Skocz do zawartości
  • 0

Teleskop do planet, księżyca


Buri

Pytanie

Hej. 

Po kilkumiesiecznym namyśle skłaniam się do obswerwacji US. Myśle o https://teleskop-austria.at/SWM127_127-1500-Maksutov-nur-Tubus lub czymś w podobnej cenie.

Doświadcznie i pierwsze obserwacje zbierałem na SW 90/900. 

Zależy mi na mobilości. 

Czy ta tuba pasuje na mocowanie AZ 3 z poprzedniego refraktora? Czy może są inne ciekawsze modele. 

Edytowane przez Buri
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Chyba dużego wyboru nie masz.

Jest jeszcze Mak Bressera - tańszy i moim zdaniem lepszy, ale w tej chwili nieoosiągalny.

https://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Bresser-MAK-MC-127/1900-f/15-OTA-teleskopy-2747.html

 

EDIT

Jest jeszcze Orion, klon SW, ale droższy, chociaż niektórzy twierdzą, że lepiej wykonany.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dołożenie do AZ3 siodełka Vixen jest proste, trzeba zdjąć adapter ze śrubą 1/4" i w to miejsce przykręcić siodełko. Przerobiłem tak swój montaż bez wielkiego kłopotu, wystarczyły dwie śruby z podkładkami i nakrętkami (i siodełko oczywiście), nie trzeba było nawet wiercić dodatkowych otworów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja kupiłem takie coś i czasem stawiam maka 127 na az3 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_24&products_id=1592&lunety=Adapter 1 4 do monta u Synta AZ 3 AZ3

W tej zielonej szynie są otwory przez które przykręcamy bezpośrednio do montażu tubę

 

Edytowane przez Smorff84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Buri, Smorff84:

AZ3 (w każdym razie ten od S-W) bez modyfikacji nie nadaje się do Maka 127 i nie mam tu na myśli koniecznej złączki-adaptera, tylko fakt, że konstrukcja osi podniesienia (Alt) w tym montażu nie pozwala wieszać na nim bezpiecznie tuby o tych gabarytach (waga + średnica).

Zależnie od stanu podkładki ciernej stanowiącej hamulec zgrubnej osi Alt (*) , przy celowaniu teleskopem bliżej zenitu może ona puścić powodując niekontrolowane opadnięcie teleskopu "do tyłu". Nawet jeśli ten problem jeszcze nie wystąpił (to do Smorff84), to się pewnie pojawi. Sporo lat temu był tu wątek kolegi, który pożenił Maka 127 z AZ3 i od razu dotknął go ten problem. Poradził sobie modyfikując montaż, wieszając po prostu tubę na kątownikach z boku głowicy. Przy okazji, poprawia to znacząco pracę mikroruchu w pionie. Alternatywnie można dodać jakieś przeciwwagi na wysięgnikach. Obie modyfikacje sprowadzają się do zbliżenia środka cieżkości tuby teleskopu do osi podniesienia. Czyli jak takiego wyważenia w tej osi zamontowanego na głowicy sprzętu. Polecam odnalezienie niedawnych wątków o modyfikacji AZ3, gdzie przypominałem to rozwiązanie.

(*)  - Tę zgrubną oś stanowi zwykła śruba z nakrętką, jest jeszcze niezależna oś mechanizmu mikroruchu.

Pozdrawiam

-J.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Też bym odradzał AZ3. Moim zdaniem już z tubą 90/900 ten montaż sobie nie radzi zbyt dobrze a Mak 127 jest jednak zdecydowanie cięższy.

 

Nie mniej ja zamiast AZ4 wolałbym chyba cos z mikroruchami, choć przyznam że nie korzystałem nigdy z AZ4. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ten Az3 jest fajny jak go się dostaje do zestawu z teleskopem bo zakup jako nowy jest zupełnie nieopłacalny bo w jego cenie to używany Az4 można kupić. Jak jeszcze nie masz tego maka to lepiej zacznij od kupna montażu bo on da większe możliwości zmian sprzętu niż ten az3. Tak jak pisałem można używać  maka 127 na az3 jak się nie ma innego montażu, ale lepiej jak już pisali inni kupić Az4 i mieć pewne problemy z głowy. Dla mnie plus takiego zestawu jest waga.Na raz wynoszę go przed dom już złożony i na raz zabieram z powrotem

Ja z modyfikacji mam tylko dorobioną rączkę oraz dwie sprężyny co blokuje opadanie tuby do tyłu.

 

Edytowane przez Smorff84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.