Jump to content

Jaki korektor komy wybrać


Recommended Posts

Witam serdecznie.

Stawiając pierwszy krok w astrofotografii nadszedł czas na zakup korektora komy. Mój zestaw to SW 150/750 + Canon 1100d. Jaki korektor wybrać? Ktoś może używa podobny zestaw? 

Z góry Dziękuję za wszystkie porady i opinie.:)

Edited by KArtur
Link to post
Share on other sites

Ja wybrałem Baader MPCC. Jeszcze nie miałem okazji przetestować. W najbliższą niedzielę bedzie okazja. Ale jak szukałem to Explorer Scientific wydawal nie najlepszy. Miesięcy prawie 3x droższy od Baadera :(

Link to post
Share on other sites
32 minuty temu, bacHor napisał:

Ja wybrałem Baader MPCC. Jeszcze nie miałem okazji przetestować. W najbliższą niedzielę bedzie okazja. Ale jak szukałem to Explorer Scientific wydawal nie najlepszy. Miesięcy prawie 3x droższy od Baadera :(

Jak możesz to napisz jak się sprawuje gdy zrobisz testy. Czystego nieba.

Link to post
Share on other sites

Nie mogę sprawdzić mojego. Nie mam Newtona (już, bo oddałem pożyczonego) a zamiast Newtona kupiłem Maksutova-Newtona, który nie potrzebuje korektora bo ma soczewkę meniskową na wejściu do tuby. To znaczy korektor wjedzie w wyciąg, ale podejrzewam, że bardzo zepsuje obraz :-)

 

Opinie o GSO CC są pozytywne, zwłaszcza uwzględniając cenę. Tylko trzeba złączki dodać, żeby matryca była w odpowiedniej odległości od korektora, ponieważ nie jest regulowany. Dystans soczewka korektora-matryca musi wynosić 75mm.

 

Tutaj link do dobrego wątku na jego temat: https://www.cloudynights.com/topic/462985-setting-up-the-gso-coma-corrector/

Edited by Herbert West
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 14 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Thanks
   • 250 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.