Skocz do zawartości
  • 0

Wzór na maksymalną długość odrośnika.


.zombi.

Pytanie

Panowie i Panie potrzebuję obliczyć maksymalna długość odrośnika tak aby nie powodował on winietowania.

 

Zapewne wymiar ten będzie zależny od apertury, ogniskowej oraz pola widzenia w stopniach. Za pomoc będe wdzięczny ;)

 

Edytowane przez .zombi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Hej ! 

 

Sądzę, że bez wzoru się obejdzie, wystarczy pomyślunek  ;)  Coś mi świta w głowie, że 1,5 średnicy obiektywu.

Ale o innych pomyślunkach myślałem : zrobić  go jako ścięty stożek - i wtedy może być dłuższy , albo rura o większej średnicy.

Ja to mam właśnie, ale jest to wymuszone : miałem cassegraina 8 cali  i fajny, wychuchany odrośnik własnej roboty.

Zrobiony z nudów z powodu Covidu i  siedzenia w domu  na 4 literach. Ale 8 cali wymieniłem na  6" , odrośnik sobie zostawiłem -

tylko wymagał przeróbki. Wklejałem więc resztki maty , musiałem zostawić oczywiście miejsce na dowetail...

Lekkie , łatwe i przyjemne , cha, cha !  No i  "niezniszczalne "  ;)

 

Widzę , gdy to piszę, że uczynny Bartolini już Ci tam coś skrobnął :)

 

 

DSC00375.thumb.JPG.e9d76bb728ca74e77c597ec26c05308d.JPGDSC00376.thumb.JPG.f92095ee6b00c53e6480b327cdb8f96a.JPGDSC00377.thumb.JPG.0979fb730ec3fd2a8c1530c151fb26b9.JPGDSC00378.thumb.JPG.16841819caa5a12b2113454812a8fe9a.JPG

 

Fotki po przeróbce , wyłącznie dla Ciebie  ;)

 

 

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, bartolini napisał:

W excelu:

=((Średnica_wewnętrzna_odrośnika-Apertura)/2)/TAN(((Pole_okularu)/(Ogniskowa_teleskopu/(Ogniskowa_okularu)))/2)

 

Dane wejściowe i wynik w metrach. Pole okularu w radianach (1rad=57*)

 

Zapomniałem dopisać że to pod astrofoto, wiesz jak przekształcić to równanie aby brało pod uwagę przekątna matrycy a nie okular ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, .zombi. napisał:

 

Zapomniałem dopisać że to pod astrofoto, wiesz jak przekształcić to równanie aby brało pod uwagę przekątna matrycy a nie okular ?

 

Dopóki nie wchodzimy w kąty powyżej, ja wiem, kilkadziesiąt stopni, to wystarczą przybliżenia małokątowe.

W tym wypadku geometria mówi:


L = f * (O - A) / M

gdzie L to długość odrośnika, O to jego wewnętrzna średnica, A to apertura, M to rozmiar matrycy - wszystko w mm.

 

ogniskowa.png

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, zbignieww napisał:

Sądzę, że bez wzoru się obejdzie, wystarczy pomyślunek  ;) (...)

 

 

Wzór właśnie wynika z nieco głębszego pomyślunku i jest bardzo pomocy, bo można się szybko przekonać, że nawet dla najprostszego cylindrycznego odrośnika jego długość wychodzi i tak bardzo duża.
Dla przykładu, dla ED80, który fabrycznie ma 105 mm odrośnika o zewnętrznej średnicy 116 mm, wychodzi przy ekstremalnych założeniach:  okular 100*/40 mm (x15), że można go przedłużyć aż do 300 mm rurą nasuwaną na fabryczny odrośnik.

 

Co do astrofoto, to we wzorze podanym przez @bartolini "Ogniskowa_teleskopu / Ogniskowa_okularu" jest powiększeniem, więc wg mnie można po prostu zastąpić "Ogniskowa_okularu" przez "Przekatna_matrycy".

Dla małych kątów wzór ten upraszcza się wtedy do wzoru podanego przez @Behlur_Olderys.

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
51 minut temu, .zombi. napisał:

 

Zapomniałem dopisać że to pod astrofoto, wiesz jak przekształcić to równanie aby brało pod uwagę przekątna matrycy a nie okular ?

Nie mam teraz czasu się zastanawiać - ale tak na szybko Możesz przyrównać przekątną chipu do field stopu któregoś z okularów:

https://www.televue.com/engine/TV3b_page.asp?id=214

I wtedy policzyć moim wzorem.

 

Obiektywy foto to inna bajka - np. trzeba by uwzględnić dystorsję.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Dopóki nie wchodzimy w kąty powyżej, ja wiem, kilkadziesiąt stopni, to wystarczą przybliżenia małokątowe.

W tym wypadku geometria mówi:


L = f * (O - A) / M

gdzie L to długość odrośnika, O to jego wewnętrzna średnica, A to apertura, M to rozmiar matrycy - wszystko w mm.

 

ogniskowa.png

Czy tylko mi się wydaje, że w Twoim wzorze sin(a) będzie większy od 1?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.