Skocz do zawartości
  • 0

Pomocy - co kupić - jaki sprzęt ?


Henryk B.

Pytanie

Przede wszystkim witam !

Przechodzę na emeryturę - chcę sobie sprezentować teleskop do obserwacji nieba. Zawsze mnie ekscytowało niebo i to co się tam znajduje. Nie muszę mówić, że będzie to mój pierwszy teleskop - więc marzeniem moim jest by był w miarę prosty w obsłudze. Mam działkę w odległości ponad  ok. 20 km od Trójmiasta i ok10 km od większych zabudowań. Obserwację prowadziłbym na tej działce, ale też czasami na balkonie mieszkania. Piszę o tym, bo już zorientowałem się , że może to mieć znaczenie przy wyborze sprzętu. Jeszcze jedno - na ten cel przeznaczyć chcę fundusz w wysokości 1000 zł max 1500. Zwracam się do Was więc z prośbą o podpowiedź - co ewentualnie mógłbym kupić ?

Heniek.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
6 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Jakże bliska staje mi się ta filozofia :D.

Teraz cały pic polega na tym, by znaleźć równowagę między tymi dwoma parametrami. 

Według B.Paolini 6" czystej apertury wystarczy do zobaczenia wszystkiego co jest dostępne.

Witam !

Przyznaję, że nie łapię co masz na myśli w ostatnim zdaniu ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
51 minut temu, Henryk B. napisał:

Przyznaję, że nie łapię co masz na myśli w ostatnim zdaniu ;-)

Kolega pewnie ma na myśli to, że większość popularnych obiektów można zobaczyć w aperturze 150mm. 

No jest to nie do końca prawda, bo apertura jednak 'rz@dzi'. 

Ale 100mm nie jest złe. Moim zdaniem idealne na początek dla osób w słusznym wieku. Z całym szacunkiem. 

 

EDIT. Ludzie są różni. Ale rozwijając swoją 'filozofię' podaną wcześniej, chodzi mi o to, że obserwacje mają być przyjemnością, wytchnieniem i oderwaniem się od szarej codzienności życia. A nie walką ze sprzętem. Przed obserwacjami, w trakcie i po nich

Dziś nikt by mnie nie namówił do zakupu Newtona. Żadnego, ani 150/750 ani 16". Nie ten wiek, nie ten target. Patrz wyżej. 

A ponieważ jesteśmy różni, mamy różne możliwości, potrzeby i cele, to nikogo nie namawiam do takiego podejścia.

A wracając do tematu, od czegoś trzeba zacząć. Kupuj ten refraktor 100/600. Będzie Pan zadowolony :flirt:

Edytowane przez kjacek
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, kjacek napisał:

Kolega pewnie ma na myśli to, że większość popularnych obiektów można zobaczyć w aperturze 150mm. 

No jest to nie do końca prawda, bo apertura jednak 'rz@dzi'. 

Ale 100mm nie jest złe. Moim zdaniem idealne na początek dla osób w słusznym wieku. Z całym szacunkiem. 

 

EDIT. Ludzie są różni. Ale rozwijając swoją 'filozofię' podaną wcześniej, chodzi mi o to, że obserwacje mają być przyjemnością, wytchnieniem i oderwaniem się od szarej codzienności życia. A nie walką ze sprzętem. Przed obserwacjami, w trakcie i po nich

Dziś nikt by mnie nie namówił do zakupu Newtona. Żadnego, ani 150/750 ani 16". Nie ten wiek, nie ten target. Patrz wyżej. 

A ponieważ jesteśmy różni, mamy różne możliwości, potrzeby i cele, to nikogo nie namawiam do takiego podejścia.

A wracając do tematu, od czegoś trzeba zacząć. Kupuj ten refraktor 100/600. Będzie Pan zadowolony :flirt:

Ja bym poszukał cos w rodzaju TAL Alkor. Apertura 65mm ale optyka bardzo dobra, statyw stateczny, montaż z mikroruchami a cena myslę, że znajdzie sie do 600zł. Za resztę dokupiłbym przystawkę do smartfona dobry okular ale o krótkiej ogniskowej (300-400zł) ewentualnie T ring czyli przystawkę do aparatu foto. Taki teleskop jest mobilny, lekki a stateczny. Co do apertury na portalach sklepów są dostępne teleskopy najlepszych producentów z aperturą 60-100mm ale w cenie 3-5 tys zł. Przez tej klasy można zobaczyć tyle co przez popularne ale z dużo większą aperturą. Też są lekkie i mobilne dodatkowo mają odpowiednie statywy i montaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, kjacek napisał:

Kolega pewnie ma na myśli to, że większość popularnych obiektów można zobaczyć w aperturze 150mm. 

