Jump to content
  • 0

ASTRO-LORNETKA! Pómóżcie wybrać spośród trzech :)

Question

Hej Wam!

Poprzeglądałam najnowsze tematy odnośnie lornetek astronomicznych, więc chciałabym przeprowadzić małą ankietę, ponieważ te 3 były polecane najczęściej:

- Delta Optical Extreme 10x50 ED

- Nikon 10x50 EX CF

- William Optics 10x50 ED

Tej ostatniej już nie produkują, ale jeśli jest warta posiadania bardziej niż dwie poprzednie, to rozważę czekanie, aż upoluję używaną :)

Mam statyw (z obciążeniem do 2 kg), więc raczej nie planuję obserwacji z ręki. Ogólnie budżet mam do max. 1200 zł.

Proszę Was o pomoc i czy ewentualnie nie umknął mi jakiś model godny posiadania :)

20 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Heloł Dolny Śląsk

Jeśli lornetka ma być TYLKO do nocnego nieba: brałbym Deltę Optical, choćby ze względu na możliwość wkręcenia w okulary filtrów 1,25". Jak pojedziesz sobie z nią w now gdzies w ciemne miejsce w Sudetach - zrozumiesz o czym mówię.

Jeśli lornetka ma być turystyczno-przyrodniczo-astronomiczna, brałbym Nikona, bo ma centralne ogniskowanie, więc nie ma problemu, aby szybko przejść z ostrością z nieskończoności na 10 metrów i z powrotem.

Pewien miły człowiek z Breslau, ukrywający się pod nickiem @bartolini wie o lornetkach duuuuużo więc zapewne pomoże.

• Thanks 1
  • 0

Nikon 10x50 ex to moim zdaniem bardzo średnia półka. Nie znam pozostałych. 

Może pomyśl jeszcze o 15x70? 

Lornetka zawsze na statywie! Niezależnie od wielkości. 

• Like 1
  • 0

Lornetkę WO kupisz tylko na giełdzie (pojawia się bardzo bardzo rzadko), Delty Extreme 10x50 w sklepach obecnie brak. Jest Nikon EX, ale to półka niżej niż Delta i WO.

Miałem Nikona, fajna na początek, ale nie w cenie nowej. Zadbaną używkę do 600 zł można brać. Teraz mam Deltę Extreme 10x50, jest lepsza niż Nikon, ale też nie jest rewelacyjna. Wykonaniem na pewno miażdży Nikona, ale w obrazie brzegi pola ma mocno skopane. Powiększenie 10x w tej wadze to już raczej na statyw jeśli ma być komfortowo i sensownie.

Lornetki Delty z serii BA8 mają gwint na filtry 1,25", ale tutaj nie ma co oczekiwać cudów, chyba że mieszkasz w Bieszczadach lub innym podobnym ciemnym miejscu. Dla przykładu wczoraj obserwowałem lornetką Delta Extreme 10.5x70 + filtry Lumicon UHC pod niebem 21 mag i takie obiekty jak Kalifornia, Rozeta, czy Mewa były praktycznie niewidoczne. Letnią porą było widać delikatnie Veila, czy też Amerykę, ale to i tak dla początkującego nie będzie żaden och i ach :)Jest jeszcze jedna ważna rzecz, lornetki 10x50 i 15x70 mają bardzo krótkie muszle, przez co gdy używasz w nich filtrów to albo szurasz po szkle rzęsami albo oglądasz z nieco odsuniętą głową. Wtedy jednak jakiekolwiek okoliczne światło będzie ci odbijać od filtra. Lepiej jest w modelach 7x50 i 10.5x70 - mają dłuższe muszle przez co filtry siedzą głębiej - jest o wiele wygodniej.

Pomyśl jeszcze o modelu Delta 7x50, to bardzo udana lornetka, można z powodzeniem obserwować z ręki, powiększenie 7x umożliwia brak drgań i do tego widać podobnie to co w 10x. Tutaj opisywałem w jednej z relacji:

Ten model 7x50 jest ostry praktycznie po skraj pola, pod względem jakości obrazu niszczy modele 10x50 i 15x70. Wyżej w mojej ocenie jest tylko minimalnie model 10.5x70.

