Skocz do zawartości
  • 0

Jaki okular będzie odpowiedni?


Micgekon

Pytanie

Dzień Dobry

Mam Mak127 z którego jestem bardzo zadowolony, ale chce zobaczyć “coś szerzej”. Wybór padł na Messier AR-127S HEX 127/635 kupiłem używany.

I teraz zastanawiam się nad okularem do niego.

Biore pod uwage 3

-Explore Scientific 14 mm  (82 stopnie)

-Okular Baader Hyperion 13 mm

-Okular Baader Morpheus 12,5 mm

I tu moje pytanie który z nich wybrać, nie ukrywam , że ostatni przekracza mój budżet i musiał bym troche jeszcze dozbierać a nie wiem czy różnica będzie aż tak wielka?

A może jeszcze jakieś inne sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
31 minut temu, dobrychemik napisał:

Przewaga Morfeusza nad ESem leży w wygodzie użytkowania biorącej się z dużej soczewki i dużej odległości od oka. Jeśli specjalnie nie zważasz na ten czynnik, to spokojnie możesz kupić ES (lub identycznego Maxvisiona).

A przewaga ESa nad Morpheuszem to pole. Są ludzie, którym mniejszy ER przeszkadza, ale to przecież nie ortho. 

 

@Micgekon, masz światłosilny refraktor F5. To moim zdaniem sprzęt do małych i średnich powiększeń, do szerokich pól gwiezdnych. I takich pod niego okularów powinieneś szukać.

 

Morpheus to bardzo dobry okular. Jednak w Twoim wypadku chyba lepiej będzie kupić ESa. Albo okular 100 stopniowy. 

 

Poczytaj o źrenicy wyjściowej. 

ŹW = ogniskowa_okularu_w_mm /światłosiła_teleskopu 

 

Szukaj czegoś szerokokątnego, co da ŹW <= 5mm, później 2-2.5mm (teoretycznie najlepsze obrazy). 

 

14mm da ŹW = 2,8mm

Może ES 11mm 82deg? ŹW=2,2mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jakąś alternatywą byłby Omegon Super LE 14 mm - aktualnie u mnie w testach.

Morfeusza zawsze polecę bo to extraklasa okularowa, ale raczej bierz tego 14 mm

Albo za małe pieniążki masz na giełdzie okular Sky Rover 15mm z polem 65* - mały, dobry, wygodny. I da Ci większą źrenicę!

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A ja namieszam jeszcze bardziej https://deltaoptical.pl/okular-celestron-luminos-15-mm-1-25-quot. Miałem Hyperiona 13 mm oraz  ESa 11 mm został Luminos. W Hyperionie nie byłem zadowolony z jakości obrazu a w ESie musiałem wbijać oko w okular, żeby zobaczyć całe oferowane pole. Teraz kompletuje zestaw od Celestrona. Doskonały z moimi Bresserem 102/600 (mniejszym bratem Twojego teleskopu). Ale tak naprawdę musiał byś mieć wszystkie okulary wymienione w tym wątku aby ocenić jakie parametry (cena, źrenica wyjściowa, er, wykonanie, jakość obrazu, pole widzenia, wrażliwość na osiowe patrzenie) sprawią że ten a nie inny będzie dla Ciebie odpowiedni. Powodzenia w rozgryzaniu odwiecznego dylematu astro-amatora. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mój pierwszy droższy okular to był ES14mm/82st. Później kupiłem jeszcze 3 inne ES 68 i 82, z których ostał się jako jedyny okular docelowy tylko ES24/68.

Morpheuse to jednak był przeskok w wygodzie używania, pole mniejsze, ale ogarniam je jednym spojrzeniem, a za 82st w ES musiałem kręcić źrenicą i to w przybliżeniu do soczewki. Natomiast na tą wielką soczewkę w Morpheusach patrzy się przyjemnie z oddali 2cm. To tak jakby przesiąść się z małego autka do dużego SUV-a. :)

No i jeszcze jedna kwestia Morpheus 12,5 mm jest ostrzejszy po brzegach od ES 14mm w f/5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moim pierwszym okularem po kitowcach był Morpheus 9mm. To było coś niesamowitego. Nie mogłem sobie wyobrazić jak można by to zrobić lepiej. Obrazy i wygoda. 

Przed kupnem ESa broniłem się rękami i nogami. Bo przecież ten mały ER ,na który tak psioczą. Kupiłem 14mm 100°. To dopiero jest okular. Mały,niewygodny ER? A co to takiego? :neat:.

Z odwiniętą muszlą oczną ma się wrażenie wyglądania przez iluminator statku kosmicznego... Niby że trzeba się rozglądać? A po co? 