No jest to nie do końca prawda, bo apertura jednak 'rz@dzi'. 

Ale 100mm nie jest złe. Moim zdaniem idealne na początek dla osób w słusznym wieku. Z całym szacunkiem. 

 

EDIT. Ludzie są różni. Ale rozwijając swoją 'filozofię' podaną wcześniej, chodzi mi o to, że obserwacje mają być przyjemnością, wytchnieniem i oderwaniem się od szarej codzienności życia. A nie walką ze sprzętem. Przed obserwacjami, w trakcie i po nich

Dziś nikt by mnie nie namówił do zakupu Newtona. Żadnego, ani 150/750 ani 16". Nie ten wiek, nie ten target. Patrz wyżej. 

A ponieważ jesteśmy różni, mamy różne możliwości, potrzeby i cele, to nikogo nie namawiam do takiego podejścia.

A wracając do tematu, od czegoś trzeba zacząć. Kupuj ten refraktor 100/600. Będzie Pan zadowolony :flirt:

Dzieki - i właśnie oto chodzi aby "Pa był zadowolony" ;-)

A swoją drogą, ponieważ kilka razy padł temat - lornetka - zacząłem się im przyglądać. Do tej pory od razu je dyskwalifikowałem, uznając, że teleskop brzmi dumniej i poważniej. Wiem, wiem - nie komentujcie. Ale fakt, zaczynam je inaczej traktować ;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Henryk B. napisał:

Dzieki - i właśnie oto chodzi aby "Pa był zadowolony" ;-)

A swoją drogą, ponieważ kilka razy padł temat - lornetka - zacząłem się im przyglądać. Do tej pory od razu je dyskwalifikowałem, uznając, że teleskop brzmi dumniej i poważniej. Wiem, wiem - nie komentujcie. Ale fakt, zaczynam je inaczej traktować ;-).

A jak bardzo lubisz odginać głowę w górę i nie cierpisz wtedy na ból karku? Albo inne zawroty głowy? 

Lornetka tylko na porządniejszym statywie foto. Ale tu odginasz głowę do tyłu przy obserwacji wyżej położonych obiektów. 

Jest też na to rozwiązanie. Żuraw lornetkowy. Miałem jeden rownoległoboczny dobry, ale mało mobilny. Ważył chyba z tonę i to był pancerny. Można było powiesić na nim niemal wszystko. Obserwacje w zenicie z leżaczka. 

Gdy wjechał we mnie samochód z naprzeciwka, to po wypadku lornetki przestały mnie bawić. 

 

Z refraktorem nie ma tego problemu. Patrzysz w okular zamocowany w kątówce 90 stopni (najlepiej 2 calowej). Pochylasz głowę lekko w dół.

Mam na myśli niezbyt długi teleskop. Myślę, że 600mm to takie moje maksimum. Bo wyobraź sobie obserwacje w zenicie teleskopem 900mm... Ja nie lubię obserwować 'na leżąco' (to trochę sarkazm, ale wygodnie nie jest). 

 

1 godzinę temu, Adam Jadwiszczok napisał:

Ja bym poszukał cos w rodzaju TAL Alkor. Apertura 65mm ale optyka bardzo dobra.

A dlaczego taki egzotyczny teleskop? Apertura jak w szukaczu... A Kolega jednak chciałby pooglądać DSy. Sporo z nich jest dostępnych w malej lornetce, ale każdy wzrost apertury, to większy zasięg. 

 

No właśnie, tu sugeruję poszukać i wydrukować tabelę @wimmer'a . Świetna sprawa na początek. Tu jest wersja online:

http://picios.pl/wimmer/

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, kjacek napisał:

A jak bardzo lubisz odginać głowę w górę i nie cierpisz wtedy na ból karku? Albo inne zawroty głowy? 

Lornetka tylko na porządniejszym statywie foto. Ale tu odginasz głowę do tyłu przy obserwacji wyżej położonych obiektów. 

Jest też na to rozwiązanie. Żuraw lornetkowy. Miałem jeden rownoległoboczny dobry, ale mało mobilny. Ważył chyba z tonę i to był pancerny. Można było powiesić na nim niemal wszystko. Obserwacje w zenicie z leżaczka. 

Gdy wjechał we mnie samochód z naprzeciwka, to po wypadku lornetki przestały mnie bawić. 

 

Z refraktorem nie ma tego problemu. Patrzysz w okular zamocowany w kątówce 90 stopni (najlepiej 2 calowej). Pochylasz głowę lekko w dół.

