybrać zdjęcie z puli finalistów jako Zdjęcie Dnia. Są obecne jakieś mechanizmy przeciw nadużyciom i antymonopolowe

Oczywiście tylko płatni użytkownicy biorą udział w konkursie.

 

 

 

Ostatnie pytanie @.zombi. do @wessel jest o uchylenie rąbka tajemnicy w kwestii ewentualnej wiedzy kuluarowej nt. wyboru zdjęć na Astrobinie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obecnych czasach wszystkie konkursy wygrywają zrobione przez chirurgów pół-silikony, zastanawiam się czy na top trafiłaby fotka na której zrobiona, skąpo ubrana, "dama" trzyma fotkę astronomiczną.

Edytowane przez cwic
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ABin od jakiegos czasu sporo stracil w moich oczach.

Ja myslalem, ze te zdjecia toppic i IOTD wskakuja z automatu po ilosci lajkow. Teraz sie dowiaduje, ze to jest czyjas ocena.

 

Sorki to ja mam placic Iovene, po to zeby ktoś mogl zobaczyc moje zdjecie.... Dziekuje za taki portal.

Jak dla mnie 10zdjęć free na rok jest wystarczajace, aby przekazać w swiat swoje poczynania.

 

Troche rozumię ludzi trzymajacych tu pliki, poneiwaz nie chce placic nic dodatkowego typu wlasna www, fajpejdz, chmura. Ja do tego grona niestety nie naleze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki biznes.

Astrofoto to nie zabawa dla biednych, prawda? :)

Tam się płaci z tego co zrozumiałem 20/40/60 CHF / rok za konto Lite/Premium/ Ultimate?

to też nie aż tak drogo, jak na ceny w naszym świecie. A mimo wszystko z tego co do tej pory doświadczyłem serwis od strony technicznej jest na bardzo wysokim poziomie. 

 

Dylemat czy mamy demokrację bezpośrednią (promującą "populistyczne" zdjęcia) czy grono niezależnych ekspertów (ale za to nie wiadomo jakimi kryteriami się kierujące) to dylemat każdego konkursu chyba? Najlepiej byłoby żeby było też codziennie wybierane zdjęcie publiczności :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tayson napisał:

Aaaaa, jeszcze jedna sprawa.

Poprawcie mnie jesli sie mysle, ale obecnie za lajki zdjęc nie dodataje sie punktow w rajtingu usera.

Wskakuja one za to za komentarze fotek i udzielanie sie na forum.

Tak, jest tak jak piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Taki biznes.

Astrofoto to nie zabawa dla biednych, prawda? :)

Tam się płaci z tego co zrozumiałem 20/40/60 CHF / rok za konto Lite/Premium/ Ultimate?

to też nie aż tak drogo, jak na ceny w naszym świecie. A mimo wszystko z tego co do tej pory doświadczyłem serwis od strony technicznej jest na bardzo wysokim poziomie. 

 

Dylemat czy mamy demokrację bezpośrednią (promującą "populistyczne" zdjęcia) czy grono niezależnych ekspertów (ale za to nie wiadomo jakimi kryteriami się kierujące) to dylemat każdego konkursu chyba? Najlepiej byłoby żeby było też codziennie wybierane zdjęcie publiczności :)

 

To nie do końca prawda. Są kryteria według których należy oceniać fotki, no ale czy wszyscy je stosują to inna sprawa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę komentując to co pisał @kubaman i @.zombi. w statusach

Macie rację ale nie całościowo :)

 

Siedzę dość aktywnie w Astrobin od 2016 i mam takie wnioski:

 

- jak chcesz się przebić ze zdjęciami to musisz mieć dużo "followersów"

- ilość lajków per zdjęcie nie ma znaczenia ale jak masz dużo followersów to z automatu dostajesz dużo polubień (przy wrzucaniu nowego zdjęcia od razu followersi mają  powiadomienie i klikają w Twoje foto) - ja mam ponad 800 więc jak wrzucam foto to od razu jest sporo polubień, tak ze 100-150 (abstrahuję już od tego, że staram się nie wrzucać gniotów)

- jak masz dużo followersów -> masz dużo polubień -> masz dużą ekspozycję na stornie głównej (bo często Cię klikają) -> masz dużo większe szanse na TopPick i ImageOfThe Day (jak komuś zależy)

 

Wniosek jest prosty - dla tych co chcą się wyeksponować na Astrobin (ale to w miarę uniwersalne w każdym social media) - zbuduj dużą bazę followersów.

Innej drogi wg mnie nie ma.