Jeśli ma to być lornetka typowo do astro to celuj w serię BA8 (Delta Extreme/TS Marine).

Tak się składa, że mam obecnie za dużo lornetek i możliwe że za chwilę będę sprzedawał Deltę Extreme 7x50 lub 10x50 (obie na gwarancji w stanie idealnym )+ dedykowana walizka na zamówienie. Jak coś pisz PW :) 

Edited by dexter77
  • Thanks 1
  • 0
1 godzinę temu, Marcin_G napisał:

...

Pewien miły człowiek z Breslau, ukrywający się pod nickiem @bartolini wie o lornetkach duuuuużo więc zapewne pomoże.

Lepiej nie -Ja jestem lornetkowym ekstremistą :D

@AstralAdrianna Fajny egzemplarz Williama jest na Olxie za 900pln - w Kaliszu, więc nie daleko.

Generalnie Delta czy William to dość duża lornetka i być może Będziesz musiała dokupić statyw.

Edited by bartolini
  • 0
Teraz, bartolini napisał:

Tym lepiej! Co nowych forumowiczów nie zabije, to ich wzmocni! :)

Tak czy owak - będzie z pożytkiem :brawo:

• Haha 1
  • 0

cześć, nie mam porównania pomiędzy tymi trzema lornetkami. Natomiast używam WO 10x50ED FOV 6.30" i jestem b. zadowolony. Przed zakupem w Delta Optical przetestowałem baaardzo dużo innych lornetek i w WO obraz był znacznie lepszy. Nie moge sparametryzowac tej opinii, ale oddanie barw, ostrość widzenia, wrażenie 3D są niesamowite. Niestety lornetka już niesprzedawana i tylko do upolowania na giełdzie. Waga 1609 g

• Thanks 1
  • 0

Lornetkę trzeba "trafić". Rozrzut jakościowy jest naprawdę duży w tych samych modelach. Najlepiej wybrać osobiście w sklepie lub kupić od kogoś sprawdzonego. Zanim dorwałem dobry egzemplarz 7x50 musiałem 4 razy wymieniać. Z 10.5x70 dopiero druga sztuka była trafiona. Z 15x70 było więcej szczęścia :)

• 0

Dziękuję Wam wszystkim! :)

Tę lornetkę WO z Kalisza widziałam :)więc albo się skuszę na nią, albo poczekam na dostawy DO Extreme (nigdzie ich nie ma, o co chodzi?! :D) albo  faktycznie dobiję targu z @dexter77 :)

W każdym razie już przynajmniej wiem, żeby dać sobie spokój z Nikonem :)

Edited by AstralAdrianna
  • 0
1 godzinę temu, bartolini napisał:

@AstralAdrianna Fajny egzemplarz Williama jest na Olxie za 900pln - w Kaliszu, więc nie daleko.

Generalnie Delta czy William to dość duża lornetka i być może Będziesz musiała dokupić statyw.

Tak tak wiem! :D

Dlatego już w pierwszym poście napisałam, że go posiadam :)

• Like 1
  • 0

Ta z Kalisza już trochę wisi na OLX - widziałem ją już w grudniu. Jak możesz podjedź osobiście, sprawdź kolimację, optykę itp.

Teraz sporo sprzętu nie ma na stanie, głównie przez covid. Po pierwsze są problemy z dostawami, a po drugie Chiny narzuciły wyższe stawki co już widać.
Pytanie na kiedy spodziewany jest nowy kontener, a do tego z jakim towarem :)

Edited by dexter77
  • 0
1 minutę temu, dexter77 napisał:

Ta z Kalisza już trochę wisi na OLX - widziałem ją już w grudniu. Jak możesz podjedź osobiście, sprawdź kolimację, optykę itp.

Teraz sporo sprzętu nie ma na stanie, głównie przez covid. Po pierwsze są problemy z dostawami, a po drugie Chiny narzuciły wyższe stawki co już widać.
Pytanie na kiedy spodziewany jest nowy kontener, a do tego z jakim towarem :)

No przyznam, że jeszcze słabo się na tym znam, dlatego sprawdzanie przeze mnie mija się z celem... Ogólnie przez to, to wolę coś "nowego", ale jak piszesz, że musiałeś tyle wymieniać, to już nie wiem co lepsze :D

• 0
10 godzin temu, AstralAdrianna napisał:

No przyznam, że jeszcze słabo się na tym znam, dlatego sprawdzanie przeze mnie mija się z celem... Ogólnie przez to, to wolę coś "nowego", ale jak piszesz, że musiałeś tyle wymieniać, to już nie wiem co lepsze :D

To jest sprzęt dla amatorów więc producenci pozwalają sobie na pewne "niedoskonałości".

