Skocz do zawartości

Przesiadka z Canona na kamerę


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Poprzedni rok upłynął mi pod znakiem inwestycji w lepszy montaż i optykę, więc w 2021 pasowałoby sprawić sobie nową elektronikę, czyli kamerę. Wciąż nie mogę się zdecydować w którym kierunku pójść: kamera kolorowa czy mono? Za pierwszą przemawiają niższe koszty i względna łatwość obsługi/obróbki fotek. Z drugiej strony mam już kamerę kolorową w postaci w miarę świeżego (2019 r.) Canona M50 (matryca APS-C). Tu zasadnicze pytanie:

 

Czy warto przesiadać się z Canona na chłodzoną kamerę kolorową z matrycą IMX 294 (19.1x13.0mm, piksel 4.6 um, 14bit, 64 ke)? Czy odczuję istotną różnicę uzasadniającą taki wydatek? Czy może jednak nie rozdrabniać się i od razu kompletować sprzęt do wąskopasmowej astrofotografii z kamerą mono na czele?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnice miedzy Canonem a kamerą mono 294 na pewno odczujesz. Najważniejsze pytanie jest takie czy chcesz sie bawić w filtry. 

Mam canona M100. Bardzo fajny zgrabny aparat, ale strzelam nim fotki tylko w Tatrach :) 

 

Pozdr

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jaką zabawę filtrami lubisz najbardziej :) 

 Focenie BW przez rożnej maści filtry, jednak spora zabawa. Przy OSC nie musisz zakładać, a w mono jedziesz LRGBHa, OIII, S2 ;)

Mam mono 294 i jest mega czuła, choć za wiele nie mogę powiedzieć bo nie mam jej jak dobrze przetestować. Cały czas pogoda pod psem. Sam sie teraz zastanawiam czy zbierać na filtry RGB 2” czy lepiej zbierać kase na drugą kamerę 294 w kolorze. 

Edytowane przez TUR
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, TUR napisał:

 

Mam mono 294 i jest mega czuła, choć za wiele nie mogę powiedzieć bo nie mam jej jak dobrze przetestować. Cały czas pogoda pod psem. Sam sie teraz zastanawiam czy zbierać na filtry RGB 2” czy lepiej zbierać kase na drugą kamerę 294 w kolorze. 

294 wymaga 2"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybor nie jest latwy i nie ma tu zlotego srodka.

Przesiadlem sie z Canona na OSC i zdecydowanie warto to zrobic. Dostajesz chlodzenie, lepsza czulosc, ogolnie jest lepiej.

Potem poszedlem dalej i kupilem rowniez mono z calym zestawem filtrow. Osobiscie gdy mam kawalek pogody i chwytam po sprzet jakos naturalnie zawsze lapie za zestaw  z OSC :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Marvaz napisał:

Wybor nie jest latwy i nie ma tu zlotego srodka.

Przesiadlem sie z Canona na OSC i zdecydowanie warto to zrobic. Dostajesz chlodzenie, lepsza czulosc, ogolnie jest lepiej.

Potem poszedlem dalej i kupilem rowniez mono z calym zestawem filtrow. Osobiscie gdy mam kawalek pogody i chwytam po sprzet jakos naturalnie zawsze lapie za zestaw  z OSC :)

A jak sobie radzisz z filtrami?

W sensie, z ich jakością. Czy zauważasz jakieś niepokojące problemy przy zastosowaniu Ha albo OIII? Czy wszystko jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Robson_g said:

A jak sobie radzisz z filtrami?

W sensie, z ich jakością. Czy zauważasz jakieś niepokojące problemy przy zastosowaniu Ha albo OIII? Czy wszystko jest ok.

Nie bardzo wiem, jakie problemy masz na mysli?

Ogolnie jest inaczej,ale to raczej normalne i trza sie szkolic w obrobce. To akurat jest dla mnie ciekawym wyzwaniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero raczkuję, ale dylemat nie jest mi obcy. Po wielomiesięcznym rozeznaniu wiedziałem, zanim jeszcze kupiłem, że docelowo chcę robić NB i LRGB okazyjnie. Zastanawiałem się, czy najpierw pobawić się OSC a może lustrzanką i jak będzie z obróbką.

Stwierdziłem, że nie ma sensu i trzeba od razu na głęboką wodę wskakiwać.

Wobec tego zacząłem rozpracowywać PIXA zanim kupiłem kamerę i stwierdziłem na cudzych materiałach, że obróbka NB wcale nie jest straszna i daje więcej możliwości. Kupiłem używaną 1600MM-Pro i kółko z kompletem filtrów. I się nie oglądam na OSC.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Marvaz napisał:

Nie bardzo wiem, jakie problemy masz na mysli?

Ogolnie jest inaczej,ale to raczej normalne i trza sie szkolic w obrobce. To akurat jest dla mnie ciekawym wyzwaniem :)

Nie o to mi chodziło. Ja na przykład obecnie posiadam tylko "gołą" kamerę mono ale przed zakupem filtrów chciałem się rozeznać na co zwracać uwagę a czego unikać. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, danon napisał:

Czy koło filtrowe do Rasa nie powoduje dużej obstrukcji? Czy może masz kieszeń na jeden filtr? 

Korzystam z tego.

 

https://www.365astronomy.com/starizona-filter-slider-filter-drawer-complete-system-with-one-2-m48-filter-holder-rasa-8-zwo-cooled.html

 

Drogie jak cholera... ale chyba jedyne co nadaje sie do Rasa 8”

 

CD401B91-A3B7-4D98-B79F-3AACF88D8F0E.jpeg

Edytowane przez TUR
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, dobrychemik napisał:

Co do filtrów to już jakiś czas temu stwierdziłem, że najlepiej nie bawić się w półśrodki i skompletować sobie bibliotekę filtrów 2.0". Raz a dobrze, obsłużą każdy sprzęt.

Ja właśnie planuję taki ruch ale niepokoją mnie trochę ceny tych bardziej wiarygodnych filtrów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Robson_g napisał:

Ja właśnie planuję taki ruch ale niepokoją mnie trochę ceny tych bardziej wiarygodnych filtrów. 

 

Nie przejmuj sie mam gorzej. Nie dość ze muszę mieć 2” pod F2 to jeszcze filtr powinien mieć 3mm grubości bo inaczej backfocus mi sie nie zgodzi. Myślałem o wydaje się bardzo dobrych filtrach Astronomika 12nm MaxFR, ale okazało sie że mają tylko 1mm grubości i mogę o nich zapomnieć :) 

Edytowane przez TUR
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, TUR said:

 

Nie przejmuj sie mam gorzej. Nie dość ze muszę mieć 2” pod F2 to jeszcze filtr powinien mieć 3mm grubości bo inaczej backfocus mi sie nie zgodzi. Myślałem o wydaje się bardzo dobrych filtrach Astronomika 12nm MaxFR, ale okazało sie że mają tylko 1mm grubości i mogę o nich zapomnieć :) 

Powoli przestaje żałować, że nie kupiłem RASA :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, TUR said:

 

 Jak sie dopieści to pięknie działa, ale na pewno jest to bardzo wymagający sprzęt. 

Szybkość mi się najbardziej podobała i miałem małe pojęcie o problemach z filtrami. Ale ogniskową wolałem dłuższą i dlatego skończyłem z zestawem all in one i do wizualna i do NB znakomitym. Przepraszam za off topic.

 

Wracając do kamer. Gdybym kupił OSC to teraz bym polował na mono. Mono zrobi to co OSC i więcej. Obróbka mono wydaje mi się łatwiejsza choć dłuższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.