Skocz do zawartości

Kometa C/2021 A1 może stać się najjaśniejszą w 2021 roku


Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, sidiouss napisał:

2021-12-03, godz. ~3:00-5:00

Gdańsk Zaspa, Bortle 9

HEQ-5, SW ED80 600mm + FF TSFLAT2

110x60s Nikon D5100 @ISO800, SVBONY UV/IR

 

Niestety w warunkach miejskich nie prezentuje się tak pięknie jak pod ciemnym niebem,

niemniej jednak jestem naprawdę szczęśliwy, że udało mi się ją zobaczyć i sfotografować, czym dzielę się również z Wami :)

leonard_600mm_fb.jpg

 

Dzięki serdeczne za "właściwe" (z punktu widzenia ziemianina, krajana), skadrowanie foty od którego nie dostaję w końcu zawrotów głowy ;), a i kometka wygląda zacniej, nie jak ostatnia, "wyobracana" k.... ! :):D

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, suchyy napisał:

 

Dzięki serdeczne za "właściwe" (z punktu widzenia ziemianina, krajana), skadrowanie foty od którego nie dostaję w końcu zawrotów głowy ;), a i kometka wygląda zacniej, nie jak ostatnia, "wyobracana" k.... ! :):D

(...)

 

Problem z zawrotami głowy mogą mieć tylko ci, co tą kometę wyraźnie własnoocznie widzieli na prawdziwym niebie, czyli nieliczni, a zdjęcia ogląda cały świat (a może i kiedyś nawet dalej...).

Ja natomiast bez problemu znoszę te zawroty dla piękna dobrze skomponowanego kadru, którym wg mnie ta "wyobracana k..."  zdecydowanie jest.

Nie ujmując oczywiście nic zdjęciu w "naturalnej" orientacji, które też jest świetne, i też na nim widać ten wspaniały "galaktyczny przecinek".
 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mareg napisał:

 

Problem z zawrotami głowy mogą mieć tylko ci, co tą kometę wyraźnie własnoocznie widzieli na prawdziwym niebie, czyli nieliczni, a zdjęcia ogląda cały świat (a może i kiedyś nawet dalej...).

Ja natomiast bez problemu znoszę te zawroty dla piękna dobrze skomponowanego kadru, którym wg mnie ta "wyobracana k..."  zdecydowanie jest.

Nie ujmując oczywiście nic zdjęciu w "naturalnej" orientacji, które też jest świetne, i też na nim widać ten wspaniały "galaktyczny przecinek".
 

Mareg, popatrz ile ja wizualizacji C/2021 A1 Leonard zrobiłem w tym wątku (generalnie pora z tym skończyć ;) ). Komety tytułowej dotychczas nie widziałem na żywca i pewnie to się nie zmieni (pogoda u mnie fatalna no i wątpliwej świeżości gnaty nie lubią zimna :icon_rolleyes:, szczególnie w godzinach porannych), ale jako stary wizualowiec (late 70-te XXw. - własny Newton ATM 250mm/F6, a wcześniej refraktor Zeiss 20cm/PTMA-UMCS) zachowałem do dzisiaj intuicyjne wyczucie nieboskłonu/horyzontu/ziemi (więcej się patrzyło w niebo przez Zeissowską lornetkę, niż "lustro" na prymitywnym, drewnianym montażu azymutalnym), więc się nie dziw, że jak widzę bohaterkę taką wyobracaną (jak powiadasz w celach artystycznych), to mi się jednak i mimo wszystko bebechy wywracają. :) Lubię oglądać Wasze prace (ja się już raczej w to bawić nie będę), ale astrofoto (lepsze/gorsze) to dla mnie przede wszystkim dokument, który powinien zawierać wszystkie niezbędne dane (a nie tylko okrojone, albo żadnych, czyli foto dla foto), związane z jego wykonaniem, bo nigdy nie wiadomo, do czego może jeszcze posłużyć: PRZYKŁAD

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, warpal napisał:

W końcu udało mi się obrobić materiał z sobotniego poranka w Wilczycach.

Rejestrowane między 3:30 a 5:25.

85 klatek po 60 s.

Osobno składane tło i kometa.

FSQ-85, ASI2600MC.

 

1106822481_Leonard_0412_85x1combo2copy.thumb.png.26fe2989c32c89fa29c9999750e88d8a.png

Biorąc pod uwagę warunki i tańczący na wietrze guiding to chylę czoła!

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, lagata1 napisał:

Możesz podać tutorial jak się łączy staki w psie?

 

Nie wiem czy da się tutaj zrobić tutorial, bo wszystko robiłem na czuja. Najpierw stackowałem na kometę, potem na gwiazdy, wszystko wrzuciłem do PSa na dwie warstwy a następnie gumka, przenikanie warstw, korekta artefaktów tła itp itd :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Kapitan Cook napisał:

Jak tak patrzę na Wasze zdjęcia to ona nieludzko zasuwa ! Jest sens palić 2 min czy lepiej zostać na 30 sec ? Ogniskowa 300mm

U mnie na 600mm 60s było na granicy rozmycia, także myślę, że dłużej nie ma co palić. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, warpal napisał:

Okazało się, że na jednej z klatek (5:07) "załapał się" całkiem sympatyczny bolid.

bolid_0414_0507am.PNG.4edfdbad48675e5f37f7317601b33aff.PNG

Równolegle miałem włączoną rejestrację przez Samyang'a (tylko kanał L). Kamera była odwrócona o 180 st. w stosunku do podpiętej, do FSQ.

Dlatego kadr również odwrócony - inaczej mam gwiazdy "na odwrót". I nie ma pojęcia jak te 2 zdjęcia zsynchronizować;).

 

A1_leonard_0412.png.39651ba3cd1b56594eeb8c3866910f01.png

 

Wygląda na to że bolid też ma swój warkocz;)

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.