Skocz do zawartości
  • 0

Niezbędne dodatki do ED72 i astrofotografii


Łukasz Czerwiński

Pytanie

Cześć! 

Kompletuję sobie sprzęt do astrofotografii. Z tego tytułu mam kilka pytań. 

Zauważyłem, że po podłączeniu lustrzanki do teleskopu wyciąg jest za krótki do złapania ostrości. Więc potrzebuję przedłużki i/lub flattenera. Cała ta złączkologia to dla mnie czarna magia, za dużo tego. 

Mam adapter do lustrzanki i teleskopu w rozmiarze M48.

 

I teraz pytanie: Czy te przedłużki,  jeśli bym teraz kupił, to później mogę je wykorzystać do ustawienia backfocusa po zakupie flattenera?  Flattener to droższa zabawa, więc nadaremnie hajsów wydawać bym nie chciał, na cos co później będzie zbędne :haha: Więc też powinienem zapytać czy ma to sens, taka zabawa z samymi przedłużkami, domyślam się, że gwiazdki nie będą idealne za bardzo. Ale ponoć może być znośnie. 

 

Od razu też zapytam o inną kwestię: 

Czy są jakieś tańsze, sprawdzone alternatywy dla dedykowanego flattenera do tego EDka? 

Z góry dziekuję za pomoc. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Sam refraktor bez flattenera ma zapewne backfocus odpowiedni do użytkowania nasadki kątowej 2” gdzie droga optyczna w samej nasadce to około 10cm. Dlatego brakuje wyciągu.

 

Flattener Skywatchera redukuje ogniskową o czynnik x0,85 więc po jego podłączeniu extender raczej nie będzie już potrzebny. 


Jeśli chcesz fotografować lustrzanką (nie ważne czy apsc czy ff) to moim zdaniem nie ma sensu bawić się w extender bez flattenera.
 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Astrobonq napisał:

Flattener Skywatchera redukuje ogniskową o czynnik x0,85 więc po jego podłączeniu extender raczej nie będzie już potrzebny. 


Jeśli chcesz fotografować lustrzanką (nie ważne czy apsc czy ff) to moim zdaniem nie ma sensu bawić się w extender bez flattenera.
 

 

Czyli nie ma sensu kupować extenderów. 

Zapomniałem dodać, że najpierw będą lustrzanki APS-C. Więc pozostaje tylko kwestia tańszych alternatyw tego flattenera. Z tego co czytam na zagranicznych forach póki co to są wzmianki o 
Astro-Tech 2" Field flattener (tu na forum, jeden z kolegów polecał jakiś no name i to chyba właśnie ten był, bo wygląda dość identycznie) i Orion 8893. 

Mam nadzieję, że ktoś się podzieli doświadczeniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, Łukasz Czerwiński napisał:

No nic, czekam na okazję, jak się nie trafi to może już w sklepach będą :rolleyes:

 

Tu jest dostępny w ciągu 1-2 tygodni

https://www.astroshop.pl/flattenery-korektory-reduktory/skywatcher-reducer-0-85x-evostar-72-ed/p,57361

a tu masz rotator

https://www.astroshop.pl/manualne-wyciagi-okularowe/skywatcher-evostar-72-ed/p,62847

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.