Skocz do zawartości

Kometa C/2021 A1 może stać się najjaśniejszą w 2021 roku


Rekomendowane odpowiedzi

24 minuty temu, warpal napisał:

Tak właśnie patrzę na prognozę i z Piątku na Sobotę i zapowiadają się nie najgorsze (choć szału nie ma) warunki na Koskowej.

Jeśli prognoza się utrzyma to się wybiorę.

No to w drogę. Zaczynam ładować power tanki :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.11.2021 o 06:13, Flaytec1 napisał:

O 4,14 w okolicy psów przelatywało coś co nagle pojaśniało i dało kilka rozbłysków o jasności Arktura i potem stalo sie niewidoczne a po ok 20sek znowu podobne rozjaśnienia.

Popatrzyłem na klatki robione Samyang'iem i na jednej jest - wygląda na bolid (odnosząc się do Twojej relacji). 3 minuty, początek o 4:13

Niestety klatkę z FSQ wywaliłem, myśląc, że zarejestrował się ślad satelity..

A1_leonard_0764_Ha_Bin1x1_G111_180s__15C_L.png.d89852b5fe1aad83448dc7e1621ba3f0.png

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Symulacje ze Stellarium na trzy najbliższe dni (od 2 do 4 grudnia) dla FOV 10°. Codzienna pozycja komety na niebie o godz. 3:00 (przykładowa miejscówka: Kraków). Załączyłem siatki wsp. azymutalnych (fioletowa) i równikowych (kratka: 1°). Dodałem tylko trochę DS-ów (nie gorszych jak 15 mag), żeby kometa miała towarzystwo, a nie zniknęła w natłoku opisów przy tak szerokim polu widzenia (jasność bez ekstynkcji - atmosfera "wyłączona").

 

Efemerydy dla tej wizualizacji - współrzędne równikowe (J2000):

 

C2021A1Leonard_ephemerides_2-4-12-2021_3-00.xlsx

 

 

C2021A1Leonard_2-4-12-2021_3-00.jpg.a106339bd43185bf79c43f4f8ab68532.jpg

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

 

PS Muszę wpisać poprawne źródła dla aktualizacji satelitów po instalacji Stellarium (na nowo), to spróbuję zobaczyć co to (ewentualnie) mogło być na focie warpala.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, warpal napisał:

Popatrzyłem na klatki robione Samyang'iem i na jednej jest - wygląda na bolid (odnosząc się do Twojej relacji). 3 minuty, początek o 4:13

Niestety klatkę z FSQ wywaliłem, myśląc, że zarejestrował się ślad satelity..

A1_leonard_0764_Ha_Bin1x1_G111_180s__15C_L.png.d89852b5fe1aad83448dc7e1621ba3f0.png

 

Popatrzyłem na symulacje radiantów rojów w Stellarium. Jeśli to bolid, to raczej "wolny strzelec" - nie pasuje trajektorią do żadnego z aktualnych radiantów (Stellarium symuluje na 25-listop. 6 rojów) - wg. mnie to raczej ślad po satelicie, jeszcze to sprawdzę i dam znać.

 

Pozdrawiam: Jurek.

PS Po śladzie obiektu widać, że nieźle wiało (tak jak wcześniej pisałeś).

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, suchyy napisał:

 

Popatrzyłem na symulacje radiantów rojów w Stellarium. Jeśli to bolid, to raczej "wolny strzelec" - nie pasuje trajektorią do żadnego z aktualnych radiantów (Stellarium symuluje na 25-listop. 6 rojów) - wg. mnie to raczej ślad po satelicie, jeszcze to sprawdzę i dam znać.

 

Pozdrawiam: Jurek.

PS Po śladzie obiektu widać, że nieźle wiało (tak jak wcześniej pisałeś).

Nie umiem powiedzieć. Oparłem się na relacji @Flaytec1.

Dzięki!

Wiało ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Wyniki śledztwa ;) : Na fotce warpala, łącznie z kometą utrwalił się początek flary od militarnego satelity europejskiego  (Francja,  Włochy, Hiszpania), którego zadaniem był rekonesans optyczny. "Helios-1B doznał awarii systemu zasilania w październiku 2004 r. i nie mógł już wykonywać żadnej pracy ... więcej szczegółów na stronie Gunter's Space Page: TUTAJ, a satelita (2,5t) wygląda tak:

 

helios-1a__1.jpg

źródło

 

 

Niżej oryginalna fota warpala dla porównania:

A1_leonard_0764_Ha_Bin1x1_G111_180s__15C_L.png.d89852b5fe1aad83448dc7e1621ba3f0.png

 

 

... i  symulacja ze Stellarium (ponieważ nie dysponowałem TLEs satelity z momentu robienia foty - dzisiaj aktualizowałem, stąd pewnie niewielka różnica w czasie). Satelitę umieściłem czasowo mniej więcej w miejscu gdzie zaczynał puszczać "słonecznego zajączka" (w ruchu z dołu do góry na foto):

1621181305_Helios-1BC2021A1Leonard.jpg.181e8483376d5ddbc105c2b908b34e48.jpg

 

 

Być może Flaytec1 widział naocznie tego samego satelitę jak puszczał pełną flarę i kolejne "zajączki" (satelita był zapewne w stosownym położeniu względem Słońca by pobłyskać po oczach).

