Jump to content

obserwacje balkonowe czy nie


adamsz12
 Share

Recommended Posts

Jako że w paru burzliwych wątkach przewija się temat widoczności balkonowej wrzucę takie porównanie które ostatnio zrobiłem Soligor MT800 + rosyjski telekonwerter x2 obróbka podobna we wszystkich przypadkach:

 

saturn_balkon.jpg

 

W 2 pierwszych przykładach seeing był w/g mnie troche lepszy i było znacznie więcej klatek (800) niż w ostatnim przykładzie (200). Budynek jest 4-piętrowy, mieszkam na 2-gim piętrze. Powiem tak, z balkonu nie udało mi się NIGDY uzyskać takiego obrazu jak po wyniesieniu telepa z budynku i żadne chlodzenie nie pomoże. Na aviku z balkonu widać jak saturn "pływa". Wpływ uciekającego z budynku ciepłego powietrza jest widoczny np. gdy otwieram drzwi balonowe saturn staje sie rozmytą jednolitą plamą tak więc jasne jest że degradacja obrazu musi być i powtórzę nie chodzi o seeing ale wyłącznie o uchodzące z budynku ciepło.

 

Oczywiście trzeba przyznać że im mniejsza apertura tym degradacja obrazu będzie mniejsza, pamietam że castora rozdzieliłem w refraktorku 60mm bez problemu przy 35x z marszu czyli natychmiast po wyniesieniu na balkon, a w soligorku co prawda też był rozdzielony ale z trudem i przy znacznie większych powiększeniach a obraz gwiazd nigdy nie był tak punktowy jak w 60mm lunetce.

Edited by adamsz12
Link to comment
Share on other sites

Wielokrotnie prowadziłem obserwcje na balkonie,podwórku i poza miastem.

 

Na balkonie prawie zawsze najbardziej faluje powietrze i obrazy wychodzą najgorzej

 

na tym zdjęciu zwłaszcza nisko w okolicach drzew widać jak faluje ciepłe powietrze. To samo jest w nocy , czy obserwuję sobie miasto przez teleskop czy obiekty położone na niebie.

4.jpg

Edited by astrokosmo
Link to comment
Share on other sites

Podobnie jak kilku innych kolegów, nie dyskredytowałbym balkonu jako miejsca obserwacji.

Owszem, zwykle na balkonie nie osiągam satysfakcjonujących mnie obrazów. Owszem, powietrze faluje, bo budynek oddaje ciepło nagromadzone w ciągu dnia.

Prawdopodobnie, tej samej nocy uzyskałbym lepsze obrazy w tym samym teleskopie na otwartej przestrzeni. Tego nie wiem - nigdy nie miałem okazji sprawdzić.

 

Balkon jednak pozwala mi, po pierwsze - prowadzic jakiekolwiek obserwacje.

Po drugie, moge sobie pozwolić na 2-3 godzinne studzenie sprętu. Wystarczy wynieść tubę odpowiednio wcześniej.

Po trzecie, można doczekać się dobrych warunków do obserwacji, a nawet fotografii (mówię o webcamach). Nie zdarza się to często, ale jednak. Stabilny obraz Saturna, z przerwą C. widoczną na CAŁYM obwodzie miałem w poniedzialek (21.03.05), tak samo, jak dobry obraz Jowisza później. Saturna widziałem także wczoraj (23.03.05), ale już bez rewelacji, bo pora była wczesna. Za to, około godziny 0-1 Jowisz wyglądał bardzo dobrze. Widziałem tarczę Ganimedesa stabilnie i całkowicie wyraźnie.

Na takie obrazy skałda się niestety wiele czynników: generalnie dobra pogoda, to wiadomo. Bardzo lekki wiaterek, który zwiewa ciepłe powietrze z budynku w taki sposób, by nas omijało. Sąsiedzi mają zamknięte okna.

 

Absolutną podstawą jest zamykanie drzwi balkonowych i nawet maleńkich okienek jeśli takie mamy w pokoju z balkonem.

Ja zrobiłem sobie maleńką zasuwkę na zwenątrz drzwi balkonowych. Wychodzę i się zamykam. W futrynie okna wywierciłem otwór, którym przeciągam kabelki do kamerki. Wygląda to szpetnie, ale zasłaniam dziurę 4 flaszkami po markowym winie i wszyscy myślą, że jestem cool B)

Link to comment
Share on other sites

Guest polaris
Ja zrobiłem sobie maleńką zasuwkę na zwenątrz drzwi balkonowych. Wychodzę i się zamykam. W futrynie okna wywierciłem otwór, którym przeciągam kabelki do kamerki. Wygląda to szpetnie, ale zasłaniam dziurę 4 flaszkami po markowym winie i wszyscy myślą, że jestem cool  B)

 

Jakbym tak "zepsul" futryne, to zona wypedzila by mnie z domu... I to wcale nie na balkon... :ha:

:Beer:

Link to comment
Share on other sites

A ja odkąd "zasmakowałem" nieba w Jeziorach - czyli dość ciemnym miejscu, to już wogóle spod domu nie obserwuję... tylko siadam w samochód i jadę tam gdzie na 90% bede miał po obwodzie Cassiniego. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Witam wszystkich

Czytam tak sobie ten post i musze stwierdzić ze swoich obserwacji balkonowych, że budynki, ruchliwa ulica (nad którą unosi się smog) i w ogóle centrum miasta nie przeszkadzają mi tak bardzo w obserwacjach Saturna czy Jowisza. Z reguły udaje mi się dobrze zaobserwować szczegóły planet jak i samą przerwę Cassiniego która jest już dla mnie standardem z balkonu. Warunkiem jest dobrze wystudzony teleskop minimum 1,5 godz. Zamknięty szczelnie balkon i cierpliwe obserwowanie planetki bo jak się przekonałem im dłużej się w nią wpatruje tym wyraźniej ją widze.

Wczoraj (23.03 2005) pomimo lekkiej mgiełki ( w każdym bądź razie niezbyt czystego nieba) Saturn prezentował się rewelacyjnie przy powiększeniu rzędu x240. Co prawda były momenty gdzie wszystko zaczęło się zlewać ale trwało to kilka może kilkanaście sekund. Nawet przyszła mi do głowy myśl aby zaopatrzyć się w dobry okularek który da mi power x300 aby móc sobie porównywać uzyskane efekty. I tak po wczorajszym dniu uzmysłowiłem sobie, że do obserwacji planet (tych jasnych oczywiście) nie potrzebuje idealnie czystego nieba, nawet mała mgiełka nie przeszkadza mi. Generalnie balkon wykorzystuje tylko do planet bo reszta przy tak jasnym niebie jest prawie nie widoczna.

Link to comment
Share on other sites

Ktoś kiedyś powiedział - balkon nierówny balkonowi. Np. ja mieszkam na pierwszym piętrze, i pomimo latarni świecących prosto w oczy, dzięki temu że jedyna sąsiadka na dole ma te hermetyczne okna i że przed balkonem nie ma nic zakłócającego (tylko takie rzeczy jak piaskownica, parę samochodów, niskich drzew itd) seeing w większości przypadków można zaklasyfikować jako dobry. Zimą oczywiście, przecież latem gdy blok się nagrzeje za dnia to w nocy..... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ja niestety też większość obserwacji prowadzę z balkonu. Właśnie z tej przyczyny wybrałem refraktor, po pierwsze szybko się studzi, po drugie jako ze zasięg jest w mieście marny to mogę poobserwować planety. A seeing jakoś szczęśliwie mam niezły.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.