Skocz do zawartości

Przesiadka z Canona na kamerę


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, TUR napisał:

ASI air, które jak dla mnie zrewolucjonizowało astrofoto. QHY niestety nie da się podłączyć do tego urządzenia

 

Można pójść w stronę zwykłego RPi i softu Astroberry czy StellarMate. Zadziała wówczas i QHY a i DreamFocuser powinien. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo tani, używany NUC z zainstalowaną NINĄ i remote desktop. Ja to poważnie rozważam zamiast ASIair (które jest bardzo dobre!), ponieważ NINA jest znakomita.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, TUR napisał:

Sugeruje polować na ASI. Jest lepiej wspierana. Potem można zacząć bawić np. w ASI air, które jak dla mnie zrewolucjonizowało astrofoto. QHY niestety nie da się podłączyć do tego urządzenia.  

 

QHY ma lepszą mechanikę ale gorsze wsparcie i jakiś czas temu sterowniki. Nie wiem jak jest teraz.  ZWO ma wbudowany hub USB i mały backfocus 6.5mm. Może mieć to znaczenie przy OAG. Aby OAG wydajnie pracował, im sprzęt jest jaśniejszy tym bliżej musi być matrycy, a jeszcze koło musi się zmieścić pomiędzy.

QHY niedawno wydało coś podobnego do ASIAIR z rpi4 na pokładzie. Można korzystać też ze stellarmate lub astroberry. Sam kupiłem ZWO ASI294MM PRO, głównie dlatego że miałem wcześniej kolor. Kamera pracowała absolutnie bez najmniejszych problemów, zwisów, dziwnych klatek itp. Nie wiem czy bym nie kupił teraz QHY bo jest dużo tańsze. Za różnicę można kupić koło filtrowe. W ciemnych sprzętach powinny wystarczyć filtry 1,25". Można policzyć kalkulatorem https://astronomy.tools/calculators/ccd_filter_size

U mnie było na granicy, więc dla spokoju zainwestowałem w 36mm. Wystarczą do APS-C z moim teleskopem.

 

@dobrychemik skoro pasjonują Cię filtry to chyba lepiej mono. Ogólnie uważam, że najlepsza inwestycja to budka z otwieranym dachem.  Warto także kupić książki do obróbki.  Więcej uzyskasz poprawą obróbki, niż zmianą detektora.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, TUR napisał:

 

Nie przejmuj sie mam gorzej. Nie dość ze muszę mieć 2” pod F2 to jeszcze filtr powinien mieć 3mm grubości bo inaczej backfocus mi sie nie zgodzi. Myślałem o wydaje się bardzo dobrych filtrach Astronomika 12nm MaxFR, ale okazało sie że mają tylko 1mm grubości i mogę o nich zapomnieć :) 

Nie da się tego ogarnąć pierścionkiem 3mm (2mmx1,5)? W tę stronę powinno być łatwo, bo przedłużasz drogę optyczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ASI533? Coś między 294 i 2600. Mam ASI1600MM Pro z kołem ZWO na filtry 36, ale myślę żeby dokupić OSC do drugiego setupu. Rozważałem ASI183 do Kota, ale teraz waham się między 294, 533 i 2600 tylko, że ta ostania jest 2x droższa od 533.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minutes ago, apolkowski said:

A ASI533? Coś między 294 i 2600. Mam ASI1600MM Pro z kołem ZWO na filtry 36, ale myślę żeby dokupić OSC do drugiego setupu. Rozważałem ASI183 do Kota, ale teraz waham się między 294, 533 i 2600 tylko, że ta ostania jest 2x droższa od 533.

Cos pomiedzy jest jeszce 071.

Mialem 183MC wlasnie z kotem i nie bylem zachwycony. Niedawno kupilem 533, ale pogody wciaz brak .Udalo mi sie zrobic tylko 15x300 z filtrem L-Extreme na M42 i wyglada to bardzo obiecujaco, a przynajmniej tak mi sie wydaje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, apolkowski napisał:

Nie da się tego ogarnąć pierścionkiem 3mm (2mmx1,5)? W tę stronę powinno być łatwo, bo przedłużasz drogę optyczną.

 

Moj back focus teoretyczny to 25mm od korektora do chipu uwzględniając umieszczony na korektorze oryginalny filtr Celestrona „Clear”. Szuflada ma 19.5mm zaś backfocus kamery 6.5mm. Razem 26 mm :)  Żeby backfocus sie zgadzał muszę umieścić w szufladzie filtr o grubości 3mm, bo ten wydłuży drogę optyczna o 1mm. Wtedy backfocus wyniesie 26mm. Każdy cieńszy filtr wydłuży tor optyczny o mniejszą wartość niż 1mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, apolkowski napisał:

A ASI533? Coś między 294 i 2600. Mam ASI1600MM Pro z kołem ZWO na filtry 36, ale myślę żeby dokupić OSC do drugiego setupu. Rozważałem ASI183 do Kota, ale teraz waham się między 294, 533 i 2600 tylko, że ta ostania jest 2x droższa od 533.