Mam na myśli niezbyt długi teleskop. Myślę, że 600mm to takie moje maksimum. Bo wyobraź sobie obserwacje w zenicie teleskopem 900mm... Ja nie lubię obserwować 'na leżąco' (to trochę sarkazm, ale wygodnie nie jest). 

 

A dlaczego taki egzotyczny teleskop? Apertura jak w szukaczu... A Kolega jednak chciałby pooglądać DSy. Sporo z nich jest dostępnych w malej lornetce, ale każdy wzrost apertury, to większy zasięg. 

 

No właśnie, tu sugeruję poszukać i wydrukować tabelę @wimmer'a . Świetna sprawa na początek. Tu jest wersja online:

http://picios.pl/wimmer/

 

Sugeruję przeczytać wczeniejsze moje komentarze. Własnie wystawiam na sprzedaż dużego TAL 1M. Zostawiam sobie Tal Alcor o aperturze 65mm (mam 2 Alcory bo musiałem kupić dwa aby mi je dostarczono). Dlaczego to pisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, kjacek napisał:

A jak bardzo lubisz odginać głowę w górę i nie cierpisz wtedy na ból karku? Albo inne zawroty głowy? 

 

 

Niekoniecznie musi boleć kark :) https://www.youtube.com/watch?v=Re25JBco8AI 

Patrzenie refraktorem w zenicie też "boli" . 

Kupno lornetki nie wyklucza późniejszego kupna teleskopu. Nawet mała lornetka pokaże większośc najciekwszych obiektów i pozwoli oswoić się z niebem . 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak się człowiek nie może zdecydować na jedyny słuszny sprzęt to zawsze może kupić ich kilka. Mam refraktor, Maka, Newtona, 5 obiektywów, dwie lornetki, monokular i wcale nie odczuwam nadmiaru szkliwa :)

 

Henryk, nie myśl za długo jaki kupić teleskop, szkoda czasu!

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Adam Jadwiszczok napisał:

Sugeruję przeczytać wczeniejsze moje komentarze. Własnie wystawiam na sprzedaż dużego TAL 1M. Zostawiam sobie Tal Alcor o aperturze 65mm (mam 2 Alcory bo musiałem kupić dwa aby mi je dostarczono). Dlaczego to pisałem.

Czytałem, jednak nie ze wszystkim się zgadzam. Przykład, z pamięci, dlaczego niby na montażu AZ nie można osiągać większych powiększeń od 80x?... I czy w każdym montażu bez mikroruchów występują drgania po wybraniu nowego obiektu do obserwacji? 

W pierwszym wypadku zależy to od teleskopu i okularu, w drugim od niewłaściwie dobranego montażu pod teleskop. Zgadzam się, że ze względu na oszczędności, producenci i sprzedawcy sprzętu najczęściej oferują zestawy zupełnie niedobrane. Klient i tak kupi. Później albo wyrzuci, albo jeśli się wciągnie kupi lepszy montaż. Kuriozum to 90/900 na AZ3. Takich bubli jest niestety więcej. 

 

Nie znam Tal Alcor. Ale 65mm Newton to moim zdaniem jest nieporozumienie. Trochę wyjaśnia mi zdanie: sdiełano w CCCP... 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, kjacek napisał:

Czytałem, jednak nie ze wszystkim się zgadzam. Przykład, z pamięci, dlaczego niby na montażu AZ nie można osiągać większych powiększeń od 80x?... I czy w każdym montażu bez mikroruchów występują drgania po wybraniu nowego obiektu do obserwacji? 

W pierwszym wypadku zależy to od teleskopu i okularu, w drugim od niewłaściwie dobranego montażu pod teleskop. Zgadzam się, że ze względu na oszczędności, producenci i sprzedawcy sprzętu najczęściej oferują zestawy zupełnie niedobrane. Klient i tak kupi. Później albo wyrzuci, albo jeśli się wciągnie kupi lepszy montaż. Kuriozum to 90/900 na AZ3. Takich bubli jest niestety więcej. 

 

Nie znam Tal Alcor. Ale 65mm Newton to moim zdaniem jest nieporozumienie. Trochę wyjaśnia mi zdanie: sdiełano w CCCP... 

No cóż teleskopy tal to klasyka. Recenzja (z przed lat) http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=740

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, Qrczak99 napisał:

Niekoniecznie musi boleć kark :) https://www.youtube.com/watch?v=Re25JBco8AI 

Patrzenie refraktorem w zenicie też "boli" . 

Kupno lornetki nie wyklucza późniejszego kupna teleskopu. Nawet mała lornetka pokaże większośc najciekwszych obiektów i pozwoli oswoić się z niebem . 

