Skocz do zawartości

Okular 40mm do refraktora ED f/7


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Brakuje mi okularu o ogniskowej 40mm lub większej. Próbowałem już różne tanie konstrukcje, ale nie przypadły mi do gustu. Ze średniej półki pozostały mi głównie dwie popularne opcje: SWAN 40mm i ES 68/40mm. Chodzi mi o to, aby dobrze się spisywały w refraktorze ED 80 f/7, także w obserwacjach dziennych. Czy dla SWANa nie jest to już zbyt jasna optyka? Może kojarzycie jeszcze jakieś inne opcje w cenie nie wyższej niż wspomniany ES?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swan  jest nieostry na brzegach i w f10, ES(Meade/Maxv) to już grzmoty z dystorsją geometryczną - mnie na dziennych ciut irytuje. 

Używka Pentaxa XW? Albo trochę dołożyć do nówki https://fotozakupy.pl/product-pol-40727-Pentax-okular-XW40-R.html?query_id=1

Są jeszcze np. Meade plossl 5k albo ES 62°

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Marcin_G napisał:

Bierz SWANa, nie jest to może referencyjne szkło, ale to fajny, tani, zupełnie dobry okularek (kup od razu dwa, bo wiesz.......)

 

Bo pierwszym rzucę o ziemię, gdy zobaczę jego wady? ;)

To jest dwucalowa rura, do bino niezbyt. 

 

Najchętniej bym go najpierw pożyczył od kogoś lub kupił z opcją zwrotu. Niestety w teleskopy.pl zwrotów nie przyjmują ("to nie wypożyczalnia"). Szukam szkła wygodnego w użyciu za dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Erfli w okolicy 40mm i 70° jest sporo do wyboru. Przy f7. 5to już będzie jasne tło w warunkach miejskich, no i pole  w okolicy 4°. Ja bym został przy lornetce i poszukał lepiej skorygowanego okularu w okolicy 30-35mm (APM 30 UFF? ). Albo Pentax XW 30 ;)

Tu ciekawy wątek https://www.cloudynights.com/topic/423435-wo-swan-40mm-as-finder-ep-in-102mm-f7-ed-frac/

EDIT: Skoro za dnia to przy 30mm masz power x 20 i pole 3-3.5°. Z autopsji wiem że widoczki mono w dziennych poniżej x20 są dla mnie nudnawe :D

Edytowane przez Lukacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Półka premium to fakt Penrax XW 30/40. 

Co do dystorsji ma ją widoczną  za dnia większość okularów szerokokątnych. Mniejszą lub większą. 

 

 Meade/ Maxvision 40mm/68* jest bardzo dobry . O ile waga Ci niestraszna .  Obraz krystaliczny. 

ES 40mm/68* chyba również ok. 

 

Miałem dawno temu Swana 33)72* w ED 80/600 i mi się nie podobał. 

 

Celowałbym również w ogniskową 30-28mm .

Jeśli 40mm to jak wyżej. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, dobrychemik napisał:

 

Bo pierwszym rzucę o ziemię, gdy zobaczę jego wady? ;)

To jest dwucalowa rura, do bino niezbyt. 

 

Najchętniej bym go najpierw pożyczył od kogoś lub kupił z opcją zwrotu. Niestety w teleskopy.pl zwrotów nie przyjmują ("to nie wypożyczalnia"). Szukam szkła wygodnego w użyciu za dnia.

Mogę Ci pożyczyć, jak pokryjesz wysyłkę w obie strony i postawisz piwko na Kazimierzu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.