Jump to content

Mgławica Planetarna


PiotrZ
 Share

Recommended Posts

To zdjęcie zrobiłem przypadkiem we wtorek . Kiepska pogoda i świecący księżyc pozwolił tylko na testy sprzętowe . Do refraktora 80ED o ogniskowej 600 mm dodałem telekonwerter 2x i jeszcze drugi fotograficzny telekonwerter 2x . Nie spodziewałem się że tak szalony zestaw różnej optyki się zogniskuje ale okazało się to możliwe . Z ogniskową 2400 mm próbowałem ustawić montaż metodą dryfu . Po tej czynności nie odmówiłem sobie podjęcia próby zrobienia zdjęcia maleńkiej mgławicy planetarnej . Należy ją nazwać , odpowiedzi jak zwykle na priva . Jedynym utrudnieniem jest kiepska jakość zdjęcia :P

 

zag2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Widoczna na zdjęciu mgławica to NGC 2392 czyli Eskimo Nebula . Prawidłowo odpowiedzieli kolejno :

1.Astrokosmo

2.Emde

3.Teha

4.Filip

5.Luki

6.Antqjon

7.Adamo

8.P@weł

Gratuluję wszystkim .

Link to comment
Share on other sites

Nie skończyłem jeszcze spraw z Eskimosem . Wtedy o kilka stopni obok walił wściekle księżyc . Dziwię się że cokolwiek w tych warunkach wyszło ale Eskimo, nu pagadi B) w Bieszczadach .

Link to comment
Share on other sites

Guest Paweł Schmidt

Witam!

 

Mgławica planetarna - Eskimos (NGC 2392, ARO 24, VV 38, VV' 63, PK 197+17.1, PN G197.8+17.3, IRAS 07262+2100,Twarz klauna) została odkryta w 1787 roku przez niemieckiego astronoma Williama Herschela. Swą nazwę zawdzięcza swoistemu wyglądowi, który przypomina twarz Eskimosa opatuloną kapturem. Znajduje się w odległości ok. 5000 lat świetlnych w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Jest dosyć młodą mgławicą, utworzyła się jakieś 10000 lat temu podczas wyrzutu materii ze swej centralnej gwiazdy podczas stadium czerwonego olbrzyma. Obecnie materia mgławicy oddala się od ?matki? z prędkością ponad 400km/s, tworząc włóknistą strukturę o promieniu jednego roku świetlnego.

 

Dane:

Rozmiary: 0.8'x 0.7'

Położenie: R.A. 7h 29m; Dec. 20° 55'

Jasność mgławicy: 8,6mag

Jasność powierzchniowa mgławicy: 6,8mag (to nie pomyłkaJ-jasność powierzchniowa tej mgławicy jest rzeczywiście większa od całkowitej jasności (jasności), a to z tego powodu że liczy się ją dla minuty kwadratowej, a obiekt ten jest od niej mniejszy)

Jasność gwiazdy centralnej: 11mag

 

 

 

 

Paweł Schmidt

Edited by Paweł Schmidt
Link to comment
Share on other sites

Mnie Twoja zagadka zmotywowała do odnalezienia tej mgławicy, której nigdy wcześniej nie widziałem. I dzisiaj odszukałem ją i jestem z tego nader zadowolony. Oby więcej takich motywoujących zagadek!

Link to comment
Share on other sites

Obecnie materia mgławicy oddala się od ?matki? z prędkością ponad 400km/s, tworząc włóknistą strukturę o promieniu jednego roku świetlnego.

Istnieje hipoteza, że wyrzut gorącej materii/gazów po dotarciu do czegoś podobnego do naszego obłoku Oorta, spowodował sublimację brył lodowych znajdujacych się w nim. Sam obłok odłamków skalno-lodowych utworzył się mniej wiecej równocześnie z gwiazdą centralną. Efektem sublimacji są właśnie widoczne na zdjęciu z HST kłaczki. To coś jak wielkie komety spoza naszego układu słonecznego. Czyli komeciarze coś kolejnego do złowienia :).

 

Życzę Piotrowi złapania kłaczków

Link to comment
Share on other sites

Czy Oskarze udało Ci się dostrzec to zgrubienie (grzywkę Eskimosa) z Wroca? A moze też bródkę?

 

Nie widziałem ich, ale też nie przypatrywałem się szczególnie. Następnym razem poobserwuję dłużej i na większym powiększeniu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 46 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.