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Morth napisał:

Nic tylko założyć pareset kont i lajkować swoje zdjęcia :)

Polak potrafi, mamy to we krwi :) Tyle że to mało opłacalne, bo płacić po 36 euro rocznie za każdą możliwość lajkowania własnych fotek to słabe..

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że musi być mechanizm jakiegoś sprzężenia z lajkami.

Więc może po prostu Ci "submitterzy" submitują zdjęcia o dużej widoczności. 

Wiadomo, nie jest to wymiana 1:1 lajki za IotD, ale na pewno jest łatwiej - bez urazy mam nadzieję - @Lukasz83owi wygrać IotD średnim zdjęciem niż mi - bez żadnych followerów - wygrać to samo najgenialniejszą fotką jaką świat widział...

 

Nie żeby Łukasz robił średnie zdjęcia a ja genialne bo wiemy, jak jest naprawdę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Behlur_Olderys napisał:

Wiadomo, nie jest to wymiana 1:1 lajki za IotD, ale na pewno jest łatwiej - bez urazy mam nadzieję - @Lukasz83owi wygrać IotD średnim zdjęciem niż mi - bez żadnych followerów - wygrać to samo najgenialniejszą fotką jaką świat widział...

 

No taka jest prawda - ale ja myślę, że tam nie ma żadnego tajemniczego sprzężenia z lajkami - po prostu jako że mam w followersach praktycznie wszystkich potencjalnych sędziów, oceniających i wysyłających to mam pełną ekspozycję na ich uwagę.

 

Co nie znaczy, że dobre foty nie przechodzą i nie wygrywają. Weź na przykład Bogdana Jarzynę (dla mnie absolutny "master" fotografii DS w PL) - jego prace też często dostają wyróżnienia chociaż followersów ma tylko nieco ponad 300. Ale to już wystarcza, prawdopodobnie w followersach ma kluczowe osoby wybierające i stąd też spore szanse na wyróżnienie.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie skupcie się bo każdy piszę zdaje się na inny temat.

 

Przypomnę o co chodzi - chodzi o pytanie dlaczego niczym nie wyróżniające się zdjęcie, w mojej ocenie zaledwie poprawne, obiektu którego zdjęć jest z tym samym kadrowaniem jakiś miliard zostaje zdjęciem dnia.

 

Zauważcie że człowiek który je dostał nigdy nie miał nawet top picka i ma jedynie 31 foloowersów i założę się ze 1/3 powstała po wypromowaniu jego zdjęcia:

 

image.png.debe6f886b99943bbbd0d502142bcb2f.png

 

poza tym jest wyraźnie napisane że polubienia w tej chwili nie mają znaczenia co również znaczy że followersi również:

 

image.png.5a5ad0b44e0e997abd4fb41f4e6c1596.png

 

Ja nic nie mam ani do autora ani do zdjęcia i nie staram się snuć teorii spiskowych pytam tylko jak ten pokręcony system jest zorganizowany.

Takie akcje moim zdaniem obniżają rangę i tej strony i tego "konkursu".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Lukasz83 napisał:

Co nie znaczy, że dobre foty nie przechodzą i nie wygrywają. Weź na przykład Bogdana Jarzynę (dla mnie absolutny "master" fotografii DS w PL) - jego prace też często dostają wyróżnienia chociaż followersów ma tylko nieco ponad 300. Ale to już wystarcza, prawdopodobnie w followersach ma kluczowe osoby wybierające i stąd też spore szanse na wyróżnienie.

 

Powiem tak, jeżeli to jest zorganizowane w ten sposób że aby submiter zobaczył fotkę to musisz go mieć w flotrowersach to już by to było chyba najgłupsze co mogli by wymyślić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, .zombi. napisał:

 

Powiem tak, jeżeli to jest zorganizowane w ten sposób że aby submiter zobaczył fotkę to musisz go mieć w flotrowersach to już by to było chyba najgłupsze co mogli by wymyślić.

 

Submitter widzi pewnie wszystko, ale jak coś jest tłuczone cały czas na głównej to od razu zwraca uwagę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe wchodzące fotki są przydzielane przypadkowo submittersom, to nie jest tak że oni wyławiają fotki z wstawionych. Submitters promuje fotkę do reviewersa w wtedy fotka dostaje strzałkę, jesli reviewers promuje dalej to sędziów to już jest toppick.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, .zombi. napisał:

Czyli jak fotka trafi do jednego z 30 submitersow któremu się akurat nie podoba to jest uwalona ?

Tak jak napisałem, są pewne kryteria oceny, w - powiedzmy 95% - udaje się je stosować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.