Skocz do zawartości

Pyły w byku


MaciejW

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, MaciejW napisał:

tylko jedna noc poświęcona na walkę ze sprzętem

Esencja naszego hobby ;) 

Piękne, przestrzenne, delikatnie pokazane odcienie ciemnego zdawałoby się kosmosu.

Mam mieszane uczucia kiedy patrzę na halo wokół gwiazd:

image.png.dde4cca3cd56ec305b21c807622f485b.png

Pięcioramienne  "czarne spajki", nałożone na spajki dyfrakcyjne z ramienia, a w dole kadru jeszcze pionowe, chyba z dyfrakcji na lustrze - wiem, że ten sprzęt kieruje się swoimi prawami, to cena za światłosiłę, ale jednak te detale odrywają moją uwagę od głównego tematu czyli pyłów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda sprawa kolimacji w tym Epsilonie? Ciężko i przerąbane, czy raczej spoczko i trzyma kolimację całą podróż, a zaraz po wyjęciu z bagażu nadaje się do użytku z pełną klatką? No i na czym to wieszasz, że to takie mobilne? 

 

PS :) wyszła prawdziwa petarda, ale tak jak @Marvaz sugeruje, lekki contrast by nie zaszkodził, a wręcz przeciwnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, swobodny napisał:

Mam mieszane uczucia kiedy patrzę na halo wokół gwiazd:

Pięcioramienne  "czarne spajki", nałożone na spajki dyfrakcyjne z ramienia, a w dole kadru jeszcze pionowe, chyba z dyfrakcji na lustrze - wiem, że ten sprzęt kieruje się swoimi prawami, to cena za światłosiłę, ale jednak te detale odrywają moją uwagę od głównego tematu czyli pyłów.

Nie tylko ja mam takie spajki w epsilonie, muszę kiedyś zrobić eksperyment i zasłonić brzeg lustra pierścieniem, tak, aby łapki trzymające LG nie były widoczne i zobaczyć co to da. Jeszcze są odblaski w górnym prawym rogi i lewym dolnym, muszę odkryć jaki element je rzuca.

 

10 godzin temu, Marvaz napisał:

Fantastyczne.

Przesunalbym nieco histogram bo za jasne jak na moj gust :)

No właśnie nie wiedziałem jak to u innych będzie wyglądać i w dodatku nie przyjrzałem się po konwersji na .jpg, trzeba sprawdzać na przyszłość, dzięki ;)

 

54 minuty temu, patrix napisał:

Jak wygląda sprawa kolimacji w tym Epsilonie? Ciężko i przerąbane, czy raczej spoczko i trzyma kolimację całą podróż, a zaraz po wyjęciu z bagażu nadaje się do użytku z pełną klatką? No i na czym to wieszasz, że to takie mobilne? 

 

PS :) wyszła prawdziwa petarda, ale tak jak @Marvaz sugeruje, lekki contrast by nie zaszkodził, a wręcz przeciwnie.


Trzymał kolimację, którą wykonałem przed lotem przez cały wyjazd. A kolimować musiałem, bo przez swoje niechlustwo poluzowałem LG zaraz po rozpakowaniu z kartonu  -  zapiąłem obręcze bez dovetaila i postawiłem go na 'tyłku' w zenit, obręcze za luźno zapięte, jeszcze bez dovetaila i jedna się zsuneła i walneła  w mocowanie LG. Podczas sprawdzania kolimacji odryłem, że LG mi się rusza. Więc musiałem dokręcić i kolimować. Nie miałem z tym problemu, fabryczne znaczniki i narzędzia od Taka są bardzo pomocne. Jedynie zbyt mocno dokręciłem LG, co skutkowało trójkątnymi gwiazdami. Teraz mam sposób - pomiędzy łapkę lustra, a lustro wsadzam kartę papieru, trzymając drugi koniec w dłoni, poruszając papierem powoli dokręcam, aż zacznie łapać papier - wtedy starczy. Boczne śruby z wyczuciem, trzymając tylko dwoma palcami śrubokręt.

 

Wieszałem na CEM25EC, węglowy trójnów, węglowy pręt przeciwagi i wodna przeciwwaga ;) Koledzy wieszają na CEM25P i też jak najbardziej daje radę

Edytowane przez MaciejW
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli krótko reasumując, nie taki diabeł straszny? Bo wiesz,w końcu to newton f3.3 i do tego pełna klatka. Kusi ten teleskop mnie strasznie, ale jakoś się go boję :g: Masz zdjęcie jak on wygląda na CEM25? Bo akurat mam ten mont i z chęcią bym go ożenił z tą rurką 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, MaciejW napisał:

Nie tylko ja mam takie spajki w epsilonie, muszę kiedyś zrobić eksperyment i zasłonić brzeg lustra pierścieniem, tak, aby łapki trzymające LG nie były widoczne i zobaczyć co to da. Jeszcze są odblaski w górnym prawym rogi i lewym dolnym, muszę odkryć jaki element je rzuca.

