Skocz do zawartości

Ciekawe obiekty polowań astrofotograficznych w NIR


calla

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś konkretny obiekt wyczaiłeś, taki w miarę jasny <10mag? Bo kurka mam eq5, mam asi462, filtr 850nm i leży kolegi newton 150/750, no to może coś się kiedyś zaeksperymentuje

 

 

Zrobiłem z tego osobny temat, bo to ekstremalnie ważne pytanie :)

Bartek H.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, calla napisał:

Jakiś konkretny obiekt wyczaiłeś, taki w miarę jasny <10mag? Bo kurka mam eq5, mam asi462, filtr 850nm i leży kolegi newton 150/750, no to może coś się kiedyś zaeksperymentuje

 

Bardzo ciekawy jest moim zdaniem obszar w okolicy mgławicy refleksyjnej GN 22.55.2

i w okolicach tej gwiazdki:

 http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=[HL85]+GGD+37+13&NbIdent=1&Radius=2&Radius.unit=arcmin&submit=submit+id

Przełączyć na 2MASS albo nawet już w SDSS widać, że coś tam jest ciekawego. Jaka jasność? Nie wiem. 

 

Mgławica Płomień na pewno jest warta sprawdzenia

 

M76 jest chyba takim najbardziej oczywistym celem z planetarek.

Mi się marzy T Tau w podczerwieni, choć ona świeci w całym widmie dość równo.

NGC40 ma dosyć sporo SIII. Jasność w okolicach mag10.

NGC 2371? Na pewno byłoby wyraźnie widać cukierka... Ale to jest słabizna, Vmag = 13.5 :(

 

Tak naprawdę to nie ma oczywistych celów, bo gdyby były, to już dawno ktoś to strzelał z powodzeniem, tak jak Kalmary itp ;)

Dlatego jest to takie ciekawe - chodzimy po ziemi nieznanej :)

 

 

 

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, calla napisał:

Jakiś konkretny obiekt wyczaiłeś, taki w miarę jasny <10mag? Bo kurka mam eq5, mam asi462, filtr 850nm i leży kolegi newton 150/750, no to może coś się kiedyś zaeksperymentuje

 

Jeszcze są dwie ukryte galaktyki w Kasjopei, w paśmie 1.25um świecą aż 7mag!

Nazywają się Maffei 1 (LBN 659) i Maffei 2 (UGCA 39). Tworzą parkę mieszczącą się w polu 1st.:

Maffei12.png

 

 

Łatwo je znaleźć - to okolice Serca i Duszy:

 

Maffei21.png

 

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaję jeszcze obiekty znalezione dziś:

 

SDC G49.582-0.351 http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=%405440031&Name=SDC G49.582-0.351&submit=submit
Ciemna mgławica otoczona świecącym gazem, w dalszej podczerwieni to jeden z najciekawszych obszarów pasa Drogi Mlecznej.

Czerwony kolor to >900nm, zielona mgiełka to Ha.

Obiekt dosyć mały, ale w FOV 0.5stopnia powinno już się dać dostrzec najważniejsze detale.

 

SDC G49.582-0.351

 

 

Mgławica Orzeł i Mgławica Omega (M16 i M17) - obie coś tam mają w IR, szczególnie omega jest jedną z jaśniejszych mgławic w 2MASS. Niestety nie wiem, co tam pokazuje SDSS, ale podejrzewam, że coś musi być :)

 

No i koniuszek mgławicy Serce (albo raczej główka... :D) ładnie się prezentuje w podczerwieni. Polecam sprawdzić ;)

 

 

heartt.png

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Może trochę mała dla amatorów ale ... wspominają o bliskiej podczerwieni

(jak nie pasuje to przepnij proszę post do "Ciekawe zdjęcia, grafiki ..." Paether'a).

 

Mgławica AFGL 5180 w gwiazdozbiorze Bliźniąt to część kompleksu molekularnych chmur Gem OB1. Tam powstają młode gwiazdy.


W świetle widzialnym rejestracja tamtych obiektów jest utrudniona co wynika z obfitości pyłów i gazów.
Kosmiczny Teleskop Hubble'a wykorzystał Wide Field Camera 3 rejestrującą fotony w podczerwieni.
Takie fotony przenikają nagromadzenia drobniejszych pyłów i ujawniło się wnętrze obłoku.
W szczególności młodziutkie gwiazdy.

 

https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/nauka-i-technika/kosmiczny-teleskop-hubblea-przechwycil-piekny-obraz-mglawicy-afgl-5180/lzerc9m

 

http://www.sci-news.com/astronomy/hubble-stellar-nursery-afgl-5180-09423.html

 

Siema
p.s.
Dla chętnych tłumaczenie istotnych fragmentów z translatora:

Wśród ogromnych obłoków regionów formowania się gwiazd, takich jak ten, znajdują się potencjalne wskazówki dotyczące powstania naszego Układu Słonecznego.

W centrum obrazu masywna gwiazda formuje się i rozbija wgłębienia w chmurach za pomocą pary potężnych dżetów, rozciągających się na prawy górny i lewy dolny róg obrazu.

Światło z tej gwiazdy głównie ucieka i dociera do nas, oświetlając te wnęki, jak latarnia morska przebijająca się przez chmury burzowe.

Gwiazdy rodzą się w zapylonym środowisku i chociaż ten pył tworzy spektakularne obrazy, może uniemożliwić astronomom zobaczenie osadzonych w nim gwiazd.

Kolorowy obraz AFGL 5180 został wykonany z oddzielnych ekspozycji wykonanych w zakresie bliskiej podczerwieni widma za pomocą Wide Field Camera 3 (WFC3) Hubble'a.

Do próbkowania różnych długości fal zastosowano cztery filtry.

Kolor wynika z przypisania różnych odcieni do każdego obrazu monochromatycznego skojarzonego z indywidualnym filtrem.

Instrument WFC3 jest przeznaczony do rejestrowania szczegółowych obrazów zarówno w świetle widzialnym, jak i podczerwonym,
co oznacza, że młode gwiazdy ukryte w rozległych obszarach gwiazdotwórczych, takich jak AFGL 5180, można zobaczyć znacznie wyraźniej.

 

hstmgla.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, ekolog napisał:

Mgławica AFGL 5180 w gwiazdozbiorze Bliźniąt to część kompleksu molekularnych chmur Gem OB1. Tam powstają młode gwiazdy.

Rzeczywiście, to dość ciekawy obiekt, zwłaszcza że Bliźnięta jako tako jeszcze na niebie widać - przynajmniej ode mnie z balkonu :)

 

Dla ciekawości - w polu 0.5stopnia, a więc nie za dużym, ale dla planetarnych kamerek w rodzaju 462C jak najbardziej do obrazowania - prezentuje się to tak, w pasmach uszeregowanych rosnącą długością fali:

 

razem.png

 

Oczywiście skorzystałem z AladinLite żeby wygenerować obrazy z przeglądów nieba: DSS (B i R), Pansstars (Z), 2MASS (JHK) i WISE (LMNO).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.