 

Przecież 533 jest pod każdym względem gorsze od 294:

image.png.0c63982ad75e8b17066b5622ae32ad3a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, dobrychemik napisał:

 

Przecież 533 jest pod każdym względem gorsze od 294:

image.png.0c63982ad75e8b17066b5622ae32ad3a.png

Tabelkami i wykresami będą robione zdjęcia? 

Asi 533 to jedna z lepszych kamer ZWA. 

Gdyby nie fakt że mam porządnego moda 6D to już dawno bym ją miał. 

A ta kwadratowa ramka... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Robson_g napisał:

Tabelkami i wykresami będą robione zdjęcia? 

Asi 533 to jedna z lepszych kamer ZWA. 

Gdyby nie fakt że mam porządnego moda 6D to już dawno bym ją miał. 

A ta kwadratowa ramka... 

 

Podejrzewam, że wszelka "lepszość" kamer ma jakiej wymierne podłoże wywodzące się z parametrów technicznych, a nie ich walorów estetycznych kamery (jej koloru, krągłości...). Też mi się podoba kwadratowy sensor jako bardziej sensowny niż prostokątny. Jednak niemal dwukrotnie większa powierzchnia zbierająca światło to bardzo duża różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, dobrychemik napisał:

Podejrzewam, że wszelka "lepszość" kamer ma jakiej wymierne podłoże wywodzące się z parametrów technicznych, a nie ich walorów estetycznych kamery (jej koloru, krągłości...). Też mi się podoba kwadratowy sensor jako bardziej sensowny niż prostokątny. Jednak niemal dwukrotnie większa powierzchnia zbierająca światło to bardzo duża różnica.

ASI294 ma problemy z ampglow, które wyeliminowano w 533. Poza tym 533 ma backlit sensor, co częściowo kompensuje różnicę w powierzchni.

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem podobne dylematy, naczytalem sie roznych forow, o wyzszosci mono nad osc/bayer itd., ale ostatecznie zadecydowalo to, ze przy takim braku pogody, przy czesto braku czasu na to hobby (male dzieci w domu...), przy koniecznosci skladania/rozkladania w sumie co noc sprzetu w ogrodku (albo wyjezdzaniu za miasto), to jak juz sie za to biore, to wole miec moze i gorsze efekty niz z mono, ale przynajmniej pozwalajace obrobic cos i sie tym cieszyc juz teraz, a nie za 2 miesiace jak znow bedzie spelniona kombinacja: jest pogoda + zona pozwala pojechac na cala noc + dzieci zdrowe itd :-)

 

No i kupilem 071MC PRO. Kiedys jak bede w tym 'lepszy', to bez watpienia bede chcial miec i kamere mono, ale na poczatek dla mnie to bylo najsensowniejsze wyjscie. Zreszta, z filtrami L-Extreme/Enhance mozna sie bawic w namiastke NB i kamera kolorowa.

 

Czy jestem zadowolony? Nie wiem :-) Od momentu jak kupilem kamere dwa miesiace temu na niebie sa prawie tylko chmury, wiec nawet nie mialem dobrej okazji tego przetestowac. Kamere kupilem w FLO i niestety ta naklejka "May contain clouds" na paczce to byla calkowita prawda.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klaruje mi się sytuacja. W tym momencie jestem nastawiony na kolor. To niestety oznacza, że czeka mnie pozbycie się LRGB i zakup L-eXtreme. Co do konkretnego modelu kamery to pewnie zdecyduje czynnik finansowy. Może trafi się jakaś okazja na giełdzie.

Bardzo dziękuję za pomoc w podjęciu decyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam pewien nadmiar środków na astrozabawki, więc wracam do tematu, by zdecydować się już ostatecznie na konkretny model kamery kolorowej. Zostały trzy kandydatki:

- ZWO 533

- ZWO 294

- QHY 294.

 

Priorytet: niezawodność. Którą z nich byście teraz kupili stojąc przed takim wyborem?

 

Ma działać w połączenie z ED80 i Makiem150.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrychemiku mam taki sam dylemat. Na placu boju została właśnie kamera ZWO 533 i 294, która jako pierwsza moja kamera ma zastąpić Canona 6dmod. 

Z modowanym Canonem 6d jestem dobiero od 3 miesięcy więc zbytnio się nie zdążyliśmy poznać. Zresztą na niebie teraz mało "wodoru" gdzie Canon mógłby pokazać pazur (trzeba czekać do lata), ale kusi mnie coś dedykowanego od ZWO do ASIAir

 

Śledzę zatem temat i z chęcią się dowiem co wybrałeś ostatecznie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

@dobrychemik I jak U ciebie postępy w wyborze kamery?

U mnie dalej wielki dylemat. Szczególnie po lekturze tego wątku mam już mętlik w głowie.
Mimo, że na początku moim faworytem była ASI 294 to teraz coraz częściej skłaniam się ku ASI 533. Jako pierwszą kamerę boję się trochę 294 ze względu na trudy kalibracji.

Ta recenzja ASI 533, w której gość z "white zone" robi zdjęcia tą kamera i w podsumowaniu porównuje do ASI 294 jakoś przechyla szalę na korzyść ASI 533

https://youtu.be/lfQ_tPoPaLk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.