Skocz do zawartości
  • 0

CO ROBIMY ŹLE? - Z soczewką Barlow x3nic nie widać - Levenhuk skyline travel sun 50


Radosław Kozanecki

Pytanie

Kupiliśmy dziecku teleskop dla początkujących ( jak w tytule ) Olek jest zafascynowany kosmosem. 

Jednak nie potrafimy poradzić sobie z obserwacją. Po zlożeniu zestawu Tubus + pryzmat+Barlow+okular...Nic nie widać.. A bez soczewki Barlowa, przybliżenie jest jak w średniej lornetce. 

Czy ktoś moze pomóc i podpowiedzieć co robimy nie tak ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
30 minut temu, Radosław Kozanecki napisał:

Po zlożeniu zestawu Tubus + pryzmat+Barlow+okular...Nic nie widać.. A bez soczewki Barlowa, przybliżenie jest jak w średniej lornetce. 

Czy ktoś moze pomóc i podpowiedzieć co robimy nie tak ? 

 

Domyślam się, że efekt jest mniej więcej taki:

levenhuk-telescope-skyline-travel-sun-50-03.jpg

 

Co robicie źle? Niestety zakup tego "teleskopu" już był złym pomysłem :( Wstawianie Barlowa w takiej konfiguracji jest pomysłem jeszcze gorszym i efekt nie jest zaskakujący (nie wynika z tego, że coś robicie źle). 

 

Z tego co widzę, w zestawie do tego teleskopu są dwa okulary (a raczej wyroby okularopodobne) i wziąłbym ten o większej wartości ogniskowej (prawdopodobnie 20mm) i próbował cokolwiek zobaczyć. Barlowa trzymać z dala od teleskopu.

Wiem, że to brzmi niespecjalnie fajnie, ale lepiej od razu zdać sobie sprawę z niewielkiej jakości sprzętu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Barlow w tym zestawie, to nieporozumienie.

Teleskop (a tak na serio, jego imitacja) ma ogniskową 360mm, czyli powiększenie dla okularów z zestawu to P=360mm/8mm=45x i P=360mm/20mm=20x

Apertura, czyli średnica teleskopu to 50mm (niewiele) max. powiększenie dla niego to około 75x (dla achromatu 50mm * 1,5x).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czołem, nie rozwodząc się zbytnio: lichy jest teleskop, ma małą średnicę obiektywu (50 mm) - jak w lornetce, więc obrazy daje jak lornetka. Bardzo słabej jakości są okulary dołączone do tego sprzętu, tudzież Barlow. Jeżeli połączymy słaby teleskop, bardzo słaby okular i bardzo słabą soczewkę Barlowa, uzyskamy bardzo bardzo bardzo bardzo słaby, ciemny rozmyty obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.