W Hypergrafie 6 https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p11082_TS-Optics-150-mm-f-2-8-hyperbolic-Astrograph-with-Corrector-and-Carbon-Tube.html

na LG jest oryginalnie diafragma - nie ma efektu spajków. Jak to zrobisz efekt powinien zniknąć.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, patrix napisał:

OK, czyli krótko reasumując, nie taki diabeł straszny? Bo wiesz,w końcu to newton f3.3 i do tego pełna klatka. Kusi ten teleskop mnie strasznie, ale jakoś się go boję :g: Masz zdjęcie jak on wygląda na CEM25? Bo akurat mam ten mont i z chęcią bym go ożenił z tą rurką 

 

Mam problemy z newtonem f/4, teraz właśnie dochodzę do wniosku, że pewnie luźne LG, a z epsilonem sobie poradziłem. Jestem zadowolony z wyboru, dobry stosunek mobilności, jakości, jasności i ceny, ale co złego to nie ja ;) Gratis zdjęcie w bagażu podręcznym.

Brak opisu.

 

Brak opisu.

Edytowane przez MaciejW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zdjęcie sprzętu. Co to dokładnie za tripod? Jest na tyle stabilny, żeby robić na nim 600 sec? Wiem, głupie pytanie, bo widać efekty i widać, że  się da, ale wolę spytać ;) Coraz bardziej mnie kusi ta rurka.  A jak rozwiązałeś guiding? Jakaś Asi??? ci tam wisi w oagu. Asiair, czy coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, patrix napisał:

Dzięki za zdjęcie sprzętu. Co to dokładnie za tripod? Jest na tyle stabilny, żeby robić na nim 600 sec? Wiem, głupie pytanie, bo widać efekty i widać, że  się da, ale wolę spytać ;) Coraz bardziej mnie kusi ta rurka.  A jak rozwiązałeś guiding? Jakaś Asi??? ci tam wisi w oagu. Asiair, czy coś innego?

trójnóg: Innorel rt90c, tylko, że wyjąłem zbędne sekcje nóg i zakończyłem nogi aluminiowymi tulejkami z gwintem na spajki. Dodatkowo aluminiowy adapter na montaż. Nie mialem problemów, jedyny problem, że bez tacki można przypadkowo złożyć nogi jak całość się przenosi. Cały czas używałem na betonie, więc nie wiem jak się zachowuje na miękkim.
AOG od lacerty dla nikona, do tego asi290 mono, niestety gwiazdy były zbyt słabe dla asi air na OAG i skończyłem szybko instalując sterowniki dla nikona na laptopie, co wcale nie było bezproblemowe

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MaciejW napisał:

Nie tylko ja mam takie spajki w epsilonie, muszę kiedyś zrobić eksperyment i zasłonić brzeg lustra pierścieniem, tak, aby łapki trzymające LG nie były widoczne i zobaczyć co to da

Poprawa jest znaczna: https://teleskop-austria.com/bild/Blende250-3.jpg 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa, która nie daje mi spokoju. Sorki, że w tym wątku o to pytam, ale przynajmniej go trochę przez to wypromujemy ;)

 

Jakie masz ringi @MaciejW? Bo nie wyglądają na oryginalne, a te od Taka kosztują majątek i są sprzedawane w pakiecie z niepotrzebnym szukaczem - https://www.firstlightoptics.com/takahashi-other-accessories/takahashi-epsilon-130-accessory-package-bundle.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, patrix napisał:

Jeszcze jedna sprawa, która nie daje mi spokoju. Sorki, że w tym wątku o to pytam, ale przynajmniej go trochę przez to wypromujemy ;)

 

Jakie masz ringi @MaciejW? Bo nie wyglądają na oryginalne, a te od Taka kosztują majątek i są sprzedawane w pakiecie z niepotrzebnym szukaczem - https://www.firstlightoptics.com/takahashi-other-accessories/takahashi-epsilon-130-accessory-package-bundle.html

 

Zamówiłem u Mitka z naszego forum, ale widzę, że usunął konto. Jeszcze możesz tutaj: https://www.ov-optics.be/takahashi-monteringen/tube-rings---dovetails/parallax-buisringen-voor-epsilon-130ed , ale drożej niż u Mitka, albo szukaj kogoś innego, kto zrobi na zamówienie

 

  

W dniu 21.01.2021 o 15:08, kubaman napisał:

Czy to jest barnard 7?

 

Stellarium podpowiada mi barnard 14 i 22 

Edytowane przez MaciejW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.