Skocz do zawartości
  • 0

az-eq5 vs heq5


janekosa

Pytanie

Z dostępnością Heq5 jest jak każdy widzi. Nie ma i niby ma być za miesiąc, ale może będzie a może nie będzie. Więc zacząłem rozważać AZ-Eq5, szczególnie że w delcie dobra promocja na powystawowy egzemplarz (mam nadzieję że nikt mi nie podkupi po tym temacie :P )
W związku z tym pytanie:
Jak to się sprawdza? Chodzi oczywiście o prowadzenie do fotografii.
Wiem że na korzyść az-eq5 są paski już z fabryki oraz łatwiejsze ustawianie na biegun. Deklarowany udźwig jest podobny.
Ale jak jest w praktyce? Czy ktoś ma bezpośrednie porównanie albo dogłębnie interesował się tematem?
Czy jest coś co przemawia zdecydowanie na niekorzyść hybrydy?
Widziałem temat na forum dokładnie na ten temat i ogólna konkluzja brzmiała "nie kombinuj, weź heq5, jest dobre i sprawdzone".
Ale to było parę lat temu, może az-eq5 też już jest sprawdzone i wcale nie gorsze? :)

Edytowane przez janekosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Dobra, już można nie buczeć :D

Godzinę temu, licho52 napisał:

AZEQ5 ponieważ ma tą niezaprzeczalną zaletę że jest dostępny.

przemyślałem sobie te słowa i stwierdziłem że nie sposób się z tym nie zgodzić. Krótko mówiąc: przekonałeś mnie. Kupione :grin:

 

3 minuty temu, Tayson napisał:

W az chyba nie ma lunetki biegunowej.

Fakt, nie ma. Jest to automatyczne ustawianie pilotem. Zobaczę jak to się sprawdza na razie, a lunetkę można dokupić :)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miałem AZ-EQ5 przez kilka lat. Do wizuala super, wygodny. W astrofoto ciągle miałem problemy, luzy na przekładniach przy silnikach (chyba planetarne) i guiding z tym nie dawał rady. Jak chcesz bezproblemowe astrofoto, to kup używane i opaskowane rowanem HEQ5 w bardzo dobrym stanie. Ustawianie na biegun ma gorsze niż AZ-EQ5, ale idzie się do tego przyzwyczaić. Z tego co pamietam w AZ-EQ5 ślimacznica jest aluminiowa, w HEQ5 jest z mosiądzu. Swój AZ-EQ5 jak kupiłem ze sklepu, to był cały w opiłkach i poszedł od razu na profesjonalny serwis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, bajastro napisał:

Miałem AZ-EQ5 przez kilka lat. Do wizuala super, wygodny. W astrofoto ciągle miałem problemy, luzy na przekładniach przy silnikach (chyba planetarne) i guiding z tym nie dawał rady. Jak chcesz bezproblemowe astrofoto, to kup używane i opaskowane rowanem HEQ5 w bardzo dobrym stanie. Ustawianie na biegun ma gorsze niż AZ-EQ5, ale idzie się do tego przyzwyczaić. Z tego co pamietam w AZ-EQ5 ślimacznica jest aluminiowa, w HEQ5 jest z mosiądzu. Swój AZ-EQ5 jak kupiłem ze sklepu, to był cały w opiłkach i poszedł od razu na profesjonalny serwis.

To prawda, do wizuala jest OK. Ja nie focę. 

Natomiast czytałem kiedyś posta o opiłkach i od razu po zakupie rozebrałem gada. I zdziwienie - żadnych opiłków. 

Natomiast poszukaj w sieci jak wyregulować ten montaż, to jest bardzo proste. Bo to składanie montażu w fabryce to taka 'precyzyjna' chińska robota :flirt:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
28 minut temu, bajastro napisał:

kup używane i opaskowane rowanem HEQ5 w bardzo dobrym stanie

Taki był plan, lub kupić nowe i opaskować. Ale w ciągu ostatniego miesiąca na giełdzie (nie tu a w ogóle w internecie) pokazało się jedno i było sprzedane w 40 minut. Nie ma to nie ma ;) myśle że płakać nie będę po przesiadce z eq3-2

Edytowane przez janekosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, bobitsu300 napisał:

a Ja przymierzalem sie dzis do wystawiienia montazu azeq5 ale nie podolalem i przelozylem to na jutro. moze bysmy dobili targu 

wiesz, zakupy zrobione przez internet można zawsze zwrócić, napiszę do ciebie może się dogadamy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.