Takich patentów jest sporo. Wszystkie mają jedną wadę. To siedzisko trzeba przenieść na miejsce obserwacji. Większość rozwiązań jakie widziałem to takie rozwiązania semi-stacjonarne. 

 

Gdy jadę z małym refraktorem na obserwacje to tak pakuję rzeczy, że za jednym razem zanoszę je na miejsce obserwacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, kjacek napisał:

You made my day :grin:

 

I to nie jest recenzja Tal Alcor :flirt:... 

To recenzja jego większego braciszka ale to ta sama stajnia. Alkor (ten mój) ma montaż azymutalny. Na niemieckich i angielskich portalach widziałem z paralaktycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, Adam Jadwiszczok napisał:

To recenzja jego większego braciszka ale to ta sama stajnia. Alkor (ten mój) ma montaż azymutalny. Na niemieckich i angielskich portalach widziałem z paralaktycznym.

No przecież widziałem. Stary sprzęt. Dla kolekcjonerów. On zdaje mi się ma własną, niekompatybilną z niczym średnicę wyciągu i tylko specjalne okulary tam pasują? Podobna sytuacja jak z szerokością torów w Rosji... 

 

Ale potwierdź, bo nie jestem w stanie uwierzyć, że ten Tal Alcor to Newton o 65mm aperturze? A co z lustrem wtórnym? Średnica? Ile efektywnej powierzchni pozostaje do obserwacji?

Jaka jest światłosiła? Poproszę o fakty... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, kjacek napisał:

No przecież widziałem. Stary sprzęt. Dla kolekcjonerów. On zdaje mi się ma własną, niekompatybilną z niczym średnicę wyciągu i tylko specjalne okulary tam pasują? Podobna sytuacja jak z szerokością torów w Rosji... 

 

Ale potwierdź, bo nie jestem w stanie uwierzyć, że ten Tal Alcor to Newton o 65mm aperturze? A co z lustrem wtórnym? Średnica? Ile efektywnej powierzchni pozostaje do obserwacji?

Jaka jest światłosiła? Poproszę o fakty... 

Pajują okulary 1,25 standardowe

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, Adam Jadwiszczok napisał:

Nie rozumiem co ma wiara czy lustro ma 65mm. To oczywiste że ma.

Nie zrozumiałeś mnie. 

Jeśli lustro ma 65mm, następnie odejmiemy od tego powierzchnię lustra wtórnego, które w Newtonie przesłania światło, to zostaje bardzo niewiele... 

Nie wspominając, że apertura 65mm to przecież maluuuuutko. 

Co nim obserwujesz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, kjacek napisał:

Nie zrozumiałeś mnie. 

Jeśli lustro ma 65mm, następnie odejmiemy od tego powierzchnię lustra wtórnego, które w Newtonie przesłania światło, to zostaje bardzo niewiele... 

Nie wspominając, że apertura 65mm to przecież maluuuuutko. 

Co nim obserwujesz? 

lusterko wtórne jest małe idealnie spasowane. Jest 1 wąs a nie 3, Zabiera więc bardzo mało swiatła.

Obserwuję słońce bo okular ma rewelacyjny filtr słoneczny, jowisz, saturn i zrobiłem na próbę zdjęcia telefonem przy pow.33x - księżyc ale wyszło wg mnie dobrze tym bardziej, że telefon trzymałem w ręce a obok swieciła mi latarnia. Mam ten teleskop jakieś 2 miesiące ale znam Taly z przed 30 lat i wiem co potrafią. W załączonym opisie -rosyjskim jest pokazane co mozna zobaczyć..tal-65 service manual.pdf

ТАЛ-65.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Henryk B. napisał:

Bo już jestem przekonany do refraktora Bresser 102/600

To jest to. Zdecydowanie lepszy od Tal Alkor, o którym pisałem. Lepszy bo więcej można zobaczyć, bo lepszy montaż ale gorszy bo cięższy i 3x droższy. Sam bym chciał mieć takiego (chociaż okulary może trzeba będzie wymienić z czasem) ale Tała i tak bym się nie pozbył. Ktoś tu na wątku napisał bardzo mądre zdanie w rodzaju " najlepszy teleskop to nie ten największy ale ten przez, który najwięcej obserwujemy."

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minut temu, Henryk B. napisał:

Tu jest ta sama tuba ale chyba w starszej wersji z gorszymi okularami oraz na montażu paralektycznym również słabym. Ja bym pozostał przy tym montażu Nano  i na Twoim miejscu już zadał pytanie Jakie tanie okulary polecieć do tego teledkopu 100/600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.