Skocz do zawartości

Programy popularno-naukowe na History czy Fokusie - UFO i "Starożytni kosmici"


McGoris

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Często trafiam w telewizji na programy tego typu. Często mówią o odkryciach jakichś czaszek, jakieś budowle kosmitów itp. Ja uważam, że większość to gdybanie i dziwne hipotezy, a wartości naukowej to nie ma zbyt dużej. A wy? Co o takich programach sądzicie? Gdy się obejrzy taki program, potrafi to być ciekawe i tajemnicze, jednak jak to wygląda w rzeczywistości?

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym jest nauka?

Hmm... Pomyślmy...

Nauka to ciekawość,zadawanie pytań i szukanie odpowiedzi na nie. 

Sam oglądam nieraz takie programy. Niektóre odcinki starożytnych kosmitów są naprawdę interesujące i nie mówię tu o sprowadzaniu pokazanych tam ciekawostek do jedynego słusznego wniosku "starożytnych astronautów".:icon_wink:

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest nauka i pseudonauka. Ta pierwsza nie kieruje się emocjami i przekonaniami, lecz konkretną metodologią :) 

Cóż, żyjemy jednak w czasach kiedy na wszelkich kanałach medialnych każdy pseudonaukowiec nazywa się naukowcem. W ten sposób dotarliśmy do ciemnych wieków, gdyż przeciętny "kowalski" nie potrafi (i nie chce) weryfikować oglądanych w sieci bzdur. Przyjmuje najprostszą informację, szczególnie wtedy kiedy naukowe wyjaśnienie jest dla niego niezrozumiałe, niezgodne z poglądami i niewygodne :) 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, dexter77 napisał:

Jest nauka i pseudonauka. Ta pierwsza nie kieruje się emocjami i przekonaniami, lecz konkretną metodologią :) 

Cóż, żyjemy jednak w czasach kiedy na wszelkich kanałach medialnych każdy pseudonaukowiec nazywa się naukowcem. W ten sposób dotarliśmy do ciemnych wieków, gdyż przeciętny "kowalski" nie potrafi (i nie chce) weryfikować oglądanych w sieci bzdur. Przyjmuje najprostszą informację, szczególnie wtedy kiedy naukowe wyjaśnienie jest dla niego niezrozumiałe, niezgodne z poglądami i niewygodne :) 

Ale żeby coś zweryfikować, wyciągnąć jakieś wnioski najpierw trzeba te "bzdury" obejrzeć :) 

Edytowane przez Qrczak99
literówka
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są inne programy, bardziej poważne, gdzie prezentuje się wypowiedzi i nagrania pilotów wojskowych, a i tak nikt tym się nie zajmuje, bo wstyd się przyznać że to coś ma osiągi wyższe niż np. armia USA. Dopóki decydenci będą na to patrzeć w kategoriach technologii i fizyki, niczego nie skumają.

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla kogoś kto ma trochę oleju w głowie takie programy są ok. Niektóre odcinki są ciekawe nawet bardzo, ale nie można wszystkiego co tam mówią brać na serio. To po prostu teorie spiskowe na które odpowiedzi należy  poszukać samemu. Polecam temat piramid egipskich oraz wunderwaffe (projekt die glocke).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten program jest schematyczny. W takim sensie, że stawiają jakieś założenie. Potem pytają się - a co gdyby to była prawda? No i dalej ciągną temat tak jakby to była prawda.

Schemat:

Czy kosmici mogli wybudować piramidy?

Jeśli tak to w jaki sposób?

No więc używali anty grawitacji, zmiękczania kamienia itd...

 

Czy kosmici mogli stworzyć człowieka?

Jeśli tak to w jaki sposób?

Używali do tego zaawansowanej technologii genetycznej, kontrolowali ewolucję...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, piotrkusiu napisał:

Ten program jest schematyczny. W takim sensie, że stawiają jakieś założenie. Potem pytają się - a co gdyby to była prawda? No i dalej ciągną temat tak jakby to była prawda.

Schemat:

Czy kosmici mogli wybudować piramidy?

Jeśli tak to w jaki sposób?

No więc używali anty grawitacji, zmiękczania kamienia itd...

 

Czy kosmici mogli stworzyć człowieka?

Jeśli tak to w jaki sposób?

Używali do tego zaawansowanej technologii genetycznej, kontrolowali ewolucję...

No bo skoro program się zowie starożytni kosmici to musi być schematyczny. Skoro ci kosmici są starożytni to istotą programu jest właśnie jak coś zrobili. Weźmijmy, dajmy na to, jakieś programy o starożytnych grekach, i one też są schematyczne, bo pokazują jak coś budowali itp. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Nova napisał:

To ja nie mam oleju w głowie bo dla mnie to brednie totalne i nudne jak flaki z olejem. Jeszcze mi się nie udało dotrwać do końca tego typu programu a wierzcie mi próbowałam. Za to prawda i FAKTY naukowe są najciekawsze! 

Koleżanka mnie nie zrozumiała. Chodziło mi o to, żeby móc oglądać program tego typu trzeba umieć odróżnić co jest/ może być prawdą oraz FAKTEM a co nie. A do tego olej w głowie jest potrzebny. Osoba mało kumata mogłaby we wszystko  co tam powiedziane uwierzyć.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale po co ktoś miałby oglądać taki program, mając na tyle rozumu w głowie że wie że to bzdury?

raczej one są skierowane do odbiorców którzy choć trochę w to uwierzą, na zasadzie że ja się nie znam, ale skoro tak mówi ekspert w telewizji to może jednak być prawda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twórcy tych programów mają jeden cel - jak największy zarobek w uniwersalnej walucie jaką jest $ i nic ponad to.  Aby program był wiarygodny  dla przeciętnego widza  musi zawierać pewną część sprawdzonych informacji naukowych i dodatkowy wątek sensacyjny. Wszystko to podane jest tak aby sprawiało wrażenie programu poważnego z namiastką fachowej dyskusji.  Programy te wytwarzane w wielu seriach i dziesiątkach odcinków są następnie traktowane jako materiał  "zapychający" czas antenowy. Liczne platformy telewizji cyfrowych całego świata wchłoną wszystko mają bowiem zróżnicowanych widzów. Target odbiorcy niewymagającego (łagodnie mówiąc) także musi być zaspokojony.

Szkoda że nasza TV naziemna emituje tak dużo tego dziadostwa.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój tato ogląda te kretynizmy, ja nie mogę wytrzymać 5 min. Pokazują wypowiedzi jakichś ludzi, RZEKOMO z wojska, RZEKOMO byłych wojskowych, RZEKOMO autentyczne nagrania, RZEKOMO opowieści JAKICHŚ świadków. Stek bzdur zmyślony dla oglądalności, dajcie spokój ludzie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Nova napisał:

Za to prawda i FAKTY naukowe są najciekawsze! 

Mam to samo. Jak słyszę jakieś nowe odkrycie naukowe czy oglądam program propagujący naukę n.p. "Kosmos" Tysona to morda sama się cieszy. Widząc program "Starożytni kosmici" czuję złość i zażenowanie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 hours ago, szuu said:

no ale po co ktoś miałby oglądać taki program, mając na tyle rozumu w głowie że wie że to bzdury?

raczej one są skierowane do odbiorców którzy choć trochę w to uwierzą, na zasadzie że ja się nie znam, ale skoro tak mówi ekspert w telewizji to może jednak być prawda...

szuu ma rację. To przykra prawda, ale mamy bardzo dużo ludzi w tego typu brednie wierzących i co gorsza nie brak też ich wśród nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.