Obserwowany cel mamy pośrodku tej przestrzeni i po prostu czujemy ją dookoła...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Mariusz Psut napisał:

Moim pierwszym okularem po kitowcach był Morpheus 9mm. To było coś niesamowitego. Nie mogłem sobie wyobrazić jak można by to zrobić lepiej. Obrazy i wygoda. 

Przed kupnem ESa broniłem się rękami i nogami. Bo przecież ten mały ER ,na który tak psioczą. Kupiłem 14mm 100°. To dopiero jest okular. Mały,niewygodny ER? A co to takiego? :neat:.

Z odwiniętą muszlą oczną ma się wrażenie wyglądania przez iluminator statku kosmicznego... Niby że trzeba się rozglądać? A po co? 

Obserwowany cel mamy pośrodku tej przestrzeni i po prostu czujemy ją dookoła...

Ehhh... Dokładnie tak. Kto to jest ten mały ER przy polu 100 stopni lub więcej :grin:

Co nie zmienia faktu, że Morpheus to zacne szkło.

 

A ja nigdy nie wzbraniałem się przed kupnem ESów. Zaczynałem w czasach gdy na maniaku trwały wojny zwolenników LVW i ESów :heehee:. Wtedy stać mnie było na zakup i jednych i drugich. Wydaje mi się, że to były czasy, gdy jeszcze nie dojrzałem do pełnego docenienia zalet LVW. I dlatego od razu zachwyciłem się ESami 82deg. 

Później poznałem Naglery i z nimi zostanę. 

 

Jednak Lunty, ESy czy inne podobne okulary 100 stopniowe to też bajka. One mają inne walory niż Naglery. Tak jak napisał wyżej @Mariusz Psut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na giełdzie masz ofertę na Hyperiona 17ke. Za 300. Kup sobie, nie będziesz żałował. Wyrobisz sobie zdanie za nieduże pieniądze. Później zainwestujesz tysiaka w pozadny okular. Do 17ki kipisz pierścienie przedluzajace za 50zeta i zrobisz z niego 13ke. Niedrogi, Wygodny okular.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
On 1/17/2021 at 11:39 AM, bartolini said:

Hyperiony z reguły słabo wypadają w światłosilnych teleskopach - korekcja pozaosiowa jest raczej słaba.

 

Muszę się zgodzić. Po przesiadce z "bele jakiego" newtona na maka-newtona f/5,2 noszę się z zamiarem wymiany hyperiona na coś innego. Ale nie jest aż tak źle. To bardzo wygodny w użytku okular.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minutes ago, bacHor said:

Na giełdzie masz ofertę na Hyperiona 17ke. Za 300. Kup sobie, nie będziesz żałował. Wyrobisz sobie zdanie za nieduże pieniądze. Później zainwestujesz tysiaka w pozadny okular. Do 17ki kipisz pierścienie przedluzajace za 50zeta i zrobisz z niego 13ke. Niedrogi, Wygodny okular.

@Micgekon Bierz Hyperiona z giełdy. To rewelacyjny okular na początek. Demoluje proste kitowce. Za około 350 złotych razem z pierścieniami- jak sugeruje @bacHor ciężko o coś lepszego i wygodniejszego a stosunek jakość/cena (w przypadku zakupu używanego) jest znakomity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Herbert West napisał:

 

Muszę się zgodzić. Po przesiadce z "bele jakiego" newtona na maka-newtona f/5,2 noszę się z zamiarem wymiany hyperiona na coś innego. Ale nie jest aż tak źle. To bardzo wygodny w użytku okular.

Te krótkie - 5 czy 3.5 nieźle robią w dużym newtonie, jako okular do poćwiczenia bardzo dużych powiększeń, na małych DSach. Na osi są spoko i mają b. dobre powłoki.

W okolicach kilkunastu mm lepszą korekcję mają UFFy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Just now, bartolini said:

Te krótkie - 5 czy 3.5 nieźle robią w dużym newtonie, jako okular do poćwiczenia bardzo dużych powiększeń, na małych DSach. Na osi są spoko i mają b. dobre powłoki.

W okolicach kilkunastu mm lepszą korekcję mają UFFy.

 

Z krótkich to używam trzech Vixenów NLV- mniejsze pole mi nie przeszkadza. Nie wiem, jak sobie radzą krótsze Hyperiony, ale długo zapamiętam przesiadkę z kitowego Plossla 25mm Skywatchera na Hyperiona 21mm. Zrobił na mnie wielkie wrażenie. Jednakże teraz po przesiadce na lepszy teleskop, widzę jego niedomagania. Co nie znaczy, że jest zły- za 300-350 to bardzo dobry okular. APM UFF nie używałem, ale rozważałem niedawno. Skłaniam się jednak w kierunku Morfeusza. Ciężko mi się rozstać z wielką soczewą o średnicy niemalże całego okularu, którą mam w Hyperionie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.