Jump to content

OAG - przyjaciel czy wróg ?


Sebastianus
 Share

Recommended Posts

Hej,

 

chciałbym się w tym wątku dzielić swoimi perypetiami z wynikami prowadzenia montażu za pomocą off axis guidera. Jest to mój pierwszy OAG z jakim mam doczynienia, więc pewne rzeczy są dla mnie dziwne i  nietypowe. Aktualnie, zestaw składa sie z TS APO ED 50/330, dedykowanego flattenera, oraz aparatu Canon 1100D połączonego za pomocą T ring'u. Dotychczas guidowałem za pomocą ASI mini guide scope oraz kamery ASI120 MM.  Nowy OAG zastępuje T ring.

 

OAG to dokładnie taki model:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p2722_TS-Optics-Off-Axis-Guider-for-Canon-EOS-cameras---replaces-the-T-ring.html

 

Po połączeniu wszystkiego wygląda to tak jak na fotce poniżej. Po zgrubnym ustawieniu ostrości kamery i aparatu na maszcie odległej anteny, ustawiłem osstrość zgrubnie na księżycu. Na "fine tuning" przyjdzie czas w nocy za pomocą maski bahtinova. 

Podczas ustawiania ostrości "na księżycu" zauważyłem , że w zależności od położenia obiektu w kadrze nieco zmienia się ostrość i jasność obiektu. Czy to tak jest czy coś jest nie tak?

Wg mnie w tym OAGu nie ma możliwosci zmiany pozycji pryzmatu i przesunięcia go ku centrum toru optycznego, choć jest jeszcze miiejsce i nie zasloniłby matrycy. Czy inne OAG'i tak mają? 

Czym może być spowodowane to pojaśnienie w kadrze kamery guidującej?

 

 

 

Seb

 

 

 

 

oag4.JPG

oag1.jpg

oag2.jpg

oag3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ogólnie jakość obrazu w oagu jest średnia i to jest normalne. Na pewno może wystąpić winietowanie i być może niesymetryczne. Peryferia obrazu generowanego przez teleskop mają też większe wady optyczne, więc w guiderze to wyjdzie. Utrata ostrości, jeśli to nie kwestia końca korekcji teleskopu, to może wynikać też z przechylenia mocowania aparatu na nodze oaga - czyli przechylenia tego ruchomego elementu, którym regulujesz ostrość. A odblaskami to bym się w ogóle nie przejmował, bo oag to zasadniczo generator odblasków, tam wszystko się odbija gdzie popadnie.

9 minut temu, Sebastianus napisał:

Wg mnie w tym OAGu nie ma możliwosci zmiany pozycji pryzmatu i przesunięcia go ku centrum toru optycznego, choć jest jeszcze miiejsce i nie zasloniłby matrycy. Czy inne OAG'i tak mają? 

Większość oagów raczej ma regulację. Tutaj zrezygnowali z niej pewnie z powodu małych rozmiarów oraz dedykowania sprzętu pod konkretny rozmiar matrycy. Być może jest to odsunięte z myślą o jaśniejszej optyce.

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minut temu, MateuszW napisał:

Utrata ostrości, jeśli to nie kwestia końca korekcji teleskopu, to może wynikać też z przechylenia mocowania aparatu na nodze oaga - czyli przechylenia tego ruchomego elementu, którym regulujesz ostrość

 

Jak będę ustawiał wspólną ostrość za pomocą maski bahtinowa to ustawić gwiazdę raczej w centrum kadru kamery guidującej czy nie ma to aż takiego znaczenia ?

Link to comment
Share on other sites

5 minut temu, Sebastianus napisał:

 

Jak będę ustawiał wspólną ostrość za pomocą maski bahtinowa to ustawić gwiazdę raczej w centrum kadru kamery guidującej czy nie ma to aż takiego znaczenia ?

Najlepiej tam, gdzie masz najlepszą jakość obrazu. A niewielka nieostrość gwiazdy nie ma znaczenia, dopóki program odróżnia ją od tła.

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Chyba jednak wróg. Jeszcze nie ten "level" dla mnie. Niestety pryzmat w tym guiderze jest zbyt daleko od centrum osi optycznej jak na mój sprzęt, i gwiazdy na obwodzie toru są przecinkami. Ponadto , ASI120mm chyba jest zbyt mało czuła, i mimo krótkiej ogniskowej teleskopu, nic nie mogłem znaleźć do ustawienia ostrości. Sfrustrowany wróciłem do domu. Montuje ponownie guider na barana i tyle.

Link to comment
Share on other sites

18 minut temu, Grzędziel napisał:

Ciekawi mnie, czemu poszedłeś w OAG.

Czy guidowanie za pomocą ASI mini guide scope oraz kamery ASI120 MM nie działało dobrze i chciałeś poprawić, czy po prostu podjąłeś wyzwanie bo byłeś ciekaw z czym to się je?

 

 

 

Prowadzenie działało raz gorzej, raz lepiej. Chciałem spróbować OAG'a w połączeniu z Canonem i ASI120 , którą używałem do tej pory do guidingu.. Niestety ,nie planuje na razie zmiany kamery głównej na coś z wyższej półki, ani guidującej do kompletu. Inaczej poszedłym pewnie w ZWO, tym bardziej, że mam koło filtrowe i filtry w szafie.

Mam jeszcze SCT8 z reduktorem ogniskowej i SC T adapterem i pomyslałem, że jak sie uda z refraktorem to podłącze ten OAG do SCT, ale z tego co widzę to raczej nie ma szans, żeby to zadziałało. No nic, albo odeślę, albo zostawie i może kiedyś wrócę do tematu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.