Skocz do zawartości
  • 0

Pierwsza lornetka: Nikon Aculon 10x50, czy DO Silver 10x50, czy może jeszcze coś innego? Co DZIŚ wybrać?


J-Rek

Co DZIŚ wybrać na pierwszą lornetkę?  

6 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Moja propozycja to:

    • Nikon Aculon 10x50
      2
    • DO Silver 10x50
      1
    • Inny model (w komentarzu)
      3


Pytanie

Cześć!

Od parunastu dni intensywnie przeczesuję internet w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: "jaką lornetkę na początek?". I im więcej czytam, tym mniej już wiem. Do tego część tematów się mocno zdezaktualizowała ze względu na galopujące ceny sprzętu optycznego jak i nowe modele. I tak to co niegdyś było konkurencyjne do 600 zł, dzisiaj potrafi kosztować 1000. Dlatego też chciałbym Was prosić o pomoc, co DZIŚ wybrać na pierwszy sprzęt do astroobserwacji. Planuję zakup lornetki, podstawowy statyw mam. Zastanawiałem się nad 15x70 ale stwierdziłem, że na początek 10x50 będzie optymalnym wyborem (do nauki i swobodnego oglądania). Budżet to około 500 zł. Dawniej taka kwota pozwoliła z małym naciągnięciem na Nikon Action Ex 10x50, dzisiaj to absolutnie niemożliwe. Dlatego co wybrać na obserwację głównie balkonową na statywie, lub mobilną za miastem. 

 

- Nikon Aculon 10x50

- DO Silver 10x50

 

Czy może jeszcze coś innego? Wiem, że lepiej dołożyć 5000 i kupić coś porządnego, ale wolałbym się narazie trzymać założonego budżetu. :)

 

Edytowane przez J-Rek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Dołóż 100 zł do używanego Nikona Ex 10x50 :) 15x70 w tym budżecie odpuść.

 

Aculon czy Silver to chyba żadnej różnicy w obserwacjach nie zauważysz.

Edytowane przez dexter77
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, dexter77 napisał:

Dołóż 100 zł do używanego Nikona Ex 10x50 :) 15x70 w tym budżecie odpuść.

Ten model jest chyba tak dobry, że nikt nie chce go sprzedawać ;) 


A 15x70 faktycznie odpuszczam, bo wydaje mi się, że łatwiej się będzie nauczyć nieba na 10x50, no i tak jak mówisz -  nie znalazłem niczego z dobrymi opiniami w tym budżecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Może ułatwi Ci wybór to, że z tego co mi się wydaje silver obecnie nie jest dostępny. Sam chciałem kupić jakieś pół roku temu, pisałem do Delty i obiecywali dostawę na przełomie listopada/grudnia. Wtedy właśnie lornetka zniknęła ze strony :(

Edytowane przez BuzzAstral
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, J-Rek napisał:

@dexter77, @ikad85:  Panowie, jeszcze jedno pytanie: Czy Aculon ma boleśnie gorszą optykę od EX? Nowy EX to 850 zł, Aculon 450,  różnica jest jakby nie patrzeć - spora. Czy dla całkowitego laika będzie ona mocno zauważalna?

Tak - podjedź do sklepu jeżeli masz możliwość, popatrz przez jedną i drugą. Miałem obie - ex jest wodoszczelna, lepiej poskładana, wypełniona azotem, mostek aluminiowy a w nocy daje lepsze ostrzejsze obrazy. Chociaż z aculona też byłem zadowolony nie mając EX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@dexter77:Nie jest wodoszczelny i nie jest wypełniony azotem - ale to (plus metalowy mostek) chyba nie wpływa na optykę (poza możliwością zaparowania) :)

 

@ikad85: A widzisz, ja gdzieś wyczytałem (tutaj albo na sąsiednim forum), że Aculon od EXów różnią się tylko "wykończeniem", a optyka jest ta sama. Z drugiej strony, nie sądzę aby inny mostek + azot + wykończenie były jedynymi powodami dwukrotnie wyższej ceny. I bądź tu człowieku mądry ;) 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam Aculona 8/42. Namawiano mnie do ex ale nie stać mnie było wtedy. Co do jakości wykonania to nie widzę żadnych niedoróbek czy problemów a to że mostek jest inny nie robi mi różnicy. Raczej nie zamierzam nią rzucać. Obrazy dawane przez nią są niezłe. Czy gorsze niż w ex nie wiem bo nie porównywałem. Może kiedyś kupię sobie lepszą ale w tej chwili nie widzę powodu. Nigdy mi nie zaparowała od środka a używam intensywnie i w dzień i w nocy. Duże pole widzenia to atut. Jeżeli miałbym wskazać jakąś wadę to za krótki ER. 

Fajne poręczne bino do panoramy z ręki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, J-Rek napisał:

@dexter77, @ikad85:  Panowie, jeszcze jedno pytanie: Czy Aculon ma boleśnie gorszą optykę od EX? Nowy EX to 850 zł, Aculon 450,  różnica jest jakby nie patrzeć - spora. Czy dla całkowitego laika będzie ona mocno zauważalna?

Pewnie nie pomogę ale miałem jednocześnie ex i aculona. Robiłem bezpośrednie porównanie dwie a może nawet trzy noce, już dobrze nie pamiętam. Efekt był taki że ex poleciał na giełdę ;)

Ex jest lepszy jeżeli chodzi o wykonanie - metalowy mostek, wypełnienie azotem, wodoszczelność itd. I to widać i za to się płaci. Optycznie jednak nie ma przepaści. Obraz w ex jakby to powiedzieć, bardziej gładki jeżeli porównać go do aculona. Natomiast w przypadku tych egzemplarzy które miałem aculon wydawał się ciut jaśniejszy, co mnie bardzo zdziwiło. Dodatkowo w dzień dawał mniej żółtego zafarbu w porównaniu do exa. 

Powiem tak, większą różnicę zauważyłem pomiędzy exem a lornetkami z serii BA8 niż między aculonem a exem.

Jeżeli szukasz lornetki uniwersalnej i solidnej to poczekaj chwilę i kup używanego exa. Natomiast jeżeli ma to być punkt startowy wtedy może aculon, może też używany żeby nie stracić na odsprzedaży.

A dlaczego nie Kamakura 10x50?

Jest jeszcze Opticron 10x50 w cenie około 500zł, czy np Levenhuk Sherman PRO 10x50. Ta druga też wodoszczelna i wypełniona azotem, dodatkowo podobno na wszystkich granicach szkło-powietrze ma powłoki czego niestety w ex już nie uświadczymy :) Żeby nie było, nie miałem tych lornetek w rękach, pokazuje tylko możliwości :) Wszak nie samym exem człowiek żyje ;)

Jedno wiem na pewno, gdybym miał kupić nowego exa, to za te same pieniądze wolałbym używane DO Extreme 10x50 lub WO 10x50 a można takowe dostać:

https://m.olx.pl/oferta/lornetka-william-optics-10x50-ed-CID767-IDGDifA.html?query=william optics

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam Aculona 10x50 od pół roku (daje bardzo przyzwoity obraz) i raz udało mi się go porównać do EXa, jednak tylko w nocy. Dla mnie różnica była minimalna i ciężko było stwierdzić, która lepsza. Jednak podobnie jak @wojt0000 wydawało mi się, że obraz z Aculona jest jaśniejszy.

Edytowane przez Dawid_m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.