Jump to content

vdB141 - retrospekcja


Recommended Posts

13 godzin temu, kubaman napisał:

wszystkie gwiazdy są jednego koloru 

 

Że są tylko białe, żółte i pomarańczowe, a brakuje niebieskich? Przejrzyj Kuba spektroskopię gwiazd tego fragmentu nieba a zobaczysz, że kolory gwiazd na zdjęciu są zgodne z ich barwami widmowymi. Ten obszar nieba tak w RGB świeci. Gwiazda rozświetlająca vdB141 jest typu widmowego G8, więc świeci wyraźnie żółto.

 

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
52 minuty temu, kubaman napisał:

to podlinkuję apoda nasa

 

Efektowne, ale do spektro gwiazdek bym się czepił. ;) Ta jajjaśniejsza podwójna na pierwszym planie ma składniki F3 i F8 a na obrazku ma niebieską poświatę - słabo. Poza tym tło tej fotki jest zmasakrowane - jakieś fiolety. Uważam, że fa fotka jest kolorystycznie mocno skrzywiona. Do takiego APODA nie pretenduję. :)

 • Like 3
Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, .zombi. napisał:

Masz niebieski cast , używałeś jakiegoś filtra LP ?

 

Tak, ten materiał był zbierany z filtrem Astronomic CLS, który nie do końca dogadywał się z matrycą i mocno utrudniał obróbkę.

Ale odbiór to też kwestia monitora. Oglądam właśnie ten obrazek jednocześnie na dwóch różnych monitorach i nie sposób zrobić ustawień tak, żeby na obydwu były jednakowe odcienie.

Link to post
Share on other sites

Ja ostatnio sie zastanawiam po co wykonywac kalibrację koloru....???

Mocno to u siebie ostatnio testowalem i wychodzi, ze usunięcie wszelakich gradientow perfekcyjnie rozwiazuje temat.

 

Nawet pieknie pasujące w linie punkty niekoniecznie odzwierciedlaly realne kolory.

image.png.d0b8e8670dc1746d395be441cc91c575.png

przyklad z netu

Link to post
Share on other sites

Na większości fotek nie da się usunąć wszelkich gradientów ale faktycznie w dobrych warunkach LP wystarczy usunąć gradienty i wyrównać kanały abu uzyskać całkiem zadowalający efekt ;) 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 14 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 250 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.