W ramach hobby jedne osoby przykładają większą uwagę na posiadanie sprzętu w stanie jak najbardziej odpowiadające ideałowi, a inne osoby nie zwracają na to bardzo dużej uwagi, o ile nie przeszkadzają w komfortowych obserwacjach.

Generalnie nie Kupujesz lornetki za 300-400PLN, żebyś dostała jakiegoś gniota - także się nie Przejmuj :)

• Like 1
  • 0
6 minut temu, Qrczak99 napisał:

Z wartych polecenia lornetek, na OLX jest w tej chwili dostępna 15x70 DO Skyguide

Chodzi ci o to ogłoszenie? https://www.olx.pl/oferta/lornetka-delta-optical-skyguide-15x70-CID767-IDF0quL.html

Napisz - zobaczysz czy jest dostępna :) Kto jest zorientowany ten wie kto to sprzedaje i czy towar jest naprawdę dostępny :)

• 0

@AstralAdrianna, jesteś zdecydowana na 10x50? Jeśli i tak planujesz obserwować ze statywu, to zastanów się nad 15x70. Większa apertura pokaże znacznie więcej. Na sąsiednim forum @Paweł Sz. robił porównanie 10x50 z 10,5x70 https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/24407-10x50-vs-105x70/page/3/&tab=comments#comment-259561 Moje wnioski z porównania Tento 10x50, którą zaczynałem obserwacje z DO SkyGuide 15x70 są bardzo zbliżone - dodatkowe 20 mm średnicy obiektywów robi swoje. Te nad którymi się zastanawiasz na pewno pokażą obraz lepszej jakości od starej radzieckiej Tento, ale i tak uważam że warto się zastanowić nad obiektywami 70 mm.

Statyw o udźwigu 2 kg będzie za słaby. W fotografii nawet jak go mocno obciążysz, to możesz użyć wężyka spustowego i poczekać chwilę na ustanie drgań. Do lornetki musisz podejść bliżej i przy każdym dotknięciu obraz będzie drgał.

SkyGuide 15x70 kupiłem używaną tutaj na forum.

• 0

Hmm ok, teraz jednak faktycznie zastanawiam się nad 15x70, skoro statyw już mam. Jeśli statyw okaże się zbyt lichy, to dokupie inny, to już będzie mniejszy problem :)

i dziękuję za wszystkie opinie! 

• 0

Jeśli 15x70 to minimum skyguide (niestety nowych nie ma już prawie 2 lata i nie wiadomo kiedy będą). Wtedy porządny statyw, obawiam się jednak że budżet mocno przekroczysz :) Pamiętaj, że wraz z większą lornetką wymagany jest większy (czy. droższy) montaż. Używam 15x70 na slik pro 700dx i tutaj jest już dobrze. Na velbon sherpa było tragicznie :)

Dobry statyw z głowicą typu benro s6 to już koszt przyzwoitej lornetki.

Edited by Paweł Sz.
  • 0
Godzinę temu, AstralAdrianna napisał:

Hmm ok, teraz jednak faktycznie zastanawiam się nad 15x70, skoro statyw już mam. Jeśli statyw okaże się zbyt lichy, to dokupie inny, to już będzie mniejszy problem :)

i dziękuję za wszystkie opinie! 

Dobry statyw pod 15x70 to już okolice 500pln:

https://www.cyfrowe.pl/aparaty/slik-pro-700-dx.html

15x70 w stylu DO SkyGuide to już mocno kompromisowy sprzęt. Z zawyżonymi parametrami - z tego co pamiętam w testach wychodziło ~60mm rzeczywistej apertury. Powiększenie tez lekko zawyżone.

Z drugiej strony zaletą 10x50 jest możliwość wzięcia na spacer i podglądania zwierzaków czy krajobrazów z ręki.

Edited by bartolini
  • Like 1