Skocz do zawartości

North Star czyli Gwiazda Polarna


alesol

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś ostatnio obserwował gwiazdę północną przez teleskop? Wczoraj wycelowałem refraktor (TS 90/600) na Gwiazdę Północną. Jak wiemy jest ona bardzo blisko bieguna północnego. Wskutek precesji oś obrotu naszej planety zmienia położenie na niebie w ciągu 25772 lat. To dlatego za około 13000 nie najjaśniejsza gwiazda Małego Wozu (jak obecnie) ale najjaśniejsza gwiazda gwiazdozbioru Lutni, Wega stanie się "Gwiazdą Polarną". Ale wrócmy do naszej obecnej Polaris. Przy powiększeniu 200x widziałem wyraźnie dwa składniki, prawie jednakowej jasności. W/g atlasu online nieba Cartes du Ciel są tu dwie gwiazdy oddalone od siebie 1.3 sekundy łuku. Moim zaskoczeniem jest to, że w/g Stellarium jest tam tylko jedna gwiazda. Wogle to Polaris jest gwiazdą potrójną ale jej składniki są dużo słabsze od Polaris i w większej odległości. Czyli w moim refraktorze widziałem układ pozorny gwiazd podwójnych. Nie mogłem znaleźć żadnej info o tym. A tak przy okazji ciekawy link do obserwacji gwiazd podwójnych: http://astrofan.pl/wybrane-najciekawsze-gwiazdy-podwojne-i-wielokrotne/ . 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, (z opisu na wiki) że dwóch jednakowo jasnych gwiazd dominujących ten obszar nieba nie powinieneś zobaczyć. Tam jest gradacja.

 

Ale ... właśnie w tych dniach jest doniesienie o tajemniczości tej gwiazdy. Coś bardzo nie gra z masą oszacowaną.

 

"Hilding R. Neilson, astrofizyk z University of Toronto powiedział, że Polaris jest szczególnie trudną do zbadania gwiazdą.

Znajduje się nad biegunem północnym Ziemi, czyli poza polem widzenia większości teleskopów.

Teleskopy wyposażone w sprzęt niezbędny do precyzyjnego pomiaru właściwości gwiazd są zwykle zaprojektowane do badania znacznie słabszych,

ale bardziej odległych gwiazd. Polaris jest dla nich zbyt jasnym obiektem."


Siema
https://tech.wp.pl/tajemnica-gwiazdy-polarnej-naukowcy-nie-sa-w-stanie-znalezc-wyjasnienia-6487807886104705a

Linki:

MjQwOTMxYgswFTlnYgNvHnNNbT0kWmFIJFV1dmI3

 

Polaris_alpha_ursae_minoris.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już wiem, przed chwilą sprawdziłem!. Nic takiego nie ma. Po prostu ostatnie tygodnie są tak niepogodne, że nie mam kiedy dobrze przetestować mój nowo nabyty sprzęt. Parę dni było ładnie ale mróz (-21 stopni) tak siarczysty, że po pół godzinie obserwacji nieba, na koniec spojrzałem na gwiazdę północną z nie sfokusowanym okularem i uciekłem zziębnięty do domu. A wogle to wina tych wszystkich ostatnio postów z UFAmi i kosmitami! 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktos chciał zobaczyc jak wyglądaja gwiazdy podwójne (zanim sam je zobaczy na własne oczy ;) ) to tutaj sa świetne szkice:

http://www.perezmedia.net/beltofvenus/archives/000438.html

 

Jest tam tez i Alpha Ursae Minoris, czyli Polaris, czyli obecna Gwiazda Północna. Trzeba zwrócic uwagę na powiększenia, a właściwie to źrenice wyjściowe...

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, JSC napisał:

Gdyby ktos chciał zobaczyc jak wyglądaja gwiazdy podwójne (zanim sam je zobaczy na własne oczy ;) ) to tutaj sa świetne szkice:

http://www.perezmedia.net/beltofvenus/archives/000438.html

 

Jest tam tez i Alpha Ursae Minoris, czyli Polaris, czyli obecna Gwiazda Północna. Trzeba zwrócic uwagę na powiększenia, a właściwie to źrenice wyjściowe...

 

Kurczaki :D.

Skąd ty wynajdujesz takie cymesy?

Fajny materiał. Przyda się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.