Skocz do zawartości
  • 0

Bino z refraktorem


cwic

Pytanie

Mam refraktor sw102/500 skrócony o kilka centymetrów (taki kupiłem), dokupiłem właśnie chińskie bino żeby sprawdzić czy wyostrzy bez barlowa i brakuje mi dosłownie 3-4mm.

Złączkowo wycisnąłem już co się da, czy istniej jakiś sposób żeby na przykład połączyć bino z kątówką 90 1,25 bez noska, za pomocą jakiejś krótkiej złączki wkręcanie w kątówkę i bino?

Próbował ktoś czegoś takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
2 minuty temu, cwic napisał:

Mam refraktor sw102/500 skrócony o kilka centymetrów (taki kupiłem), dokupiłem właśnie chińskie bino żeby sprawdzić czy wyostrzy bez barlowa i brakuje mi dosłownie 3-4mm.

Złączkowo wycisnąłem już co się da, czy istniej jakiś sposób żeby na przykład połączyć bino z kątówką 90 1,25 bez noska, za pomocą jakiejś krótkiej złączki wkręcanie w kątówkę i bino?

Próbował ktoś czegoś takiego?

Jeśli t SW to ma pewnie z 15mm gwintu na końcu rurki wyciągu, ja bym chyba skrócił właśnie ten gwint na końcu o te 4mm.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@cwic musiałbyś dorobić 2 złączki łączone krótkim bagnetem z 3 śrubkami co 120* - coś w stylu systemu do nasadek baadera.

 

baader-tqc-tcr-heavy-duty-t-2-quick-chan

Ale oni zrobili całość na gwintach T2. A pod nosek w kątówce i w wejściu chińskiego bino będą gwinty jakieś - do zmierzenia.

 

Najprostsze (i najdroższe) rozwiązanie, to pójście w kątówkę pryzmatyczną - nie "amici":

https://deltaoptical.pl/nasadka-katowa-baader-pryzmatyczna-32mm-t-2-90?from=listing

 

Która ma krótszą drogę optyczną niż lustrzana:

https://www.cloudynights.com/topic/362946-mirror-vs-prism-diagonal/#entry4651306

 

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kątówkę i tak muszę zmienić bo ta którą mam to jest mega plastic fantastic.

Teraz się tylko tak zastanawiam czy nie zostawić jak jest, bo sprawa wygląda tak:

- całość ostrzy mi z bino gdy mam wkręconą soczewkę x1,25 (jest to koncówka z barlowa badera 2,25), wtedy używam zestawu dwuocznie do planet i księżyca. Ostrzy mi nawet z katówką lusrzaną 2 cale.

- do głębokiego nieba, zostawiam refraktor w formie jednocznej z okularem 34mm 72st. ( okular 34mm ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 godzin temu, cwic napisał:

Czy istniej jakiś sposób żeby na przykład połączyć bino z kątówką 90 1,25 bez noska, za pomocą jakiejś krótkiej złączki wkręcanie w kątówkę i bino?

Próbował ktoś czegoś takiego?

 

Od tego kolego powinieneś w ogóle zacząć i nie ma tu co próbować -to trzeba po prostu zrobić. Trzeba sobie dorobić dwie złączki. Wywalasz gniazdo okularowe z korpusu nasadki  kątowej i w jego miejsce wkręcasz prostą ,krótką złączkę wyprowadzającą na zewnątrz korpusu nasadki np. gwint T2.  Wywalasz z nasadki bino nosek 1.25" i w jego miejsce wkręcasz złączkę składającą się tym razem z dwóch elementów- Taką jaką posiadają nasadki bino baadera. Otrzymujesz połączenie z najkrótszym torem optycznym.....

Tylko jest taka sprawa, że do nasadki 1.25" tego rozwiązania nie warto robić bo jestem prawie pewien, że obetnie Ci aperturę. Żeby zrobić takie połączenie w sposób cywilizowany to tylko z 2" kątówką.... Do tego trzeba sobie pomierzyć czy "stożka światła" z obiektywu nie zetnie Ci już sam wyciąg. Jeśli tak, to konieczne będzie albo skrócenie jeszcze samej tulei wyciągu ,albo wymiana go na 2,5-3"   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A to i tak wylądujesz z dwoma nasadkami, bo pryzmatyczne kątówki baadera nie obsłużą okularu 34mm 72*.

 

Jak skrócisz tubę i z 2" calową kątówką bino będzie OK, to przy mono z 2-calówką nie starczy tobie wysuwu wyciągu.

Można by wtedy przed 2" kątówkę wsadzać przedłużkę 2"-2" ~50mm, ale przy f/5 może winietować okular 34mm 72*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, cwic napisał:

mam 2 kątówki plastic fantastic 1,25 w której brakuje 3-4mm, i metal lustro 2" WO w której brakuje dużo ale z barlowem ostrzy

 

Ale jak wywalisz z nasadki 2" WO tuleję 2" to jej tor optyczny będzie znacznie krótszy... Tak czy siak jak chcesz to zrobić dobrze to nie masz wyjścia i musisz kombinować właśnie z tą 2" kątówką. I wszystko tu trzeba dopuszczać : dalsze skracanie tubusa, skracanie tulei wyciągu od strony obiektywu czy nawet wymianę wyciągu na większy. Wszystko trzeba sobie wymierzyć. Inaczej zetniesz aperturę zapewne do 80-90mm. Przerabiałem to zagadnienie ze stożkiem f5 i wiem, że w standardzie 1.25" z bino się go bez barlowa nie upchnie. 

Tak się składa, że sam robię sobie teraz takie patrzadło na obiektywie 80/480 i nawet w przypadku f6  nie brałem pod uwagę standardu 1.25" . Mam 2.5" wyciąg i oczywiście 2" kątówki zarówno lustrzaną jak i 45° do zastosowań dziennych. Do nich oczywiście krótkie złączki pod bino....  Ooo tak ma Kolego drogi to wyglądać, a nie jak na dyszlu wisząca - nasadka  wetknięta w wyjście okularowe kątówki z długim niepraktycznym torem optycznym i z komicznym wyglądem.... Są to ATMy warte uwagi i fajne ale trzeba je wykonać dobrze.... Pozdrawiam

obraz_2021-01-21_112923.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
40 minut temu, bartolini napisał:

Te nasadki 2" 45* niestety mają tylko ~31mm średnicy przelotu.

Pełna zgoda ale to najwięcej co można dostać na rynku w zasadzie. Do f6 z nasadką bino połączoną "na krótko" wystarczy by nie obciąć apertury .. W przypadku f5 trzeba by zmierzyć... No ale koledze raczej nie chodzi o amici 45 ° tylko o kątówkę lustrzaną. Pokazałem tylko jako przykład najlepszego w mojej ocenie połączenia nasadki bino z korpusem kątówki.  W przypadku 2" kątówki lustrzanej nie będzie problemu i z f5 pod warunkiem, że samo bino ma na wlocie odpowiednio duży przelot czyli ok 23mm jak szacuję dla tej światłosiły obiektywu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, cwic napisał:

Mój plan to używać tylko kątówki 2 cali na 2 sposoby:

- z bino i barlowem do księżyca i planet

- bez barlowa i bez bino do deep sky, z okularem 34mm

 

 

 

 

Acha .....No to jak dasz bino z barlowem, to nie będzie problemów z obcinaniem apertury z powodu tulei wyciągu... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.