Skocz do zawartości
  • 0

połączenie AZ EQ6 z laptopem.


andrzej126

Pytanie

Witam, mam pytanie o połączanie laptopa z montażem.

Spróbowałem już

1. bezpośredni kabelek, wg. sprzedawcy na Ali dedykowany do bezpośredniego połączenia USB do RJ-45 (hand control)

2. kupiona na allegro przejściówka RS-232C serial port na USB, via pilot SynScan

W obu przypadkach laptop nie widzi montażu

Próbowałem starszy laptop z Windows 8 i nówkę Lenovo z Windows 10.

Brak mi już pomysłów. Może jakieś drivery o których nie ma słowa w instrukcji montażu?

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
52 minuty temu, andrzej126 napisał:

Witam, mam pytanie o połączanie laptopa z montażem.

Spróbowałem już

1. bezpośredni kabelek, wg. sprzedawcy na Ali dedykowany do bezpośredniego połączenia USB do RJ-45 (hand control)

2. kupiona na allegro przejściówka RS-232C serial port na USB, via pilot SynScan

W obu przypadkach laptop nie widzi montażu

Próbowałem starszy laptop z Windows 8 i nówkę Lenovo z Windows 10.

Brak mi już pomysłów. Może jakieś drivery o których nie ma słowa w instrukcji montażu?

Andrzej

A masz zainstalowany na laptopie ASCOM?

 

Edytowane przez Antek Staszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

8 minut temu, TUR napisał:

W razie czego mam na sprzedaż kabelek èqmod oryginalny TS do AZEQ6.

Tak, ASCOM mam zainstalowany.

O tym kabelku kiedyś pisaliśmy na PW, (na innym forum).

Przecież wszyscy (no prawie wszyscy) robiący astrofoto mają połączenie laptopa z montażem. Więc to chyba nie jest jakaś magia.

Próbuję z N.I.N.A. Połączyłem do tej pory koło filtrowe i kamerkę. Ale montaż jest dla NINY niewidoczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Platforma Ascom, eqmod i odpowiedni sterownik montażu do platformy Ascom. 

 

Potem wybierasz w eqmod odpowiedni port com i teoretycznie gotowe. 

 

Edit. Jak pilot Ci nie jest potrzebny to w jego miejsce polecam moduł BT do podłączenia montażu do pc. Miałem tak z neq6 przez 3 lata i zero problemów. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Po podłączeniu kabelka powinien pojawić się nowy port COM. Sprawdzałeś w Menedżerze urządzeń czy się pojawia? Jeśli nie, a za to masz niezidentyfikowane urządzenie USB, to masz problem ze sterownikiem układu, który ten port powinien tworzyć. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie miałem EQMOD, już zainstalowałem.

Tayson, a "odpowiedni sterownik montażu do platformy Ascom" to gdzie szukać? Na pulpicie po instalacji ASCOM pojawił się skrót Profile Explorer 6.5.0.0. Po rozwinięciu są tam różne drivery, ale wygląda to jak symulatory

 

Czy w Menedżerze urządzeń pojawia się nowy port to sprawdzę już jutro, jak pójdę z laptopem do astrobudki

dziękuję za sugestie, napiszę co z tego wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zakładam, że kable, które masz powinny działać i należy na tym się skupić. Przede wszystkim, aby podłączyć montaż do komputera przez pilot Synscan należy w opcjach pilota wybrać opcję PC Direct Mode (Utility Functions > PC Direct Mode). Spróbuj i dawaj znać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wygląda na to, że komputer jednak coś widzi, ale dalej nie łączy. W zależności od tego czy łączę przez pilota, czy bezpośrednio kabelkiem (EQMOD) pokazuje mi w Portach (COM i LPT) albo  USB serial port(COM3) albo  Prolific USB-to-Serial Comm Port (COM7) oraz, że urządzenie jest poprawnie działające. Nie jestem pewien, czy nie piszę jakiejś głupoty, ale na moje rozeznanie powinno działać, a nie działa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, andrzej126 napisał:

Wygląda na to, że komputer jednak coś widzi, ale dalej nie łączy. W zależności od tego czy łączę przez pilota, czy bezpośrednio kabelkiem (EQMOD) pokazuje mi w Portach (COM i LPT) albo  USB serial port(COM3) albo  Prolific USB-to-Serial Comm Port (COM7) oraz, że urządzenie jest poprawnie działające. Nie jestem pewien, czy nie piszę jakiejś głupoty, ale na moje rozeznanie powinno działać, a nie działa. 

No to jest OK. Teraz musisz się upewnić, że sterownik EQMOD w ASCOM jest ustawiony na odpowiedni port.

EDIT. Czy montaż bez podłączenia do komputera (z samym pilotem) działa normalnie?

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Znalazłem to wszystko do ASCOM Telescope Chooser, zainstalowałem drivery dla SkyWatcher Telescope, niestety w zakładce Properties okienko Com Port jest puste a wpisywany przeze mnie aktywny port nie zapamiętuje się.

 

Może to ma znaczenie. W okienku ASCOM Diagnostics, zakładka Tools, na pierwszym miejscu jest Telescope  Chooser (using COM). Po kliknieciu pojawia się komunikat

System.Windows.Forms

This component is 32bit only and cannot run on a 64bit system

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na stronie ASCOM jest taka informacja

 

Developing for 32- and 64-bits

 

Running on a 64-bit Windows operating system does not mean all applications and ASCOM drivers are 64-bit. Most astronomy applications (except camera controllers for large format cameras) run under the 32-bit subsystem, and use 32-bit drivers. They are unaware that they are running on a 64-bit system. This is a technical miracle from Microsoft.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

wygląda to tak

W okienku ASCOM Diagnostics, zakładka Tools, List Available Com Ports widoczny jest jeden port, ten do którego podłączony jest montaż (ten sam co pokazuje Menedżer urządzeń).

Jak próbuję podłączyć teleskop przez Telescope Chooser (using.NET), w properties ten port już nie jest widoczny, a ręczne wpisanie portu nie zapamiętuje się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Udało się  !!!

Dziękuję wszystkim za wskazówki i porady.

W sumie, jakbym miał powiedzieć, gdzie leżał błąd, to nie wiem. Po każdym wpisie coś tam doinstalowywałem, zmieniałem jakieś ustawienia.

Ostatecznie z filmiku powyżej - ustawiałem parametry w EQMOD toolbox jak na filmiku,  ale nie działały. Jednak potem  wprowadziłem parametry z instrukcji EQASCOM i jest. Bez problemu połączyła się też N.I.N.A. Widzi montaż jako HEQ5/6 a nie AZ/EQ6 ale to już bez znaczenia.

 

Jeszcze raz dziękuję za pomoc

Andrzej

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.