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

 

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 8
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Koledzy za uznanie - to motywuje do dalszego treningu. Mam ciekawe rewelacje co do ostatnich zdjęć komety 67P/Churyumov-Gerasimenko, zrobinych przez napoleona.

 

Zrobiłem wstępną analizę tej świetnej foty (jakby nie było robionej w New Mexico lustrem 40cm) i okazuje się, że oprócz komety i bezliku DSO w kadr wpadły 3 asteroidy (z pierwszych 10 tysi, bo tylko pierwszą bazę asteroidek zainstalowałem w Stellarium). Jutro zrobię symulację.

 

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z szybkich balkonowych obserwacji. Niebo w zasadzie bezchmurne, ale osiedlowe lampy gererują przy większej wilgotności takie nieprzyjemne rozświetlenie. No i od strony E i SE przeszkadza miejska łuna.

 

Niemniej gromada M3 widoczna od razu w lornetce 10x50, obok zerkaniem dostrzegalna kometa :)

Po dłuższej chwili zaczęła pojawiać się przy obserwacji na wprost, jako mniejsze, bardziej subtelne pojaśnienie obok wyraźnej i większej M3. 

 

Obserwacje krótkie i może niebyt spektakularne, ale pierwsze od końca października :)

 

Liczę, że udało się komuś obserwować pod ciemniejszym niebem - na pewno warto! 

Edytowane przez Michał Sz.
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w nocy w końcu pogoda pozwoliła i widziałem ją pierwszy raz w lornecie 25x100, co prawda z miasta, ale zasięg był i tak 10 - 11 mag, więc kometa była dobrze widoczna.

Głowa była porównywalnej jasności do M3, zerkaniem dało się wypatrzeć trochę warkocza.

Byłem w szoku jak dużo się przesunęła podczas półtorej godziny moich obserwacji.

Prognoza na tę noc też wygląda dobrze, więc może tym razem uda się ją zobaczyć w 12" pod lepszym niebem.

 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mareg napisał:

Dziś w nocy w końcu pogoda pozwoliła i widziałem ją pierwszy raz w lornecie 25x100, co prawda z miasta, ale zasięg był i tak 10 - 11 mag, więc kometa była dobrze widoczna.

Byłem w szoku jak dużo się przesunęła podczas półtorej godziny moich obserwacji.

Prognoza na tę noc też wygląda dobrze, więc może uda się ja zobaczyć w 12" pod lepszym niebem.

 

 

     Zrobiłem symulację, na której jest to dobrze widoczne. Kometa będzie najbliżej Ziemi ok. 12 grudnia, w odległości ok. 0,234 J.A. (tak przynajmniej wynika z efemeryd, jeśli Ktoś ma dokładniejsze, niech mnie poprawi). Poniższa symulacja pokazuje pozycję codziennie o godz. 5:00 od momentu najechania przez kometę gromady M3 do 12 grudnia. Widać wyraźnie, jak kometa z dnia na dzień znacznie wydłuża swoją trajektorię na nieboskłonie:

C2021A1Leonard_3-12-12-2021efemerydy.jpg.64df696c115035ae5542c8d8749ee6b5.jpg

 

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suchyy. Myśle ze to taki własnie satelita puszczający zajaczki jakby kręcił się bezwladnie i co jakiś czas odbijal swiatlo. 100% że tak go sobie wyobrażalem własnie. Dziekuję za rozwianie moich watpliwości. Czesto coś się dzieje ciekawego jak jade na obserwacje, Szkoda ze nie ma zdjecia jak ekspl nad naszymi glowami jakiś bolid. Niezle fajerwerki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OBSERWACJE WIZUALNE LORNETKĄ

 

Kometa zaliczona dziś o 4 nad ranem, niebo igła, przejrzystość petarda, a do tego przyjemne -5 i lekki wiaterek.
W wizualu kometa bardzo słaba, można sobie wsadzić między bajki stwierdzenia o widoczności gołym okiem, wówczas ktoś musiałby widzieć również M3 gołym okiem :D  (która jest i większa i jaśniejsza od Leonarda).

 

Kometa w 10x50 widoczna zerkaniem jako niewielka plamka. W 15x70 już wyraźniejsza, może nawet delikatnie majaczył kawałek warkocza skierowany w górę. Ogólnie bez szału, pomimo że w sieci spory szum. Na zdjęciach wygląda bardzo ładnie, ale czekamy dalej na drugie Neowise pod względem widoczności w wizualu :) 

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Paweł Sz. napisał:

W wizualu kometa bardzo słaba, można sobie wsadzić między bajki stwierdzenia o widoczności gołym okiem, wówczas ktoś musiałby widzieć również M3 gołym okiem :D  (która jest i większa i jaśniejsza od Leonarda).

 

Na ciemnym niebie M3 widać gołym okiem. Dziś zapowiada się niezła noc w mojej okolicy, więc kto wie, może i kometa będzie wystarczająco jasna, żeby ją gołym okiem wyzerkać ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Piotrek Guzik napisał:

 

Na ciemnym niebie M3 widać gołym okiem. Dziś zapowiada się niezła noc w mojej okolicy, więc kto wie, może i kometa będzie wystarczająco jasna, żeby ją gołym okiem wyzerkać ;).

Chyba w Bieszczadach :) Jej jasność jest o wiele mniejsza niż M3, a biorąc pod uwagę wielkość obydwu obiektów, dostrzeżenie ich nieuzbrojonym okiem jest czymś poza moimi zdolnościami :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.