Skocz do zawartości

OAG - przyjaciel czy wróg ?


Sebastianus

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

chciałbym się w tym wątku dzielić swoimi perypetiami z wynikami prowadzenia montażu za pomocą off axis guidera. Jest to mój pierwszy OAG z jakim mam doczynienia, więc pewne rzeczy są dla mnie dziwne i  nietypowe. Aktualnie, zestaw składa sie z TS APO ED 50/330, dedykowanego flattenera, oraz aparatu Canon 1100D połączonego za pomocą T ring'u. Dotychczas guidowałem za pomocą ASI mini guide scope oraz kamery ASI120 MM.  Nowy OAG zastępuje T ring.

 

OAG to dokładnie taki model:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p2722_TS-Optics-Off-Axis-Guider-for-Canon-EOS-cameras---replaces-the-T-ring.html

 

Po połączeniu wszystkiego wygląda to tak jak na fotce poniżej. Po zgrubnym ustawieniu ostrości kamery i aparatu na maszcie odległej anteny, ustawiłem osstrość zgrubnie na księżycu. Na "fine tuning" przyjdzie czas w nocy za pomocą maski bahtinova. 

Podczas ustawiania ostrości "na księżycu" zauważyłem , że w zależności od położenia obiektu w kadrze nieco zmienia się ostrość i jasność obiektu. Czy to tak jest czy coś jest nie tak?

Wg mnie w tym OAGu nie ma możliwosci zmiany pozycji pryzmatu i przesunięcia go ku centrum toru optycznego, choć jest jeszcze miiejsce i nie zasloniłby matrycy. Czy inne OAG'i tak mają? 

Czym może być spowodowane to pojaśnienie w kadrze kamery guidującej?

 

 

 

Seb

 

 

 

 

oag4.JPG

oag1.jpg

oag2.jpg

oag3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jakość obrazu w oagu jest średnia i to jest normalne. Na pewno może wystąpić winietowanie i być może niesymetryczne. Peryferia obrazu generowanego przez teleskop mają też większe wady optyczne, więc w guiderze to wyjdzie. Utrata ostrości, jeśli to nie kwestia końca korekcji teleskopu, to może wynikać też z przechylenia mocowania aparatu na nodze oaga - czyli przechylenia tego ruchomego elementu, którym regulujesz ostrość. A odblaskami to bym się w ogóle nie przejmował, bo oag to zasadniczo generator odblasków, tam wszystko się odbija gdzie popadnie.

9 minut temu, Sebastianus napisał:

Wg mnie w tym OAGu nie ma możliwosci zmiany pozycji pryzmatu i przesunięcia go ku centrum toru optycznego, choć jest jeszcze miiejsce i nie zasloniłby matrycy. Czy inne OAG'i tak mają? 

Większość oagów raczej ma regulację. Tutaj zrezygnowali z niej pewnie z powodu małych rozmiarów oraz dedykowania sprzętu pod konkretny rozmiar matrycy. Być może jest to odsunięte z myślą o jaśniejszej optyce.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MateuszW napisał:

Utrata ostrości, jeśli to nie kwestia końca korekcji teleskopu, to może wynikać też z przechylenia mocowania aparatu na nodze oaga - czyli przechylenia tego ruchomego elementu, którym regulujesz ostrość

 

Jak będę ustawiał wspólną ostrość za pomocą maski bahtinowa to ustawić gwiazdę raczej w centrum kadru kamery guidującej czy nie ma to aż takiego znaczenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Sebastianus napisał:

 

Jak będę ustawiał wspólną ostrość za pomocą maski bahtinowa to ustawić gwiazdę raczej w centrum kadru kamery guidującej czy nie ma to aż takiego znaczenia ?

Najlepiej tam, gdzie masz najlepszą jakość obrazu. A niewielka nieostrość gwiazdy nie ma znaczenia, dopóki program odróżnia ją od tła.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak wróg. Jeszcze nie ten "level" dla mnie. Niestety pryzmat w tym guiderze jest zbyt daleko od centrum osi optycznej jak na mój sprzęt, i gwiazdy na obwodzie toru są przecinkami. Ponadto , ASI120mm chyba jest zbyt mało czuła, i mimo krótkiej ogniskowej teleskopu, nic nie mogłem znaleźć do ustawienia ostrości. Sfrustrowany wróciłem do domu. Montuje ponownie guider na barana i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Grzędziel napisał:

Ciekawi mnie, czemu poszedłeś w OAG.

Czy guidowanie za pomocą ASI mini guide scope oraz kamery ASI120 MM nie działało dobrze i chciałeś poprawić, czy po prostu podjąłeś wyzwanie bo byłeś ciekaw z czym to się je?

 

 

 

Prowadzenie działało raz gorzej, raz lepiej. Chciałem spróbować OAG'a w połączeniu z Canonem i ASI120 , którą używałem do tej pory do guidingu.. Niestety ,nie planuje na razie zmiany kamery głównej na coś z wyższej półki, ani guidującej do kompletu. Inaczej poszedłym pewnie w ZWO, tym bardziej, że mam koło filtrowe i filtry w szafie.

Mam jeszcze SCT8 z reduktorem ogniskowej i SC T adapterem i pomyslałem, że jak sie uda z refraktorem to podłącze ten OAG do SCT, ale z tego co widzę to raczej nie ma szans, żeby to zadziałało. No nic, albo odeślę, albo zostawie i może kiedyś wrócę do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.